Haiti Artibonite viloyatining Petite-Riviere yaqinida yakshanba kuni ertalab boshlangan va dushanba kuni ertalabgacha davom etgan qurolli hujum natijasida kamida 70 kishi halok bo‘lgan, 30 kishi yaralangan. Bu raqamni inson huquqlari himoyachilari tashkiloti Defenseurs Plus e’lon qildi. Rasmiylar esa dastlab 16 kishi o‘lgan, 10 kishi yaralangan deb xabar bergan edi.
Mahalliy aholi va rasmiylarning so‘zlariga ko‘ra, Jean-Denis atrofidagi qishloq jamoalarida boshlangan hujumda banditlar hududga bostirib kirib, uylarni yoqib yuborgan. Defenseurs Plus tashkiloti hisob-kitoblariga ko‘ra, zo‘ravonlik tufayli 6000 kishi uylarini tark etgan, BMT esa bir necha kun oldin yaqin atrofdagi qurolli guruhlar hujumi tufayli 2000 dan ortiq kishi ko‘chib ketganini ta’kidlagan.
BMT Bosh kotibi o‘rinbosari matbuot anjumanida tashkilotning Gaitidagi vakolatxonasi BINUH voqealarni diqqat bilan kuzatayotganini, halok bo‘lganlar soni 10 dan 80 gacha bo‘lishi mumkinligini aytdi va puxta tergov o‘tkazilishini talab qildi. Defenseurs Plus va Artiboniteni qutqarish kollektivi birgalikdagi bayonotida: “Xavfsizlik javobining yo‘qligi va Artiboniteni qurolli guruhlarga topshirilishi hokimiyatning mas’uliyatdan butunlay voz kechganligini ko‘rsatadi”, deb ta’kidladi.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan audio xabarda Gran Grif rahbari Lukson Elanga tegishli bo‘lib, u hujumni raqib qurolli guruh tomonidan Saviendagi guruh bazasiga qilingan hujum uchun qasos sifatida amalga oshirganini aytgan. Milliy politsiya uchta zirhli transport vositasini joylashtirgan, biroq ular banditlar yo‘lda qazilgan chuqurlar tufayli sekin harakat qilgan. Politsiya kelganida qurolli guruh hudubdan qochib ketayotgan bo‘lib, bir qancha uylar allaqachon yonib ketgan.
Artibonite viloyati – muhim qishloq xo‘jaligi hududi bo‘lib, Gaitidagi eng dahshatli zo‘ravonliklardan biriga guvoh bo‘ldi. Banditlar nizosi poytaxt Port-o-Prensdan tashqariga ham tarqalmoqda, garchi politsiya faolligi oshirilgan va xalqaro yordam va’da qilingan bo‘lsa ham. 2021 yildan beri Gaitida 20 000 ga yaqin kishi halok bo‘lgan, har yili o‘limlar soni oshib bormoqda. Gran Grif va Viv Ansanm guruhlari AQSh tomonidan “terroristik” tashkilotlar deb e’lon qilingan. Ushbu voqea hududda Gran Grif tomonidan amalga oshirilgan bir qator qirg‘inlarning eng so‘nggisi hisoblanadi.

В результате вооруженного нападения в районе Пти-Ривьер в гаитянском регионе Артибонит, начавшегося рано утром в воскресенье и продолжавшегося до утра понедельника, погибли не менее 70 человек, еще 30 получили ранения. Эти данные обнародовала правозащитная организация Defenseurs Plus, что значительно превышает официальные оценки, согласно которым погибли около 16 человек.
По словам местных жителей и официальных лиц, нападение началось в сельских общинах вокруг Жан-Дени, где члены банд ворвались на территорию и подожгли дома. По оценкам Defenseurs Plus, насилие привело к перемещению около 6000 человек. ООН сообщила, что более 2000 человек покинули свои дома за несколько дней до этого после рейдов вооруженных группировок поблизости.
Представитель генерального секретаря ООН на брифинге заявил, что миссия организации на Гаити BINUH внимательно следит за событиями, а оценки числа погибших варьируются от 10 до 80 человек, призвав к тщательному расследованию. В совместном заявлении Defenseurs Plus и Коллектива по спасению Артибонита говорится: «Отсутствие мер безопасности и оставление Артибонита вооруженным группам демонстрируют полное отречение властей от ответственности».
В аудиосообщении, распространявшемся в социальных сетях и приписываемом лидеру группировки «Гран Гриф» Люксону Элану, утверждается, что нападение было ответом на атаки соперничающей вооруженной группы на базу в Савьене. Национальная полиция Гаити направила три бронетранспортера, но их движение замедлилось из-за ям, вырытых бандитами на дороге. По прибытии полиции вооруженная группа уже покидала район, а несколько домов были сожжены.
Регион Артибонит, являющийся ключевой сельскохозяйственной зоной, стал свидетелем одних из самых жестоких проявлений насилия на Гаити. Конфликты между бандами распространились за пределы столицы Порт-о-Пренс, несмотря на усиление полицейских мер и обещания увеличения иностранной поддержки для гаитянских сил безопасности. С 2021 года на Гаити погибли около 20 000 человек, причем число жертв растет с каждым годом. Группировки «Гран Гриф» и «Вив Ансанм» были признаны США «террористическими» организациями. Данное нападение стало последним в серии массовых убийств в регионе, в основном приписываемых «Гран Гриф».