Fransiya politsiyasi Parijdagi Bank of America bosh qarorgohiga qilingan hujumni rejalashtirgan shaxslar ustida tergovni davom ettirib, yana ikkita shaxsni qamoqqa oldi. Milliy Terrorizmga Qarshi Prokuratura (PNAT) ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda besh nafar gumonlanuvchi, jumladan uch nafar voyaga yetmagan va ikkita kattalar, qamoqda saqlanmoqda. Hujum rejasi shanba kuni o‘z qo‘llari bilan tayyorlangan portlovchi qurilma yordamida amalga oshirilishi rejalashtirilgan edi.
Birinchi gumonlanuvchi, Senegal fuqarosi bo‘lgani da’vo qilingan voyaga yetmagan shaxs, Champs-Elysees yaqinidagi bank binosi oldiga besh litr suyuqlikdan iborat portlovchi qurilmani joylashtirganidan keyin qo‘lga olingan. Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, u Snapchat ilovasi orqali 600 evro (688 dollar) evaziga portlash amalga oshirish uchun yollanganligini tan olgan. Hujum paytida u yana bir shaxs bilan birga bo‘lib, ikkinchi shaxs telefon orqali surat va video olayotgani, ammo politsiya kelganda qochib ketgani qayd etilgan.
Tergovchilar hujumni “terroristik reja” bilan bog‘liq holda olov yoki boshqa xavfli vositalar orqali zarar yetkazishga urinish va “terroristik” jinoyatchilik uyushmasida ishtirok etishda gumon qilmoqda. Ichki ishlar vaziri Laurent Nunez, bu hodisaning Yevropadagi so‘nggi boshqa hujumlar bilan o‘xshashligi sababli, Eron urushi bilan bog‘liqligini tekshirishayotganini aytdi. U RTL radiostansiyasida bergan intervyusida, ushbu usul Gollandiya va Belgiyada amalga oshirilgan harakatlarga o‘xshashligini ta’kidlab, “Harakat Ashab al-Yamin al-Islamia” nomli guruhning da’volariga ishora qildi.
“Islomiy O‘ng Do‘stlar Harakati” deb tarjima qilinadigan bu guruh, o‘tgan hafta Londonda yahudiy xayriya tashkilotiga tegishli to‘rtta tez yordam mashinasini yoqib yuborgan hujum uchun ham javobgarlikni o‘z zimmasiga olgan. Nunezning so‘zlariga ko‘ra, Eron razvedka xizmatlari odatda vositachilar va past darajadagi jinoyatchilardan foydalanib, AQSh manfaatlari, yahudiy jamoati yoki Eron muxolifatiga qarshi harakatlarni amalga oshiradi. Bu holat Yevropada xavfsizlik muammolarini kuchaytirib, terrorizmga qarshi kurashda yangi bosqichni ko‘rsatmoqda.

Французская полиция продолжает расследование попытки нападения на штаб-квартиру Bank of America в Париже, задержав еще двух человек. По данным Национальной прокуратуры по борьбе с терроризмом (PNAT), в настоящее время под стражей находятся пять подозреваемых, включая трех несовершеннолетних, арестованных после попытки атаки в субботу с использованием самодельного взрывного устройства, и двух взрослых, задержанных в понедельник. План нападения предполагал использование устройства, состоящего из системы зажигания и пяти литров жидкости, предположительно топлива.
Первый подозреваемый, заявивший о своем несовершеннолетии и гражданстве Сенегала, был задержан после размещения устройства у здания банка недалеко от Елисейских полей в 8-м округе Парижа. По данным полиции, он признался, что был завербован через приложение Snapchat для проведения взрыва в обмен на 600 евро (688 долларов). Во время инцидента его сопровождал второй человек, который, по-видимому, снимал фото и видео на мобильный телефон, но скрылся при прибытии полиции. Неясно, является ли этот предполагаемый сообщник одним из пяти задержанных.
Следствие рассматривает ряд предполагаемых преступлений, включая попытку причинения ущерба огнем или другими опасными средствами в связи с «террористическим заговором», а также участие в «террористическом» преступном сообществе. Министр внутренних дел Лоран Нуньес заявил, что власти изучают возможную связь с войной в Иране из-за сходства с другими недавними попытками нападений в Европе, за которые взяла на себя ответственность проиранская группа.
Нуньес в интервью радиостанции RTL отметил, что «модус операнди полностью аналогичен действиям, совершенным в Нидерландах и Бельгии», ссылаясь на заявления группы, известной в Telegram как «Харакат Асхаб аль-Ямин аль-Исламия» («Исламское движение сподвижников правой руки»). Эта же группа взяла на себя ответственность за нападение на прошлой неделе в Лондоне, где были подожжены четыре машины скорой помощи, принадлежащие еврейской благотворительной организации. Нуньес подчеркнул, что разведывательные службы Ирана обычно действуют через посредников, используя мелких преступников для целевых атак на интересы США, еврейской общины или иранской оппозиции, что усугубляет проблемы безопасности в Европе и подрывает стабильность региона.