Isroil parlamenti Knesset dushanba kuni G‘arbiy Sohildagi Falastinliklar uchun o‘lim jazosini qayta joriy qiluvchi qonunni qabul qildi. Qonunga ko‘ra, Isroil fuqarolarini o‘ldirgani uchun ayblangan Falastinliklarga osish orqali o‘lim jazosi berilishi belgilandi. 120 deputatdan 62 nafari, jumladan Bosh vazir Benyamin Netanyaxu qonun loyihasini qo‘llab-quvvatladi. Bu qaror hukmron koalitsiyani qo‘llab-quvvatlaydigan o‘ng qanot partiyalari uchun katta g‘alaba hisoblanadi.
Milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben-Gvir, qonun loyihasini taqdim etgan ultramilliyatchi partiya rahbari, bayonotida: "Isroil davlati bugun o‘yin qoidalarini o‘zgartiradi. Yahudiylarni o‘ldirganlar qamoqxona sharoitidan bahramand bo‘lib nafas olmaydilar. Bu o‘ldirilganlar uchun adolat, dushmanlar uchun qo‘rqitish kuni" deb e'lon qildi. Uning qonunni targ‘ib qilishda yoqasiga osma ilgak taqib yurishi ommaviy axborot vositalarida keng yoritildi.
Yangi qonun Isroil Oliy sudida ehtimoliy qarshiliklarga duch kelishi kutilmoqda. Qonun Isroil va Falastin huquq himoyachilari tomonidan irqchi va qattiqqo‘l deb tanqid qilinmoqda. Tanqidchilar, bu chora Falastin hujumlarini oldini olishga yordam bermasligi va Isroilning bosib olingan Falastin hududlari ustida suveren yurisdiksiyasi yo‘qligini ta'kidlaydilar.
Falastin prezidentligi qonunni "urush jinoyatiga teng" deb qoraladi va Falastin xalqining ozodlik kurashini to‘xtatmasligini aytdi. Isroil ichkarisida ham qarshilik kuchaymoqda: muxolifat deputati Gilad Kariv qonunni "qadriyatlarning dog‘i" deb atadi, Fuqarolik huquqlari uyushmasi esa Oliy sudga ariza berganini e'lon qildi. Huquqshunoslar qonunning konstitutsiyaga zid ekanligi haqida ogohlantirmoqda.

Парламент Израиля, Кнессет, в понедельник принял закон, восстанавливающий смертную казнь через повешение в качестве наказания для палестинцев с Западного берега, признанных виновными в убийстве израильских граждан. За законопроект проголосовали 62 из 120 депутатов, включая премьер-министра Биньямина Нетаньяху. Это решение считается крупной победой для ультраправых партий, от которых зависит правящая коалиция.
Министр национальной безопасности Итамар Бен-Гвир, поселенец с Западного берега и лидер ультранационалистической партии, представившей закон, заявил: "Государство Израиль сегодня меняет правила игры. Те, кто убивает евреев, не будут продолжать дышать и наслаждаться условиями в тюрьме. Это день справедливости для убитых, день сдерживания для врагов". Его публичное ношение петли на лацкане пиджака для популяризации меры широко освещалось в СМИ.
Новый закон, как ожидается, столкнется с вызовами в Верховном суде Израиля. Он подвергся резкой критике как израильских, так и палестинских правозащитных групп, назвавших его расистским и драконовским. Критики также утверждают, что закон вряд ли сможет предотвратить атаки палестинских боевиков и что у Израиля нет суверенной юрисдикции над оккупированными палестинскими территориями.
Палестинское руководство решительно осудило закон, заявив, что он "равносилен военному преступлению", и подчеркнуло, что такие меры не сломят волю палестинского народа. Внутри Израиля оппозиционный депутат Гилад Карив назвал закон "пятном на имидже и ценностях", а Ассоциация защиты гражданских прав уже подала петицию в Верховный суд. Юристы предупреждают, что суд может признать закон неконституционным.