2025-yil 2-aprelda AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp butun dunyoga qarshi keng qamrovli tariflar joriy etib, 'iqtisodiy mustaqillik' eʼlon qildi. Bu harakat, 'Ozodlik Kuni' tariflari deb nomlanib, har bir mamlakatdan AQShga eksport qilinadigan barcha tovarlarga 10% asosiy tarif va 85 ta mamlakatga esa 50% gacha yuqoriroq tariflar qo‘llashni nazarda tutdi. Iqtisodchi Xayshi Lining taʼkidlashicha, bu qaror global savdoda beqiyos tartibsizlik va bozorlarning qulashiga olib keldi, garchi Tramp ommaviy ravishda 'yirik biznes tariflardan xavotir emas' deb daʼvo qilgan bo‘lsa-da.
Tariflar eʼlon qilinganidan keyin, AQSh kompaniyalari xarajatlarni oshishidan oldin omborlarni to‘ldirish uchun shoshilinch ravishda buyurtmalarni oshirdi. 2025-yil yanvar-mart oylarida import hajmi 2022-2024-yillardagi o‘rtacha ko‘rsatkichga nisbatan 20% ga oshdi, bu taxminan 184 milliard dollarga teng. Masalan, oltin qotishmalariga yuqori tariflar kutilganligi sababli, AQSh 2025-yil boshida odatdagi hajmning 50 baravarini import qildi, asosan Shveytsariyadan, shuningdek O‘zbekiston, Filippin va Zimbabve kabi yangi yoki g‘ayrioddiy yetkazib beruvchilardan.
Tariflar joriy etilgandan so‘ng, kompaniyalar yuqori tarifli mamlakatlardan past tarifli mamlakatlarga yetkazib berish zanjirlarini o‘zgartirishga harakat qildi. Xitoy eng yuqori va o‘zgaruvchan tarif tahdidlari bilan eng katta zarar ko‘rdi: 2025-yil aprel-iyul oylarida AQShning Xitoydan importi oldingi yillarga nisbatan 66 milliard dollarga kamaydi. Kanada ham 25% tarif tahdidi ostida 24 milliard dollarlik eksport pasayishini boshdan kechirdi, ammo boshqa mamlakatlar bilan savdoni sozlash orqali bu yo‘qotishni qisman qopladi.
Tariflardan eng ko‘p foyda ko‘rgan mamlakatlar Avstraliya va Lotin Amerikasi davlatlari kabi '10% mamlakatlar' bo‘ldi. Biroq, Vyetnam, Tailand va Tayvan kabi yuqori tarifli mamlakatlar ham AQSh importining keskin o‘sishini kuzatdi: masalan, Tayvandan 2025-yil aprel-iyul oylarida qo‘shimcha 34 milliard dollarlik import qayd etildi. Iqtisodchilar taʼkidlashicha, bu mamlakatlar Xitoyga muqobil sifatida rivojlanib, AQSh kompaniyalari bilan mustahkam aloqalarni saqlab qoldi.
Tariflar AQShda ishlab chiqarishni qaytarishga yordam bermadi, balki ishlab chiqarish va bandlik uchun yil juda yomon bo‘ldi. AQSh G‘azna departamenti 2025-yilda bojxona daromadlarini 287 milliard dollarga yetkazdi, bu oldingi yillarga nisbatan uch baravar ko‘p. Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, yuqori tariflar deyarli to‘liq AQSh importchilari tomonidan to‘langan, bu esa isteʼmolchilarga har bir uy xo‘jaligiga taxminan 1000 dollar qo‘shimcha xarajat sifatida tushgan.
2025-yil avgustidan beri global savdo tezda tuzilgan va tezda buzilgan savdo shartnomalari bilan ajralib turdi. 2026-yil fevralida AQSh Oliy sudi Trampning 'Ozodlik Kuni' tariflarining huquqiy asosini bekor qildi, ammo AQSh maʼmuriyati yangi 15% umumiy tarifni joriy etib, yuqori bojlar qo‘llashning boshqa yo‘llarini izlamoqda. Bu noaniqlik eksportchilar va importchilarni kelgusi oylar nima keltirishini taxmin qilishga majbur qilmoqda, iqtisodchilar esa kompaniyalarni AQShdan tashqari yangi bozorlarni o‘rganishga qo‘llab-quvvatlashni tavsiya qilmoqda.

2 апреля 2025 года бывший президент США Дональд Трамп объявил о введении всеобъемлющих тарифов против всего мира, провозгласив 'экономическую независимость'. Эта мера, известная как тарифы 'Дня освобождения', предусматривала базовый 10% тариф на все товары, экспортируемые в США из любой страны, и повышенные тарифы до 50% для 85 стран с положительным торговым балансом. Экономист Хайши Ли отметил, что это решение вызвало беспрецедентный хаос в глобальной торговле и обвал рынков, хотя Трамп публично заявлял, что 'крупный бизнес не беспокоится о тарифах'.
После объявления тарифов американские компании спешно увеличили заказы, чтобы заполнить склады до роста затрат. В январе-марте 2025 года объем импорта в США вырос на 20% по сравнению со средним показателем 2022-2024 годов, что эквивалентно примерно 184 миллиардам долларов. Например, в ожидании высоких тарифов на золотые слитки США импортировали в 50 раз больше обычного объема в начале 2025 года, в основном из Швейцарии, а также из новых или необычных поставщиков, включая Узбекистан, Филиппины и Зимбабве.
После введения тарифов компании попытались переориентировать цепочки поставок из стран с высокими тарифами в страны с низкими тарифами. Китай, столкнувшийся с самыми высокими и нестабильными тарифными угрозами, понес наибольшие потери: импорт США из Китая в апреле-июле 2025 года сократился на 66 миллиардов долларов по сравнению с предыдущими годами. Канада, которой угрожали тарифы в 25%, также увидела снижение экспорта в США на 24 миллиарда долларов, но частично компенсировала это за счет корректировки торговли с другими странами.
Наибольшую выгоду от тарифных угроз получили '10%-ные страны', такие как Австралия и страны Латинской Америки. Однако Вьетнам, Таиланд и Тайвань, столкнувшиеся с высокими 'взаимными тарифами' (46%, 36% и 34% соответственно), также зафиксировали резкий рост импорта из США: только из Тайваня в апреле-июле 2025 года было дополнительно импортировано товаров на 34 миллиарда долларов. Экономисты отмечают, что эти страны развивались как альтернативы Китаю, сохраняя прочные связи с американскими компаниями.
Тарифы не привели к возвращению производства в США, а наоборот, ухудшили ситуацию в обрабатывающей промышленности и занятости. Казначейство США собрало 287 миллиардов долларов таможенных пошлин в 2025 году, что примерно в три раза больше, чем в предыдущие годы. Исследования показывают, что высокие тарифы почти полностью оплачиваются американскими импортерами, что ложится бременем на потребителей: по оценкам, каждая американская семья потеряла около 1000 долларов в 2025 году из-за роста цен и сокращения инвестиций.
С августа 2025 года глобальная торговля характеризуется hastily brokered и быстро распадающимися торговыми сделками. В феврале 2026 года Верховный суд США отменил правовую основу тарифов Трампа 'Дня освобождения', но администрация США ввела новый общий тариф в 15% и, по-видимому, намерена найти другие способы взимания повышенных пошлин. Эта неопределенность заставляет экспортеров и импортеров гадать о будущем, а экономисты рекомендуют компаниям диверсифицировать цепочки поставок за пределами США для повышения устойчивости.