Germaniya Mudofaa vaziri Boris Pistorius Yaponiya, Singapur va Avstraliyaga sakkiz kunlik tashrifini yakunladi. Ushbu tashrif davomida Pistorius qoidalarga asoslangan xalqaro tartibning ahamiyatini ta'kidlab, global tartibning parchalanishi haqida ogohlantirdi. Uning so'zlariga ko'ra, Osiyo-Tinch okeani va Yevropa mintaqalari bir-biriga chambarchas bog'liq bo'lib, dunyo tobora o'zaro bog'liq bo'lib borayotgani sababli bir mintaqadagi inqirozlar boshqa mintaqalarga ta'sir ko'rsatishi mumkin.
Pistorius tashrifi davomida Germaniyaning global tartib o'zgarishlarida yangi o'rnini topishdagi qiyinchiliklarini ochiq aytdi. U AQShga bo'lgan an'anaviy tayanchdan voz kechish zarurati haqida gapirdi va 'o'rta kuchlar' deb atalgan davlatlar (masalan, Yaponiya, Singapur, Avstraliya) birgalikda harakat qilganda super kuchlarga qarshi turishlari mumkinligini ta'kidladi. Biroq, u shuni ham tan oldiki, har qanday xalqaro tartib yirik davlatlarning ishtirokisiz amalga oshirib bo'lmaydi.
Germaniya vaziri global janub davlatlarini (masalan, Hindiston, Indoneziya, Janubiy Afrika) yangi tartibga jalb qilish zarurati haqida gapirdi, ammo bu davlatlarning o'z manfaatlari va mustaqillik istagi tufayli qiyin kechishini tan oldi. Ayniqsa, Hindistonning Rossiya bilan yaqin aloqalari va G'arbga nisbatan ishonchsizligi yangi ittifoq shakllantirishda to'siq bo'lishi mumkin. Pistorius BMT Nizomi, xalqaro huquq va dengiz erkinligi kabi asosiy tamoyillarga sodiqlikni umumiy denominator sifatida ko'rsatdi.
Pistoriusning bayonotlari xalqaro tartibning eroziyasi va uni isloh qilish zarurati haqida aniq xabarni beradi. U Rossiyani 'agressiv va revizionist', Xitoyning ta'sirini esa javob talab qiluvchi deb baholadi, shu bilan birga AQShdan mustaqillikni oshirishga chaqirdi. Biroq, 'o'rta kuchlar' ittifoqini amalga oshirishda turli davlatlarning manfaatlari va kelishmovchiliklari jiddiy muammolarni keltirib chiqarishi mumkin, bu esa Germaniyaning global strategiyasining samaradorligiga shubha uyg'otadi.

Министр обороны Германии Борис Писториус завершил восьмидневный тур по Японии, Сингапуру и Австралии, в ходе которого он подчеркивал важность основанного на правилах международного порядка и предупреждал о его распаде. На совместных пресс-конференциях с коллегами, такими как австралийский министр обороны Ричард Марлес, Писториус отмечал, что Индо-Тихоокеанский регион и Европа неразрывно связаны, а глобальные кризисы в одной области могут иметь корни в другой. Однако эта риторика лишь подчеркивает растущую неуверенность лидеров в стабильности существующей системы.
Тур Писториуса выявил трудности Германии в поиске новой роли в меняющемся мировом порядке. Долгое время полагаясь на США в вопросах безопасности, Берлин теперь сталкивается с неопределенностью из-за непредсказуемой политики американского режима, особенно при бывшем президенте Дональде Трампе, который неоднократно дестабилизировал трансатлантический альянс НАТО. Писториус призвал к большей самостоятельности, утверждая, что «средние державы», объединившись, могут быть столь же влиятельны, как и сверхдержавы, но признал, что без участия крупных игроков любой порядок невозможен.
Немецкий министр также затронул вопрос вовлечения стран «Глобального Юга», таких как Индия и Индонезия, в формирование нового порядка. Однако это может оказаться сложной задачей: например, Индия, имеющая тесные связи с Россией и колониальное прошлое, крайне чувствительна к внешнему вмешательству и стремится стать самостоятельным полюсом силы. Согласно исследованию Германского института международных дел и безопасности, Нью-Дели видит себя «попечителем Глобального Юга» и не спешит принимать западные предписания.
В своих выступлениях Писториус охарактеризовал Россию как «агрессивную и ревизионистскую», а влияние Китая назвал требующим ответа, одновременно призывая к большей независимости от США. Он предложил, чтобы основой альянса «средних держав» стали общие принципы, такие как Устав ООН, международное право и свобода морей. Однако, несмотря на оптимистичные заявления, практическая реализация этой идеи сталкивается с серьёзными препятствиями, включая разнородные интересы потенциальных участников и скептицизм со стороны ключевых игроков, что ставит под сомнение эффективность немецкой стратегии.