Ispaniya Mudofaa vaziri Margarita Robles, mamlakat AQShning Eronga qarshi hujumlarida ishtirok etayotgan samolyotlarga o'z havo maydonini yopganini e'lon qildi. U, shuningdek, Ispaniya hukumatining bu qarorini AQSh hukumati bilan boshidanoq muhokama qilganini va Moron va Rota harbiy bazalaridan urush bilan bog'liq har qanday harakatlar uchun foydalanishga ruxsat bermasligini ta'kidladi.
Tashqi ishlar vaziri Xose Manuel Albares, bu qarorning maqsadi urushning kuchayishiga turtki bermaslik ekanligini aytdi. U Ispaniyaning xalqaro huquqqa sodiqligini va tinchlikni qo'llab-quvvatlashga intilishini bildirdi, bu esa AQShning Eronga qarshi harbiy harakatlariga qarshi chiqishini ko'rsatadi.
Ispaniya Bosh vaziri Pedro Sanches, AQSh va Isroilning Eronga qarshi hujumlarini "behisob" va "noqonuniy" deb ta'riflab, ularning eng faol qarshilaridan biri bo'ldi. U, shuningdek, Ispaniyaning barcha parvoz rejalarini, shu jumladan yoqilg'i quyish samolyotlarini ham rad etganini va mamlakat "noqonuniy urushlarda qatnashishni istamaydigan suveren davlat" ekanligini ta'kidladi.
AQSh Oq uy rasmiysi BBCga bergan bayonotida, AQSh harbiylari "Epik Fury" operatsiyasi doirasida barcha maqsadlariga erishayotganini yoki ularni ortda qoldirayotganini va Ispaniyaning yordamiga muhtoj emasligini aytdi. Bundan tashqari, AQSh prezidenti Donald Trump ilgari Ispaniyaga Eronga qarshi urushga qarshiligiga javoban to'liq savdo embargo solish bilan tahdid qilgan edi.
Ispaniyaning bu qarori AQSh samolyotlarining parvozlariga ta'sir ko'rsatadi, chunki ular Ispaniya havo maydonidan o'tishdan bosh tortishlari yoki Fransiya yoki Atlantika orqali aylanib o'tishlari kerak bo'ladi. Bu esa parvoz vaqtini oshirishi va operatsion xarajatlarni ko'tarishi mumkin. Ispaniyaning El Pais gazetasi xabar berishicha, samolyotlar faqat favqulodda holatlarda Ispaniya havo maydonidan o'tishi yoki bazalarga qo'nishi mumkin.

Министр обороны Испании Маргарита Роблес заявила, что страна закрыла своё воздушное пространство для самолётов США, участвующих в атаках на Иран. Она подчеркнула, что Испания не разрешит использование военных баз в Мороне и Роте для любых действий, связанных с войной в Иране, и что это было чётко доведено до сведения американского правительства с самого начала.
Министр иностранных дел Хосе Мануэль Альбарес пояснил, что цель этого решения — не делать ничего, что могло бы способствовать эскалации этой войны. Он отметил приверженность Испании международному праву и стремление к миру, что противоречит военным действиям США против Ирана.
Премьер-министр Испании Педро Санчес стал одним из самых активных критиков атак США и Израиля на Иран, назвав их "безрассудными" и "незаконными". Он также заявил, что Испания отклонила все планы полётов, связанные с операцией в Иране, включая самолёты-заправщики, и подчеркнул, что страна является суверенным государством, не желающим участвовать в незаконных войнах.
Официальный представитель Белого дома в комментарии BBC заявил, что вооружённые силы США "выполняют или превосходят все свои цели в рамках операции "Эпическая ярость" и не нуждаются в помощи Испании или кого-либо ещё". Ранее президент США Дональд Трамп угрожал ввести полное торговое эмбарго против Испании из-за её оппозиции войне с Ираном.
Решение Испании создаёт операционные трудности для США, поскольку самолёты, взлетающие с базы ВВС Великобритании в Фэрфорде, вынуждены облетать большую часть Пиренейского полуострова через восточную Атлантику или Францию. По сообщениям газеты El País, транзит через воздушное пространство Испании или посадка на базах разрешены только в чрезвычайных ситуациях. Это может увеличить время полёта и затраты, подрывая эффективность американских операций.