Eron rasmiylari Iroqning Hashd al-Shaabi (Xalq safarbarlik kuchlari) paramilitar kuchlarini "gumanitar konvoy" sifatida kutib oldi. Bu harakat AQSh va Isroil bilan urushning yangi bosqichga o'tishi mumkin bo'lgan sharoitida sodir bo'ldi. Eron va Iroq ommaviy axborot vositalari tarqatgan videolarda o'nlab yuk mashinalari va harbiy kiyimdagi odamlar, shuningdek, ba'zi ruhoniylar ko'rsatilgan. Konvoy Iroq va Livandagi Hizbulloh bayroqlarini ko'targan.
Eronning Fars axborot agentligi (IRGC bilan bog'liq) bu harakatni "Iroq xalqining birinchi gumanitar yordam konvoyi" deb ta'rifladi. Eron davlat televideniyasining Al-Alam kanali esa bu "sadoqat kampaniyasi" ekanligini va 70 tonna oziq-ovqat va tibbiy material olib kelganini bildirdi. Eron hukumati urush boshlanganidan beri mamlakatda asosiy tovarlarning yetishmasligi yo'qligini ta'kidlab kelmoqda.
Konvoy Iroqning janubidagi Basra shahridan yo'lga chiqib, Eronning g'arbiy Xuziston viloyatiga kirgan. Bu chegara punkti 1980-yillardagi Eron-Iroq urushi davrida Iroq qo'shinlari o'limga olib kelgan kimyoviy gaz hujumi uyushtirgan tarixiy Shalamche shahri yaqinida joylashgan. O'shalardan keyingi o'n yilliklarda, ayniqsa 2000-yillarning boshlarida AQShning Iroqqa bostirib kirishidan so'ng, Eron qo'shni mamlakatdagi qurolli guruhlar bilan yaqinlashdi, ular AQSh va Isroilga qarshi mintaqaviy o'qning bir qismiga aylandi.
Hashd al-Shaabi - bu hozirda muntazam Iroq armiyasiga integratsiyalashgan qurolli guruhlarning birlashmasi bo'lib, Iroq va undan tashqaridagi AQSh manfaatlariga qarshi hujumlar uchun javobgarlikni o'z zimmasiga olgan. Shu hafta internetda ba'zi Iroq kuchlarining Tehron ko'chalarida ko'rilgani haqida tasdiqlanmagan ma'lumotlar tarqaldi, ammo Eron rasmiylari bu haqda hech qanday izoh bermadi.
AQSh va Isroil Eronning janubiy qirg'oqlaridagi strategik orollarni nazorat qilish uchun bir qator quruqlikdagi bostirib kirishlarni tayyorlayotganini aytmoqda. Shu bilan birga, ular Iroqda joylashgan qurolli kurd guruhlaridan foydalangan holda Eron ichida yana bir quruqlik frontini ochish g'oyasini ko'rib chiqmoqda. Isroilning Channel 12 kanali bu rejani hozircha amalga oshirib bo'lmasligi haqida xabar berdi.
Urush boshlanganidan beri IRGC portlovchi moddalar bilan yuklangan dronlar va ballistik raketalar yordamida kurd jangchilari bilan bog'liq Iroqdagi ob'ektlarni bombardimon qilmoqda. Eron mudofaa kengashi rahbari Ali Akbar Ahmadiyan mart oyida faqat Iroqning shimoliy yarim avtonom kurd mintaqasidagi "AQSh va Sionist rejimi va separatist guruhlar bazalarini" nishonga olganini, ammo kurd jangchilari Eronga kirsa, mintaqadagi "barcha inshootlarni" bombardimon qilishini aytdi.
AQSh va Isroil samolyotlari Tehron va mamlakat bo'ylab shaharlarda katta zarbalar berishda davom etmoqda, bu hafta fuqarolik yadro ob'ektlari, po'lat zavodlari va universitetni ham urdi. Dushanba kuni kechasi sodir bo'lgan zarbalar Tehron va yaqin atrofdagi Karajning bir nechta hududlarida vaqtincha elektr ta'minotining uzilishiga olib keldi.

Иранские власти встретили иракские силы Hashd al-Shaabi (Народные мобилизационные силы) как "гуманитарный конвой". Это произошло на фоне войны с США и Израилем, которая может перейти в новую фазу. Видео, распространяемые иранскими и иракскими СМИ, показывают десятки грузовиков и людей в военной форме, а также некоторых священнослужителей. Конвой нес флаги Ирака и ливанской "Хезболлы".
Иранское информационное агентство Fars (связанное с КСИР) описало это движение как "первый гуманитарный конвой помощи от народа Ирака". Иранский государственный телеканал Al-Alam назвал это "кампанией верности" и сообщил, что конвой доставил 70 тонн продовольствия и медицинских supplies. Иранское правительство с начала войны месяц назад неоднократно подчеркивало, что в стране нет дефицита основных товаров.
Конвой начал свой путь из Басры на юге Ирака и пересек границу в Хузестане на западе Ирана. Это произошло недалеко от исторического города Шаламче, где во время ирано-иракской войны в 1980-х годах иракские силы совершили смертельную химическую атаку. В последующие десятилетия, особенно после вторжения США в Ирак в начале 2000-х, иранское руководство сблизилось с вооруженными группировками в соседней стране, которые стали частью антиамериканской и антиизраильской региональной оси.
Hashd al-Shaabi — это объединение вооруженных группировок, которые теперь интегрированы в регулярную иракскую армию. Группа брала на себя ответственность за атаки на интересы США в Ираке и за его пределами. На этой неделе в интернете появились неподтвержденные сообщения о том, что некоторые иракские силы были замечены на улицах Тегерана, но иранские власти не прокомментировали эту информацию.
США и Израиль заявляют, что готовят серию наземных вторжений на иранскую территорию для захвата стратегических островов на южном побережье страны, которые имеют решающее значение для переработки нефти и газа и контроля над стратегическим Ормузским проливом. В то же время они рассматривают возможность использования вооруженных курдских групп, базирующихся в Ираке, для открытия еще одного наземного фронта внутри Ирана. Израильский канал Channel 12 сообщил, что этот план считается невыполнимым, по крайней мере, на данный момент.
С начала войны КСИР неоднократно бомбил объекты, связанные с курдскими боевиками в Ираке, с использованием дронов-смертников и баллистических ракет. Старший официальный представитель Совета обороны Ирана Али Акбар Ахмадиан заявил в марте, что Иран нацелился только на "базы США и сионистского режима и сепаратистских групп" в полуавтономном курдском регионе на севере Ирака, но будет бомбить "все объекты" в регионе, если курдские боевики войдут в Иран.
Американские и израильские военные самолеты продолжают наносить крупные удары по Тегерану и городам по всей стране, на этой неделе также поразив гражданские ядерные объекты, сталелитейные заводы и университет. Удары в ночь на понедельник привели к временным отключениям электроэнергии в нескольких районах Тегерана и близлежащего Кереджа.