Germaniyada sog‘liqni saqlash tizimi xarajatlari keskin oshib bormoqda, bu esa aholining sug‘urta badallariga sezilarli taʼsir ko‘rsatmoqda. Maxsus komissiya tomonidan taqdim etilgan 66 taklif, ushbu muammoni hal qilishga qaratilgan bo‘lib, ular orasida davlat sug‘urta tashkilotlarining daromad va xarajatlari o‘rtasidagi 40 milliard yevrolik tafovutni kamaytirish rejalari mavjud. Komissiya aʼzolari iqtisod, tibbiyot va ijtimoiy huquq sohalaridan kelib chiqqan holda, takliflarni ishlab chiqishgan.
Germaniya sog‘liqni saqlash tizimi dunyodagi eng qimmat tizimlardan biri hisoblanadi, davlat sug‘urtachilari kuniga taxminan 1 milliard yevro sarflaydi. Biroq, badallar oshishiga qaramay, xarajatlar tezroq o‘smoqda, bu esa kelajakda yanada katta moliyaviy muammolarga olib kelishi mumkin. Komissiya tomonidan taqdim etilgan grafik, 2027-yildagi 15,3 milliard yevrolik tafovutning 2030-yilga kelib 40,4 milliard yevrogacha oshishini ko‘rsatdi.
Sog‘liqni saqlash vaziri Nina Varken takliflarni tezda ko‘rib chiqish va yozgacha qonun loyihasini tayyorlashni vaʼda qildi. U shuni taʼkidladi: "Men komissiya tomonidan taqdim etilgan yaxshi to‘ldirilgan asboblar qutisidan eng yaxshi asboblarni tanlaymiz. Sug‘urtalanganlar uchun bir tomonlama islohotlar bo‘lmaydi, birdamlikka asoslangan sog‘liqni saqlash tizimining asosiy tamoyillari buzilmaydi." Biroq, siyosiy sabablarga ko‘ra, barcha takliflarni amalga oshirish qiyin bo‘lishi mumkin.
Takliflar orasida kasalxonalar va shifokorlarning qimmat va keraksiz davolashni tavsiya qilishiga qarshi choralar, shuningdek, sug‘urta badallarini tartibga solish kabi chora-tadbirlar mavjud. Germaniyada sog‘liqni saqlash tizimi ishchilar va ish beruvchilarning badallari hisobidan moliyalashtiriladi, davlat sug‘urtachilari aholining 90% ni qamrab oladi. Tanqidchilar, ushbu tizimda samarasizlik va ortiqcha xarajatlar muammolari mavjudligini taʼkidlaydilar.

Специальная комиссия экспертов представила 66 предложений, направленных на сдерживание растущих расходов на здравоохранение в Германии, которые ложатся тяжелым бременем на страховые взносы граждан. План включает меры по сокращению дефицита между доходами и расходами государственных страховых компаний, который, по прогнозам, увеличится с 15,3 миллиардов евро в 2027 году до 40,4 миллиардов евро к 2030 году. Комиссия, состоящая из экспертов в области экономики, медицины и социального права, разработала рекомендации, но их реализация может столкнуться с политическими препятствиями.
Система здравоохранения Германии является одной из самых дорогих в мире: государственные страховщики тратят около 1 миллиарда евро в день, при этом взносы граждан продолжают расти. В этом году средний рост страховых взносов составил около 3%, а в 2025 году ожидается увеличение на 2,5%. Несмотря на это, расходы растут еще быстрее, что создает серьезные финансовые вызовы для системы, основанной на солидарности.
Федеральный министр здравоохранения Нина Варкен заявила на пресс-конференции: "Я благодарна комиссии за представленный хорошо наполненный набор инструментов, из которого мы теперь выберем лучшие. Для меня важно подчеркнуть, что не будет односторонних реформ, обременяющих застрахованных. Мы не будем动摇 основы системы здравоохранения, основанной на солидарности." Она пообещала быстро изучить предложения и представить законопроект правительству к лету.
В 480-страничном отчете комиссии содержатся предложения, такие как меры против дорогостоящего и ненужного лечения, рекомендованного больницами и врачами, что, по мнению критиков, способствует росту взносов. Система здравоохранения Германии финансируется за счет взносов работников и работодателей, при этом государственные страховщики охватывают около 90% населения. Однако, несмотря на обязательное страхование, система сталкивается с проблемами неэффективности и растущих затрат, что ставит под вопрос её устойчивость в будущем.