AQSh Prezidenti Donald Trump Financial Times gazetasiga bergan intervyusida Eronning asosiy neft eksport markazi bo‘lgan Kharg orolini bosib olish va mamlakat neft resurslarini tortib olish niyatida ekanligini ma’lum qildi. U bu rejani “men eng yoqtirgan narsa” deb atadi, lekin AQSh ichidagi “ba’zi ahmoq odamlar” bunga qarshi ekanligini aytdi. Trump, “Ehtimol biz Kharg orolini olamiz, ehtimol olmaymiz. Bizda ko‘p variantlar bor”, deb qo‘shimcha qildi.
Trump ma’muriyati Eron bilan boshlangan urush beshinchi haftasiga kirgan bir paytda Qo‘shma Shtatlar dengiz piyodalari va 82-havo-desant diviziyasidan minglab askarlarni Yaqin Sharqqa yuborishni rejalashtirmoqda. Markaziy qo‘mondonlik (CENTCOM) USS Tripoli kemasida qo‘shimcha 3500 askar yetib kelganini e’lon qildi. Vashington Post gazetasiga ko‘ra, ma’muriyat o‘tgan oy ichida Kharg orolini bosib olish imkoniyatlari muhokama qilingan.
Eron parlamenti raisi Muhammad Baqir G‘olibof har qanday bunday urinishga javoban operatsiyada yordam beradigan mintaqaviy mamlakatning “hayotiy infratuzilmasiga” nishonlangan hujumlar bilan javob berilishini bildirdi. U, shuningdek, AQSh askarlari Eronga bostirib kirsa, ularni “o‘tga solish” bilan tahdid qildi. Eron Sog‘liqni saqlash vazirligi urush boshlanganidan beri 2076 kishi, shu jumladan 216 bola halok bo‘lganini ma’lum qildi.
Pokiston, Saudiya Arabistoni, Misr va Turkiya tashqi ishlar vazirlari Islomoboddagi yig‘ilishda urushni pasaytirish uchun zamin tayyorlashga harakat qilmoqda. Neft narxlari ikki haftadagi eng yuqori ko‘rsatkichga ko‘tarilib, Brent nefti barreliga 116 dollardan oshdi. Trump o‘zining 15 bandlik tinchlik rejasini taqdim etdi, ammo Tehron uni rad etib, AQSh-Isroil hujumlarining to‘xtatilishi, urush zararlarining qoplanishi va kelajakdagi hujumlarning oldini olish kafolatlari talablarini qo‘ydi.
Trump Eronning “hurmat belgisi” sifatida dushanba kuni ertalabdan boshlab bir necha kun davomida 20 ta neft tankerini Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tkazishga rozi bo‘lganini da’vo qildi. U, “Bizda hali 3000 nishon qolgan – biz 13000 nishonni bombardimon qildik – va yana bir necha ming nishon bor. Kelishuv juda tezda amalga oshirilishi mumkin”, dedi. Trump, shuningdek, Eronning yangi Oliy rahbari Mujtaba Xomeniyning urushda yaralangan yoki vafot etganligi haqidagi da’volarini takrorladi, ammo Tehron rahbarning xavfsizligini ta’kidladi.

Президент США Дональд Трамп в интервью газете Financial Times заявил о намерении захватить иранский остров Харг, ключевой нефтяной экспортный хаб, и конфисковать нефтяные ресурсы страны. Он назвал этот план «моей любимой вещью», но отметил, что ему противятся «некоторые глупые люди» в США. Трамп добавил: «Может быть, мы возьмём остров Харг, может быть, нет. У нас много вариантов».
Администрация Трампа направляет морских пехотинцев и тысячи солдат 82-й воздушно-десантной дивизии на Ближний Восток на фоне продолжающейся пятую неделю войны США и Израиля против Ирана. Центральное командование США (CENTCOM) сообщило о прибытии около 3500 дополнительных военнослужащих на борту USS Tripoli. По данным газеты The Washington Post, в администрации на протяжении прошлого месяца обсуждалась возможность захвата острова Харг.
Спикер иранского парламента Мохаммад Багер Галибаф заявил, что любая такая попытка будет встречена целевыми атаками на «жизненно важную инфраструктуру» региональной страны, оказывающей содействие операции. Он также пригрозил, что иранские силы «подожгут» американских солдат в случае вторжения в Иран. По данным Министерства здравоохранения Ирана, с начала войны погибло 2076 человек, включая 216 детей.
Дипломаты Пакистана, Саудовской Аравии, Египта и Турции собрались в Исламабаде, пытаясь подготовить почву для деэскалации войны, которая дестабилизирует мировую экономику. Цены на нефть взлетели до максимума за почти две недели, при этом Brent превысил 116 долларов за баррель. Трамп представил 15-пунктовый мирный план, но Тегеран отверг его, выдвинув собственные условия, включая прекращение атак США и Израиля, репарации и гарантии безопасности.
Трамп утверждал, что Иран согласился пропустить 20 нефтяных танкеров через Ормузский пролив «в знак уважения». На вопрос о возможном перемирии он ответил: «У нас осталось около 3000 целей – мы разбомбили 13 000 – и ещё пара тысяч целей. Сделка может быть заключена довольно быстро». Он также повторил заявления о том, что новый верховный лидер Ирана Моджтаба Хаменеи ранен или убит, хотя Тегеран настаивает на его безопасности.