Dubay portida (Birlashgan Arab Amirliklari) to‘liq yuklangan Kuveyt neft tankeriga Eron hujumi natijasida olov chiqqani, keyinchalik o‘chirilgani ma’lum qilindi. Kuveyt Neft Korporatsiyasi (KPC) Al Salmi tankeriga Eron tomonidan hujum qilinganini, kema zarar ko‘rgani va bortda olov chiqqanini tasdiqladi.
Kuveyt davlat axborot agentligi KUNA xabar berishicha, KPC atrofdagi suvlarda neft oqishi xavfi haqida ogohlantirgan. Dubay rasmiylari esa tungi vaqtda Kuveyt neft tankeriga dron hujumi bo‘lganini va javob beruvchi guruhlar voqeani nazorat ostiga olganini aytdi. Dubay Media Ofisi ma’lumotlariga ko‘ra, neft oqishi yoki jarohatlar haqida xabar berilmagan.
Al Jazeera muxbiri Zein Basravi Dubayda dushanba kuni soat 18-19 dan seshanba kuni ertalab soat 1-2 gacha bir nechta kuchli portlashlar eshitilganini bildirdi. U: “Bu hujumlar yaqinlashayotganga o‘xshaydi, ular tobora balandroq bo‘lmoqda va ulardan biri Dubay qirg‘oqlari yaqinidagi o‘sha neft tankeriga tegdi”, dedi. Basravi shuningdek, odamlar yuqori ogohlantirish holatida ekanligini va osmonda harbiy samolyotlarning patrul parvozlarini eshitish mumkinligini qo‘shdi.
KPC ma’lumotlariga ko‘ra, tankerning zararini baholash ishlari olib borilmoqda. Lloyd’s List Intelligence ma’lumotlariga ko‘ra, KPC Al Salmi tankerining ro‘yxatdan o‘tgan egasi va tijorat operatorining asosiy kompaniyasi hisoblanadi. TankerTrackers va Lloyd’s ma’lumotlariga ko‘ra, tanker Kuveyt va Saudiya Arabistonidan ikki million barrel neft bilan yuklangan edi; Lloyd’s manzilni Xitoyning Qingdao shahri deb ko‘rsatgan.
Al Salmi tankeriga hujum AQSh va Isroilning Eron bilan urushi 28-fevralda boshlanganidan beri Fors ko‘rfazi va Hurmuz bo‘g‘ozida savdo kemalariga raketa yoki portlovchi havo va dengiz dronlari bilan amalga oshirilgan bir qator hujumlarning so‘nggisi hisoblanadi. Dushanba kuni ertalab, Saudiya Arabistonining Ras Tanura qirg‘oqlari yaqinida joylashgan Gretsiyaga tegishli konteyner kemasi yaqinida suvga ikki alohida proyektil teggani haqida xabar berilgan.
Shu bilan birga, Hurmuz bo‘g‘ozi yaqinida proyektil bilan urilgan Tailand yuk kemasi operatori qidiruv guruhi kemaga chiqa olganini, ammo uchta yo‘qolgan ekipaj a’zosini topa olmaganini aytdi. Mayuree Naree kemasi bu oyning boshida Ummon shimolida urilgandan keyin harakatsiz qolgan.
Al Jazeera muxbiri Malik Traina Kuveyt shahridan xabar berishicha, so‘nggi bir necha soat ichida Saudiya Arabistoni, Qatar va Bahraynda o‘z ichiga olgan Fors ko‘rfazi bo‘ylab “ko‘plab hujumlar” bo‘lgan. U: “BAAda, Dubayning Al Badaa hududida to‘rt kishi yengil jarohat olgan”, dedi. “Va Qatar, Kuveyt, Bahrayn barchasi tungi vaqtda hujumga uchraganliklarini va raketalar va dronlarni ushlab qolganliklarini e’lon qildilar.”
Seshanba kuni Saudiya Arabistoni havo mudofaasi tizimlari yangi hujumlar to‘lqini davomida 10 ta dron va sakkizta ballistik raketani ushlab qolgani va yo‘q qilganini aytdi. Saudiya Mudofaa vazirligi X platformasidagi bayonotida: “O‘tgan bir necha soat ichida 10 ta dron ushlab qolindi va yo‘q qilindi”, deb e’lon qildi. Vazirlik shuningdek, Ar-Riyod mintaqasini nishonga olgan ettita va Sharqiy viloyatni nishonga olgan bitta ballistik raketaning ham ushlab qolinib, yo‘q qilinganini qo‘shdi.
Eron tashqi ishlar vaziri seshanba kuni Tehronning Fors ko‘rfazi arab davlatlariga hujumlari faqat AQSh kuchlarini nishonga olganini, hatto mintaqa bo‘ylab fuqarolik nishonlariga hujumlar amalga oshirilganidan keyin ham ta’kidladi. Vazir Abbos Aragchi X platformasida: “Eron Saudiya Arabistoni Qirolligini hurmat qiladi va uni birodarlik millati deb hisoblaydi”, deb yozdi va Saudiya Arabistonidagi Sulton shahzoda havo bazasidagi AQSh samolyotiga yetkazilgan zararni ko‘rsatganiga o‘xshagan fotosuratni ulashdi. U: “Bizning operatsiyalarimiz arablar yoki eronliklar uchun hurmatga ega bo‘lmagan va hech qanday xavfsizlikni ta’minlay olmay dushman bosqinchilarini nishonlaydi … AQSh kuchlarini haydab chiqarish vaqti keldi”, dedi.

В порту Дубая (Объединенные Арабские Эмираты) произошел пожар на полностью загруженном кувейтском нефтяном танкере в результате предполагаемой иранской атаки, который позже был потушен, сообщили власти. Кувейтская нефтяная корпорация (KPC) заявила рано утром во вторник, что танкер Al Salmi был поражен в иранской атаке во время стоянки в порту, что привело к повреждению судна и пожару на борту.
Кувейтское государственное информационное агентство KUNA сообщило, что KPC предупредила о возможном разливе нефти в окружающих водах. Власти Дубая заявили, что ночью произошла атака дрона на кувейтский нефтяной танкер, и оперативные группы взяли инцидент под контроль. По данным Дубайского медиа-офиса, о разливе нефти или травмах не сообщалось.
Корреспондент Al Jazeera Зейн Басрави, репортируя из Дубая, сообщил, что в городе слышались множественные громкие взрывы, начиная примерно с 18-19 часов по местному времени в понедельник и до 1-2 часов ночи во вторник. Он заявил: «Эти атаки, кажется, становятся ближе, они становятся громче, и одна из них поразила тот нефтяной танкер у побережья вод Дубая». Басрави добавил, что люди, безусловно, снова находятся в состоянии повышенной готовности, и можно слышать военные самолеты, патрулирующие небо.
По данным KPC, в настоящее время ведутся работы по оценке ущерба танкеру. Согласно данным Lloyd’s List Intelligence, KPC является материнской компанией зарегистрированного владельца и коммерческого оператора Al Salmi. По данным Lloyd’s и TankerTrackers, танкер был загружен двумя миллионами баррелей нефти из Кувейта и Саудовской Аравии; Lloyd’s указал пунктом назначения Циндао, Китай.
Удар по Al Salmi стал последним в череде нападений на торговые суда с помощью ракет или взрывных воздушных и морских дронов в Персидском заливе и Ормузском проливе с начала войны США и Израиля против Ирана 28 февраля. Ранее в понедельник, по словам экспертов по морской безопасности, греческое контейнеровоз у побережья Рас-Танура в Саудовской Аравии сообщил о двух отдельных инцидентах, когда снаряды попали в воду рядом с судном.
Тем временем оператор тайского грузового судна, пораженного снарядом недалеко от Ормузского пролива, заявил, что поисковая группа смогла подняться на борт судна, но не обнаружила трех пропавших членов экипажа. Судно Mayuree Naree было обездвижено после попадания к северу от Омана ранее в этом месяце.
Корреспондент Al Jazeera Малик Трайна, репортируя из города Эль-Кувейт во вторник, заявил, что за последние несколько часов произошли «многочисленные атаки» по всему Персидскому заливу, включая Саудовскую Аравию, Катар и Бахрейн. Он сказал: «В ОАЭ четыре человека получили легкие травмы в районе Аль-Бадаа в Дубае». «И Катар, Кувейт, Бахрейн все объявили, что подверглись нападению ночью и перехватили ракеты и дроны».
Во вторник Саудовская Аравия заявила, что ее системы ПВО перехватили и уничтожили 10 дронов и восемь баллистических ракет во время новой волны атак. Министерство обороны Саудовской Аравии заявило в заявлении на X: «За последние несколько часов было перехвачено и уничтожено 10 дронов», сославшись на представителя министерства. Оно добавило, что семь баллистических ракет, нацеленных на регион Эр-Рияда, и одна, нацеленная на Восточную провинцию, также были перехвачены и уничтожены.
Министр иностранных дел Ирана во вторник настаивал на том, что атаки Тегерана на арабские государства Персидского залива нацелены только на силы США, даже после того, как нападения затронули гражданские объекты по всему региону. Министр Аббас Арагчи написал на X: «Иран уважает Королевство Саудовская Аравия и считает его братской нацией», поделившись фотографией, предположительно показывающей повреждение американского самолета на авиабазе принца Султана в королевстве. Он заявил: «Наши операции направлены против вражеских агрессоров, которые не уважают ни арабов, ни иранцев и не могут обеспечить никакой безопасности… Пора выдворить силы США».