Eron bilan AQSh-Isroil urushi tez orada tugashi mumkin yoki oylarga cho‘zilishi mumkin. Hormuz bo‘g‘ozi qayta ochilganda, asosiy sinov energiya, o‘g‘it va boshqa ta’minot zanjirlari qanchalik tez tiklanishi bo‘ladi. Optimistlar urushning tugashiga yaqinlashayotganini his qilayotgan bir paytda, bir oylik inqiroz yana yangi burilish oldi. Bir tomondan, AQSh prezidenti Donald Trump Tehronni kuchaytirilgan zarbalar haqida ogohlantirsa, ikkinchi tomondan, u Eron energiya ob’yektlarini nishonga olish uchun bu tahdidlarni ikkinchi marta kechiktirdi. Eron, o‘z navbatida, Hormuz bo‘g‘ozidan oz sonli kemalarning o‘tishiga ruxsat berayotgan bo‘lsa-da, hech qanday haqiqiy tinchlik muzokaralari olib borilayotganini rad etmoqda.
Ko‘pchilik mutaxassislarning fikriga ko‘ra, bu mojaro qancha uzoq davom etsa, dunyo energiya ta’minoti, inflyatsiya va iqtisodiy barqarorlikka uning ta’siri shunchalik halokatli bo‘ladi. Har qo‘shimcha hafta buzilishlar iste’molchilar va korxonalar uchun xarajatlarni oshiradi, o‘sish esa sekinlashadi. AQShning Federal Rezerva banki tizimining bir qismi bo‘lgan Dallas Federal Rezerva banki bu oyning boshida bashorat qilganidek, bo‘g‘ozning uch oy yoki undan ko‘proq vaqt yopilishi global YaIM o‘sishini yilning ikkinchi choragida 2,9 foizga sekinlashtiradi. Hormuz – global neft savdosining 20% uchun tor joy – qachon ochilsa, neft va gaz ishlab chiqarishi hamda tanker harakati qayta tiklanishing tezligi global iqtisodiyotning qanchalik tez tiklanishini belgilaydi.
Kemachilik kompaniyalari strategik suv yo‘li orqali o‘tishni qayta boshlash ehtimoldan yiroq, chunki sug‘urta mukofotlari sezilarli darajada pasayguncha va ishonchli ko‘p millatli harbiy-dengiz eskort operatsiyasi o‘rnatilmaguncha. Bu, ehtimol, AQSh harbiy-dengiz kuchlari kemalari, havo patrullari va mina tozalash kemalarini o‘z ichiga olishi mumkin. Germaniya, Fransiya va Buyuk Britaniya kabi Yevropa NATO ittifoqchilari urush to‘xtagach, patrullarga qo‘shilishga tayyorligini bildirdilar. Yaponiya, Avstraliya, Janubiy Koreya, Kanada, Birlashgan Arab Amirliklari va Bahrayn ham ishtirok etishi mumkin. Bloomberg ma’lumotlariga ko‘ra, G‘arbiy Avstraliya universiteti Mudofaa va Xavfsizlik instituti dotsenti Jennifer Parkerning so‘zlariga ko‘ra, faqat bo‘g‘ozdagi minalarni tozalash taxminan ikki hafta vaqt oladi.
Hormuz navigatsiya uchun xavfsiz deb hisoblanganidan so‘ng, taxminan 1900 ta qolib ketgan kemalar – ularning yarmi neft, suyuq tabiiy gaz yoki boshqa kimyoviy moddalarni tashiydi – ekipaj etishmovchiligi hal qilinishi sharti bilan bir necha kundan bir necha haftagacha tozalanadi. Norvegiyada joylashgan Rystad Energy tahliliy kompaniyasining tadqiqot direktori Aditya Saraswatning aytishicha, bu nuqtada bu asosan bozorga poygadir. U Hormuzdagi ortiqcha yukni tozalash Fors ko‘rfazi ishlab chiqaruvchilariga ishlab chiqarishni oshirish uchun “bir oylik bufer” berishini qo‘shimcha qildi. Biroq, logistika muammolari qoladi. Urushdan oldin kuniga 130-140 ta kema Hormuz orqali harakatlangan, ammo harbiy-dengiz patrullari talab qilinayotgan muddatda bu oqim sezilarli darajada sekinroq bo‘lishi mumkin.
Fors ko‘rfazi ishlab chiqaruvchilari Hormuzni qayta ochish bilan birga, ularning neft va gaz ob’yektlari bo‘ylab xavfsizlik vaziyati barqarorlashganiga ishonch hosil qilishlari kerak. Tahlilchilarning aytishicha, tez tinchlik shartnomasi bilan ham ko‘plab konlarda neft va gaz ishlab chiqarishni qayta boshlash bir necha hafta vaqt olishi mumkin. Saraswatning ta’kidlashicha, qisman yopilgan neft koni o‘rtacha ikki-uch hafta vaqt oladi, ba’zi quduqlar kam darajada ishlaydi. To‘liq yopilgandan, siz bir yarim oyni ko‘ryapsiz. U qo‘shimcha qildi: neft va gaz ob’yektlari qancha uzoq vaqt ishlamay qolsa, qayta ishga tushirishdan oldin texnik xizmat ko‘rsatish tekshiruvlari shunchalik puxta bo‘lishi kerak.
Xalqaro energiya agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, kamida 40 ta muhim Fors ko‘rfazi energiya ob’yektlari Eron zarbalari tomonidan “og‘ir yoki juda og‘ir shikastlangan”. Energiya tahlilchilari ogohlantirganidek, ba’zi ob’yektlar, ayniqsa suyuq tabiiy gaz zavodlari, bir necha yillik ta’mirlash muddatlariga duch keladi. Qatarning aytishicha, dunyodagi eng katta suyuq tabiiy gaz ishlab chiqarish va eksport markazi bo‘lgan Ras Laffan suyuq tabiiy gaz majmuasi to‘liq operatsiyalarni tiklash uchun besh yilgacha vaqt kerak bo‘lishi mumkin. Eron raketa zarbalari keng ko‘lamli zarar yetkazishdan oldin, Qatar dunyodagi suyuq tabiiy gazning beshdan bir qismini ta’minlagan. Fors ko‘rfazi davlatining suyuq tabiiy gaz eksport quvvatiining 17% endi uzoq muddatda bozordan yo‘qoladi.
Neft va gaz yana oqishni boshlagandan so‘ng, ishlab chiqaruvchilar asta-sekin to‘liq ishlab chiqarishga o‘tadi va qayta ishlash zavodlari va quvurlaridagi qolgan muammolarni tuzatadi. Neft sanoati tahlilchilarining aytishicha, bu bir necha haftadan bir necha oygacha vaqt olishi mumkin. O‘g‘it zavodlari global oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlashga yordam berish uchun ishlab chiqarishni qayta boshlashdan oldin shunga o‘xshash xavfsizlik tekshiruvlarini talab qiladi, bu allaqachon osmoni yorib ketgan narxlar bilan tahdid ostida, bu esa fermerlarni muhim tuproq ozuqalarini qisqartirishga majbur qiladi. Fors ko‘rfazi azotga asoslangan o‘g‘itlarning muhim yetkazib beruvchisi bo‘lib, global dengiz orqali ureaning 40% va ammoniak eksportining chorak qismini tashkil qiladi. Arab Fors ko‘rfazi davlatlari, shuningdek, fosfat ishlab chiqarishda ishlatiladigan ikkita ingredientning asosiy ishlab chiqaruvchilari hisoblanadi.
AQSh moliyaviy xizmatlar kompaniyasi StoneX ning o‘g‘it bo‘yicha vitse-prezidenti Josh Linvillening aytishicha, fosfat allaqachon yuqori ishlab chiqarish xarajatlari tufayli azot o‘g‘itlariga qaraganda muammoli bo‘lishi mumkin. U kompaniyaning YouTube kanaliga bergan intervyusida aytdi: “Biz ta’minot yaxshilana boshlaganini ko‘rsak ham ... men ishlab chiqaruvchilar ishlab chiqarishni to‘xtatishidan oldin biz yana narx pasayishini ko‘tara olmaymiz deb o‘ylayman. Ular zarar uchun ishlab chiqarmaydi.”
Shu bilan birga, Fors ko‘rfazi mintaqasida ishlab chiqarilgan va Osiyodan Yevropaga olib ketilgan tovarlarni tashiydigan konteyner kemachiligi ham Hormuzning yopilishi bilan jiddiy buzilgan, o‘nlab kemalar samarali ravishda qolib ketgan. Operator DP World ma’lumotlariga ko‘ra, Yaqin Sharqdagi eng yirik qayta yuklash markazi bo‘lgan Dubaydagi Jebel Ali mega-portiga kiruvchi trafik 28-fevraldan beri sezilarli darajada kamaydi. Yevropaga yo‘naltirilgan konteyner kemalari Qizil dengizning janubiy kirish joyidagi Bab el-Mandeb bo‘g‘ozi qo‘shimcha to‘siqiga duch keladi. Bo‘g‘oz ochiq, ammo Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Husiylarning yangi tahdidlari tufayli ko‘pchilik yirik kemachilik kompaniyalari tomonidan undan qochilmoqda. Yamanda joylashgan isyonchilar 2023-24 yillarda G‘azo zonasi bo‘yicha Isroil urushi bilan bog‘liq kemalarga hujumlar uyushtirdi. Ko‘plab tashuvchilar xizmatlarni Janubiy Afrikaning Yaxshi Umid burni yo‘li orqali qayta yo‘naltirdilar, bu esa sayohatlarga sezilarli vaqt va xarajatlar qo‘shdi.
Germaniyaning Kiel Jahon iqtisodiyoti instituti hisob-kitoblariga ko‘ra, Eronni o‘z ichiga olgan Fors ko‘rfazi davlatlari po‘lat, kesilmagan olmos, kukunli oltin va alyuminiy qotishmalarini o‘z ichiga olgan 50 ta asosiy mineral bo‘lmagan mahsulotlar uchun eng katta global eksport ulushiga ega. Bu eksport yiliga 773 milliard dollarni tashkil qiladi. Hormuz qayta ochilganda va Fors ko‘rfazi ishlab chiqarishi oshishni boshlaganda ham, global iqtisodiy oqibatlar bir kechada yo‘qolmaydi. Isro‘molchilar yuqori neft narxlarining ta’sirini benzin quyish shoxobchalarida tezda his qilishdi, benzin va dizel yo‘qligi esa Avstraliya, Osiyo va Afrikada endigina boshlanmoqda. O‘g‘itlardan tortib iste’mol tovarlarigacha bo‘lgan boshqa muhim ta’minot zanjirlari keyingi bir necha hafta ichida o‘z tanqisliklariga duch kelishi kutilmoqda. Avstriyaning Ta’minot zanjiri intellekt instituti direktori Peter Klimekning aytishicha, narx buzilishlari darhol urdi; logistika buzilishlari keyingi 2-3 oy ichida yanada muhimroq bo‘ladi. Agar global ishlab chiqarish urush tufayli mahsulot chiqishini qisqartirishga majbur bo‘lsa, Klimek yuqori narxlar, ishsizlikning o‘sishi va zaif iqtisodiy o‘sishning “stagflyatsiya stsenariysi” haqida ogohlantirdi, bu esa “hal qilish uchun yanada uzoqroq vaqt olishi mumkin” dedi.

Война США и Израиля с Ираном может скоро закончиться или затянуться на месяцы. Когда Ормузский пролив будет вновь открыт, истинным испытанием станет то, насколько быстро восстановятся энергетические, удобрительные и другие цепочки поставок. Как только оптимисты почувствовали, что война приближается к завершению, месячный кризис принимает новый поворот. С одной стороны, президент США Дональд Трамп предупредил Тегеран о том, что эскалация ударов со стороны США будет необратимой, с другой — он во второй раз отложил эти угрозы для нацеливания на иранские энергетические объекты. Иран, в свою очередь, разрешает небольшому количеству судов проходить через Ормузский пролив, отрицая при этом, что ведутся какие-либо реальные переговоры о прекращении огня.
Большинство экспертов сходятся в одном ключевом моменте: чем дольше продолжается этот конфликт, тем более разрушительным будет его воздействие на мировые энергопоставки, инфляцию и экономическую стабильность. Каждая дополнительная неделя сбоев повышает затраты для потребителей и предприятий, замедляя рост. Федеральный резервный банк Далласа, часть центральной банковской системы США, предсказал ранее в этом месяце, что закрытие пролива на три месяца или дольше приведет к замедлению роста мирового ВВП на 2,9 процентных пункта в годовом исчислении во втором квартале года. Когда Ормуз — узкое место для 20% мировой торговли нефтью — откроется, скорость возобновления добычи нефти и газа, а также движения танкеров определит, насколько быстро сможет восстановиться мировая экономика.
Судоходные компании вряд ли возобновят переходы через стратегический водный путь, пока страховые премии не снизятся существенно и не будет развернута надежная многонациональная военно-морская операция сопровождения. Это потенциально может включать военные корабли ВМС США, воздушное патрулирование и суда для разминирования. Европейские союзники по НАТО, включая Германию, Францию и Великобританию, сигнализировали о готовности присоединиться к патрулям после прекращения боевых действий. Япония, Австралия, Южная Корея, Канада, Объединенные Арабские Эмираты и Бахрейн также, вероятно, примут участие. По данным Bloomberg, со ссылкой на Дженнифер Паркер, адъюнкт-профессора Института обороны и безопасности Университета Западной Австралии, только разминирование в проливе может занять около двух недель.
Как только Ормуз будет считаться безопасным для навигации, скопление примерно 1900 застрявших судов — половина из которых перевозит нефть, СПГ или другие химикаты — может быть расчищено в течение от нескольких дней до нескольких недель, при условии решения проблемы нехватки экипажей. По словам Адитьи Сарасвата, директора по исследованиям (Ближний Восток и Северная Африка) в норвежской аналитической фирме Rystad Energy, на данном этапе это, по сути, гонка на рынок. Он добавил, что расчистка заторов в Ормузе даст производителям Персидского залива «месячный буфер» для наращивания производства. Однако логистические проблемы останутся. До войны через Ормуз проходило около 130-140 судов в день, но этот поток, вероятно, будет значительно медленнее, пока требуются военно-морские патрули.
Помимо открытия Ормуза, производителям Персидского залива потребуются гарантии, что ситуация с безопасностью стабилизировалась на их нефтегазовых объектах. Даже при быстром мирном соглашении, по словам аналитиков, возобновление добычи нефти и газа на многих месторождениях может занять несколько недель. Сарасват отметил, что частично остановленное нефтяное месторождение занимает в среднем около двух-трех недель, имея в виду некоторые скважины, работающие на сниженных уровнях. При полной остановке речь идет о полутора месяцах. Он добавил, что чем дольше нефтегазовые объекты остаются бездействующими, тем более тщательными должны быть проверки технического обслуживания перед перезапуском.
По данным Международного энергетического агентства, по меньшей мере 40 критически важных энергетических объектов Персидского залива были «серьезно или очень серьезно повреждены» иранскими ударами. Энергоаналитики предупредили, что некоторые объекты, особенно заводы по сжижению природного газа, сталкиваются со сроками ремонта в несколько лет. Катар заявляет, что его комплекс СПГ Рас-Лаффан, крупнейший в мире центр производства и экспорта СПГ, может потребовать до пяти лет для полного восстановления операций. До того как иранские ракетные удары нанесли обширный ущерб, Катар поставлял около пятой части мирового СПГ. Около 17% экспортных мощностей СПГ этой страны Персидского залива теперь будут отсутствовать на рынке в долгосрочной перспективе.
Как только нефть и газ снова начнут поступать, производители постепенно выйдут на полную мощность и устранят любые оставшиеся проблемы на НПЗ и трубопроводах. По словам аналитиков нефтяной промышленности, это может занять от нескольких недель до нескольких месяцев. Заводы по производству удобрений потребуют аналогичных проверок безопасности перед возобновлением производства, чтобы помочь укрепить глобальную продовольственную безопасность, уже находящуюся под угрозой из-за взлетевших цен, вынуждающих фермеров сокращать использование основных питательных веществ для почвы. Персидский залив является критическим поставщиком азотных удобрений, на долю которого приходится около 40% мирового морского экспорта мочевины и четверть экспорта аммиака. Арабские страны Персидского залива также являются крупными производителями двух ингредиентов, используемых в производстве фосфатов.
По словам Джоша Линвилла, вице-президента по удобрениям в американской финансовой компании StoneX, фосфаты могут оказаться более проблематичными, чем азотные удобрения, из-за уже высоких производственных затрат. Он сказал в интервью на YouTube-канале компании: «Даже если мы начнем видеть улучшение поставок... я не думаю, что мы сможем выдержать дальнейшее снижение цен, прежде чем производители фосфатов остановят производство. Они не будут производить его в убыток».
Между тем, контейнерные перевозки, перевозящие товары, произведенные в регионе Персидского залива и из Азии в Европу, также серьезно нарушены закрытием Ормуза, с десятками судов, фактически застрявших. По данным оператора DP World, входящий трафик в мега-порт Джебель-Али в Дубае, крупнейшем транзитном узле на Ближнем Востоке, заметно снизился с 28 февраля. Контейнеровозы, направляющиеся в Европу, сталкиваются с дополнительным препятствием в виде пролива Баб-эль-Мандеб, у южного входа в Красное море. Пролив остается открытым, но избегается большинством крупных судоходных компаний из-за возобновившихся угроз со стороны поддерживаемых Ираном хуситов. Повстанцы, базирующиеся в Йемене, проводили атаки на суда в 2023-2024 годах, связанные с войной Израиля в Газе. Многие перевозчики перенаправили услуги через маршрут мыса Доброй Надежды в Южной Африке, что значительно увеличило время и затраты на поездки.
По расчетам Кильского института мировой экономики Германии, страны Персидского залива, включая Иран, имеют самую большую мировую долю экспорта по 50 ключевым неметаллическим продуктам, включая сталь, необработанные алмазы, порошковое золото и алюминиевые сплавы. Этот экспорт стоит 773 миллиарда долларов в год. Даже когда Ормуз откроется и производство в Персидском заливе начнет наращиваться, глобальные экономические последствия не исчезнут в одночасье. Потребители быстро почувствовали последствия более высоких цен на нефть на заправках, в то время как нехватка бензина и дизельного топлива только начала ощущаться в Австралии, Азии и Африке. Ожидается, что другие критические цепочки поставок, от удобрений до потребительских товаров, столкнутся с собственными дефицитами в ближайшие несколько недель.
По словам Петера Климека, директора Австрийского института интеллекта цепочек поставок, сбои цен ударили немедленно; логистические сбои станут более актуальными в течение следующих 2-3 месяцев. Если глобальное производство будет вынуждено сократить выпуск из-за войны, Климек предупредил о «сценарии стагфляции» с высокими ценами, растущей безработицей и слабым экономическим ростом, который, по его словам, может «потребовать еще больше времени для разрешения».