AQSh Davlat kotibi Marko Rubio Al Jazeera telekanaliga bergan intervyusida Qo'shma Shtatlar Kubaga nisbatan 'hech qanday jazolovchi choralar qo‘llamaganini' da'vo qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, oroldagi og‘ir gumanitar vaziyat AQSh prezidenti Donald Tramp ma'muriyatining so‘nggi harakatlaridan oldin paydo bo‘lgan. Rubio Kubaning hozirgi muammolarini Havana hukumatining iqtisodiy tizimidagi muammolar bilan izohladi, bu tizimni 'mutlaqo ishlamaydigan' va 'haqiqiy tizim emas' deb baholadi.
Rubio, shuningdek, AQShning Venesuelaga Kubaga neft yetkazib berishni to‘xtatish uchun bosim o‘tkazganini ta'kidladi, buning natijasida Kubaga bepul neft oqimi to‘xtagan. U bu o‘zgarishni Kubaning 'yagona o‘zgarishi' deb atadi, ammo Trampning yanvar oyidagi farmoni va o‘nlab yillik savdo embargosi haqida gapirmadi. Rubio Kubadagi elektr uzilishlarini AQSh harakatlari bilan bog‘lamadi, balki orolning 1950-yillardagi eski elektr tarmog‘i va hukumatning 'nojozligi' sabab deb ko‘rsatdi.
BMTning Gumanitar ishlar bo‘yicha koordinatsiya idorasi (OCHA) hisobotiga ko‘ra, mart oyida Kubada uch marta milliy elektr tarmog‘i ishdan chiqqan, bu esa 10 milliondan ortiq odamni elektrsiz qoldirgan. BMT Kubaning eng zaif aholisi uchun muhim xizmatlarni saqlab qolish uchun 94,1 million dollarlik reja e'lon qildi. BMTning Kubadagi koordinatori Fransisko Pichon, agar hozirgi vaziyat davom etsa, yoqilg‘i zaxiralari tugashi bilan hayot yo‘qotilishi xavfi borligini aytdi.
Rubio, shuningdek, Venesueladagi vaziyatni 'juda yaxshi rivojlanayotgan' deb baholadi, bu erda AQShning harbiy harakatlari prezident Nikolas Maduroning o‘g‘irlanishidan keyin amalga oshirilgan. U AQShning Venesueladagi harakatlari tez orada 'barqarorlashtirish' bosqichidan 'tiklash' bosqichiga o‘tishini aytdi. Rubio Kubaning hozirgi prezidenti Migel Dias-Kanelga qarshi uzoq vaqtdan beri kurash olib borayotgan kubalik muhojirlarning o‘g‘li bo‘lib, uning siyosiy faoliyati hukumatni o‘zgartirishga chaqiriqlar bilan belgilanadi.

Госсекретарь США Марко Рубио в эксклюзивном интервью телеканалу Al Jazeera заявил, что Соединённые Штаты не предпринимали 'никаких карательных мер' против кубинского правительства. По его словам, тяжёлая гуманитарная ситуация на острове сложилась ещё до недавних действий администрации президента США Дональда Трампа в Карибском регионе. Рубио возложил вину за нынешние проблемы Кубы на правительство в Гаване, назвав его экономическую систему 'полностью дисфункциональной' и 'нереальной', утверждая, что изменения возможны только при смене власти.
Рубио указал на давление США на Венесуэлу с целью прекращения поставок нефти на Кубу после военного похищения лидера Венесуэлы Николаса Мадуро в январе. Он подчеркнул, что единственным изменением для кубинского правительства стала потеря бесплатной венесуэльской нефти и субсидий, не упомянув при этом указ Трампа от конца января о санкциях за поставки нефти на Кубу и десятилетия торгового эмбарго. Рубио также отверг заявления кубинских властей о том, что веерные отключения электроэнергии ускорились из-за кампании давления, обвинив в этом устаревшее оборудование 1950-х годов и 'некомпетентность' правительства.
Управление ООН по координации гуманитарных вопросов (УКГВ) сообщило, что в марте на острове произошло три общенациональных коллапса энергосистемы, оставив более 10 миллионов человек без электричества из-за трёхмесячной нехватки дизельного топлива, мазута, бензина и сжиженного нефтяного газа. ООН представила план на 94,1 миллиона долларов для поддержания критических услуг для наиболее уязвимых жителей страны. Координатор ООН на Кубе Франсиско Пишон предупредил, что если текущая ситуация продолжится и топливные резервы будут исчерпаны, возможна быстрая деградация с риском потери жизни.
Рубио, сын кубинских иммигрантов, давно выступает против коммунистического правительства Кубы, возглавляемого президентом Мигелем Диас-Канелем. Его политическая карьера определяется призывами к смене режима, и некоторые наблюдатели считают, что он, вероятно, был главным архитектором военной кампании администрации Трампа против Венесуэлы, которая тесно связана с Гаваной. В интервью Рубио также заявил, что ситуация в Венесуэле 'развивается очень хорошо' после похищения Мадуро, и выразил уверенность в переходе от 'стабилизации' к 'восстановлению' под руководством временного президента Дельси Родригес.