AQShda benzinning milliy o‘rtacha narxi bir galonga 4 dollarga yetdi, bu 2022-yildan beri birinchi marta. Narxlarni kuzatuvchi GasBuddy ilovasi ma’lumotlariga ko‘ra, bu ko‘tarilish neft narxlarining oshishi va Fors ko‘rfazidagi vaziyat bilan bog‘liq.
Fors ko‘rfazida, Dubay portida to‘xtagan Kuvayt neft tankeri hujumga uchradi. Kuvaytning davlat axborot agentligi KUNA xabar berishicha, hujum Eron tomonidan amalga oshirilgan deb hisoblanadi. Tanker hujum vaqtida to‘liq yuklangan bo‘lib, Kuvayt Neft Korporatsiyasi atrof suvlarda neft oqishi xavfi haqida ogohlantirdi.
Dubayning Media Ofisi keyinroq yong‘in o‘chiruvchi guruhlar voqeaga javob berayotganini va barcha 24 ekipaj a’zolarining xavfsizligi ta’minlanganini ma’lum qildi. Halok bo‘lganlar haqida xabar berilmadi. Bu hodisa global energiya ta’minotidagi muammolarni kuchaytirishi mumkin, chunki Hushiston bo‘g‘azi orqali o‘tadigan kemalarga to‘lov joriy etilishi rejalashtirilgan.
AQShning G‘arbiy Texas yengil nefti (WTI) kelajakdagi shartnomalari 3,4% oshib, barreliga 106,40 dollarga yetdi, bu neft bozorlarining beqarorligini aks ettiradi. AQSh prezidenti Donald Trump Eron urushi haqida aralash xabarlar berdi, AQSh urushda g‘alaba qilayotganini aytdi, garchi minglab AQSh harbiy xizmatchilari mintaqaga yo‘l olgan bo‘lsa ham.
Trump, shuningdek, Eron bilan muzokaralarda taraqqiyot borligini da’vo qildi, ammo Eron Tashqi ishlar vazirligining matbuot kotibi bunday to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar bo‘lmaganini aytdi. Trump, shuningdek, agar Tehron Hushiston bo‘g‘azini qayta ochmasa, Eronning energetika infratuzilmasiga hujum qilish bilan tahdid qildi. Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Husiylar guruhi ham urushga qo‘shilib, Isroilning janubiga raketa hujumi uyushtirdi, bu Qizil dengizdagi kemalarga yana hujumlar xavfini oshirdi.

Средняя национальная цена бензина в США достигла 4 долларов за галлон впервые с 2022 года, согласно данным приложения GasBuddy, отслеживающего цены на топливо. Этот рост связан с повышением цен на нефть и эскалацией напряженности в Персидском заливе, что усугубляет экономические трудности для американских потребителей.
В Персидском заливе, в порту Дубая, был атакован кувейтский нефтяной танкер. Государственное информационное агентство Кувейта KUNA сообщило, что атака, предположительно, была осуществлена Ираном. Танкер был полностью загружен в момент инцидента, и Кувейтская нефтяная корпорация предупредила о возможном разливе нефти в окружающих водах, что угрожает экологической безопасности региона.
Позже офис медиа Дубая заявил, что пожарные команды реагируют на инцидент, и безопасность всех 24 членов экипажа обеспечена. Сообщений о жертвах не поступало. Этот инцидент может усугубить кризис в глобальных энергоснабжениях, особенно на фоне планов Ирана ввести плату за проход судов через Ормузский пролив.
Фьючерсы на легкую нефть марки WTI выросли на 3,4%, до 106,40 доллара за баррель, что отражает нестабильность на нефтяных рынках. Президент США Дональд Трамп дал противоречивые сообщения о войне с Ираном, заявив, что США побеждают в войне, несмотря на отправку тысяч военнослужащих в регион.
Трамп также утверждал о прогрессе в переговорах с Ираном, хотя представитель МИД Ирана заявил, что таких прямых переговоров не было. Трамп угрожал атаками на энергетическую инфраструктуру Ирана, если Тегеран не откроет Ормузский пролив. Поддерживаемая Ираном группировка хуситов присоединилась к войне с ракетной атакой на юг Израиля, повышая риск дальнейших ударов по судам в Красном море.