Afg‘oniston va Pokistonda so‘nggi besh kun ichida kuchli yomg‘ir tufayli yuzaga kelgan toshqinlar va ko‘chkilar natijasida kamida 45 kishi halok bo‘lgani, rasmiylar tomonidan e’lon qilindi. Afg‘onistonning Milliy ofatlar boshqaruvi idorasi (ANDMA) dushanba kuni 28 kishi halok bo‘lib, 49 kishi yaralanganini va 100 dan ortiq uy vayron qilinganini ma’lum qildi.
ANDMA ma’lumotlariga ko‘ra, halok bo‘lganlarning aksariyati markaziy va sharqiy viloyatlarda, jumladan Parvon, Maydon Vardak, Daykundi va Logarda qayd etilgan. Idora bayonotida ob-havo sharoitlari mamlakatning ba’zi qismlarida “beqaror” bo‘lib qolganini va ba’zi hududlarda yana yomg‘ir va toshqinlar xavfi davom etayotganini ta’kidladi.
Pokistonning Afg‘oniston bilan chegaradosh Xayber Paxtunxva viloyatida esa, Viloyat ofatlar boshqaruvi idorasi ma’lumotlariga ko‘ra, 17 kishi halok bo‘lib, 56 kishi yaralangan. Afg‘onistonda payshanbadan boshlab kuchli yomg‘ir yog‘ishi davom etmoqda, bu esa bir necha viloyatlarda toshqinlar va ko‘chkilarni keltirib chiqarmoqda.
Markaziy va sharqiy Afg‘onistondagi rasmiylar yomg‘ir tufayli bir qancha magistral yo‘llar yopilganini aytishdi. Seshanba kuni yana yomg‘ir va bo‘ronlar kutilmoqda. ANDMA fuqarolarni “daryolar va toshqin oqimlaridan foydalanmaslikka va ob-havo prognozlarini jiddiy kuzatishga” chaqirdi.
Daykundi viloyatida, mahalliy ofatlar boshqaruvi bo‘limi besh yoshli bolaning tom qulashi natijasida halok bo‘lganini, sharqiy Nangarhor viloyatida esa shunga o‘xshash holatda bir ayolning vafot etganini ma’lum qildi. Afg‘oniston ekstremal ob-havo sharoitlariga, ayniqsa kuchli yomg‘ir va musson mavsumlariga nisbatan zaif bo‘lib, bu esa infratuzilmani zaif hududlarda toshqinlar va ko‘chkilarni keltirib chiqaradi.

Власти Афганистана и Пакистана сообщили, что сильные дожди, вызвавшие масштабные наводнения и оползни, привели к гибели не менее 45 человек за последние пять дней. Национальное управление по ликвидации последствий стихийных бедствий Афганистана (ANDMA) в понедельник заявило, что 28 человек погибли, 49 получили ранения, а более 100 домов были разрушены.
По данным ANDMA, большинство смертей в Афганистане зарегистрировано в центральных и восточных провинциях, включая Парван, Майдан-Вардак, Дайкунди и Логар. В заявлении управления отмечается, что погодные условия остаются «нестабильными» в некоторых частях страны, и существует постоянный риск дальнейших дождей и наводнений в отдельных районах.
В пакистанской провинции Хайбер-Пахтунхва, граничащей с Афганистаном, по данным Провинциального управления по ликвидации последствий стихийных бедствий, погибли 17 человек и 56 получили ранения. В Афганистане сильные дожди продолжаются с четверга, вызывая наводнения и оползни в нескольких провинциях.
Официальные лица в центральном и восточном Афганистане сообщили, что из-за погодных условий были закрыты несколько автомагистралей. На вторник прогнозируются дальнейшие дожди и штормы. ANDMA предупредило граждан воздерживаться от использования «рек и затопленных ручьев и серьезно следить за прогнозом погоды».
В центральной провинции Дайкунди местное управление по ликвидации последствий стихийных бедствий сообщило о гибели пятилетнего ребенка при обрушении крыши. В восточной провинции Нангархар при аналогичных обстоятельствах погибла женщина. Афганистан уязвим к экстремальным погодным условиям, особенно к сильным дождям и муссонным сезонам, которые провоцируют наводнения и оползни в отдаленных районах с хрупкой инфраструктурой.