AQSh Prezidenti Donald Trump Financial Times gazetasiga bergan intervyusida Eronning Kharg orolini egallab olish imkoniyatini ko‘rib chiqayotganini aytdi. U "Eronning neftini olishni" xohlayotganini ta'kidlab, "Balki biz Kharg orolini egallaymiz, balki yo‘q. Bizda ko‘p variantlar bor" dedi. Trump, shuningdek, bunday operatsiya "uzoq vaqt u yerda bo‘lishimizni talab qiladi" deb qo‘shimcha qildi, ammo "ularning hech qanday himoyasi yo‘q. Biz uni juda osonlik bilan egallab olishimiz mumkin" deb hisoblaydi.
Kharg oroli Eronning neft eksporti uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lib, mamlakatning qayta ishlanmagan neftining 90 foizi shu oroldagi terminal orqali o‘tkaziladi. AQSh Markaziy qo‘mondonligi (Centcom) 13-mart kuni orolda harbiy nishonlarga havo hujumlari uyushtirganini e'lon qildi, ammo neft infratuzilmasiga zarar yetkazmagan. Trump bu harakatni "O‘rta Sharq tarixidagi eng kuchli bombardimonlardan biri" deb atadi, lekin "odob-axloq sababli" neft ob'ektlarini yo‘q qilmaganini aytdi.
Eron hukumati Kharg orolini himoya qilish uchun qo‘shimcha harbiy kuchlar va havo mudofaasi tizimlarini joylashtirgan, shuningdek, orol atrofidagi suvlarda mina tuzoqlarini o‘rnatgan. Eron parlamenti raisi Muhammad Bog‘ir G‘olibof AQSh askarlariga qarshi "olov yomg‘iri" bilan javob berishlarini ogohlantirdi. Harbiy ekspertlar AQShning orolni egallash harakati murakkab bo‘lishi mumkinligini ta'kidlaydilar, chunki u katta masofalarni bosib o‘tishni talab qiladi.
Kharg orolini egallash Eronning Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IRGC) uchun iqtisodiy hayot yo‘lini kesib tashlashi mumkin, bu esa urush davomida ularning imkoniyatlarini cheklaydi. Biroq, bunday harakat global neft narxlarining keskin ko‘tarilishiga olib kelishi va mintaqada yanada kengaygan mojaroga sabab bo‘lishi mumkin. Eron hali ham ko‘p sonli dronlar yordamida qo‘shnilarga va kemalarga hujum qilish qobiliyatiga ega, bu esa infratuzilma ob'ektlarini ham nishonga olishi mumkin.
AQSh Markaziy qo‘mondonligi so‘nggi paytlarda USS Tripoli kemasi boshchiligidagi birlik tarkibida Yaqin Sharqqa qo‘shimcha 3,500 dengizchi va dengiz piyodalarini joylashtirganini e'lon qildi. Pentagon va Oq uy aniq harbiy rejalar haqida izoh bermayapti, amko variant mavjudligini ta'kidlamoqda. Bu vaziyat mintaqaviy beqarorlikni kuchaytirishi va xalqaro neft bozorlariga salbiy ta'sir ko‘rsatishi mumkin.

Президент США Дональд Трамп в интервью Financial Times заявил, что рассматривает возможность захвата иранского острова Харг, подчеркнув, что хочет "взять" иранскую нефть. Он отметил: "Может быть, мы захватим остров Харг, может быть, нет. У нас много вариантов". Трамп добавил, что такая операция "означала бы, что нам придётся находиться там какое-то время", но предположил, что у Ирана "нет никакой обороны" и остров можно захватить "очень легко". Эти заявления усиливают напряжённость в регионе, где США уже проводили авиаудары по острову в марте.
Остров Харг имеет критическое значение для экономики Ирана, поскольку через его терминал проходит 90% сырой нефти страны. Центральное командование США (Centcom) сообщило, что 13 марта нанесло удары по более чем 90 военным целям на острове, сохранив при этом нефтяную инфраструктуру. Трамп назвал эту операцию "одним из самых мощных бомбардировок в истории Ближнего Востока", но заявил, что "из соображений приличия" не стал уничтожать нефтяные объекты. Иранские государственные СМИ подтвердили, что нефтяные сооружения не пострадали.
Иранские власти усилили оборону острова Харг в последние недели, развернув дополнительные военные подразделения, системы ПВО и установив минные заграждения в окружающих водах. Спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф предупредил, что иранские силы "ждут американских солдат" и обрушат "огненный дождь" на любые попытки вторжения. Аналитики отмечают, что захват острова США был бы сложной операцией, требующей преодоления значительных расстояний, и мог бы привести к эскалации конфликта.
Захват острова Харг позволил бы США перерезать экономическую жизненную линию Корпуса стражей исламской революции (КСИР), что повлияло бы на способность Ирана вести войну. Однако такая акция, вероятно, спровоцировала бы резкий рост мировых цен на нефть и могла бы побудить Иран расширить цели своих атак, включая критическую инфраструктуру, такую как опреснительные установки в соседних странах. Иран сохраняет способность запускать большое количество дронов по целям в регионе.
Центральное командование США объявило о прибытии в регион дополнительных 3500 моряков и морских пехотинцев в составе группы во главе с кораблём USS Tripoli, что усиливает speculation о возможной наземной операции. Пентагон и Белый дом отказались комментировать конкретные развёртывания войск, но неоднократно подчёркивали, что такой вариант доступен. Эта ситуация создаёт риски для стабильности в Персидском заливе и международных энергетических рынков.