Birlashgan Arab Amirliklari (BAA)ning Dubay va Abu-Dabi birjalari AQSh va Isroilning Eronga qarshi urushi boshlanganidan beri jami 120 milliard dollar qiymat yo‘qotdi. Bu ularni dunyodagi eng katta zarar ko‘rgan moliya bozorlari qatoriga qo‘ydi.
28-fevraldan boshlab Dubay moliya bozorining (DFM) umumiy indeksi 16 foizga tushib, bozor kapitallashuvi 45 milliard dollarga qisqardi. Abu-Dabi birjasi (ADX) esa 9 foizga pasayib, 75 milliard dollar qiymatdan mahrum bo‘ldi. Qatarda indekslar 4 foiz, Bahraynda 7 foizga tushgan bo‘lsa, Saudiya Arabistoni va Umonda o‘sish kuzatildi.
Urush BAAning mintaqaviy sayohat markazi sifatidagi obro‘siga ham jiddiy zarba berdi. Hormuz bo‘g‘ozining yopilishi natijasida o‘n minglab reyslar, jumladan, dunyodagi eng gavjo xalqaro aeroport – Dubay aeroporti yo‘nalishlari bekor qilindi. Turizm va sayohat sohasining o‘tgan yilgi iqtisodiy hissasi 70 milliard dollarni tashkil etib, yalpi ichki mahsulotning 13 foizini bergan.
Dubaydagi Amerika universiteti moliya kafedrasi dotsenti Haytham Aoun bu holatni BAA hukumatining moliya markazi sifatidagi obro‘sini oshirishga qaratilgan sa’y-harakatlari uchun noxush vaziyat deb baholadi. Biroq, u bu holatni tarkibiy iqtisodiy zarar emas, balki “vaqtinchalik zarba” sifatida ko‘rish kerakligini ta’kidladi. Aounning so‘zlariga ko‘ra, bu investorlar kayfiyati va bozor ishonchiga qisqa muddatli to‘siq bo‘lib, BAAning uzoq muddatli iqtisodiy rejasiga asosiy tahdid emas.
BAA birjalari global miqyosda nisbatan kichik bo‘lsa-da, mamlakat moliya xizmatlariga katta sarmoya kiritgan va hozirda Yaqin Sharqdagi eng yirik kapital bozorlaridan biri hisoblanadi. 2024-yilda BAAda ro‘yxatdan o‘tgan aktsiyalar qiymati birinchi marta 1 trillion dollardan oshdi va bu ko‘rsatkich bo‘yicha mintaqada faqat Saudiya Arabistonidan (2,5 trillion dollar) keyin ikkinchi o‘rinda turadi. Dubay so‘nggi Global moliya markazlari indeksida o‘zining eng yuqori o‘rnini – ettinchi o‘rinni egalladi.

Фондовые рынки Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) в Дубае и Абу-Даби потеряли около 120 миллиардов долларов стоимости с начала войны США и Израиля против Ирана, что поставило их в число наиболее пострадавших финансовых рынков мира. С 28 февраля, когда начался конфликт, базовые индексы Дубая и Абу-Даби упали примерно на 16% и 9% соответственно.
Дубайский финансовый рынок (DFM) потерял около 45 миллиардов долларов рыночной капитализации, в то время как более крупный индекс ADX в Абу-Даби сократился на 75 миллиардов долларов. Финансовые рынки Катара и Бахрейна упали примерно на 4% и 7% соответственно, тогда как биржи Саудовской Аравии и Омана показали рост. На Уолл-стрит эталонный индекс S&P 500 упал примерно на 7% за тот же период на фоне противоречивых заявлений президента США Дональда Трампа о предполагаемой продолжительности и целях войны.
Конфликт нанес удар по статусу ОАЭ как регионального транспортного узла. Десятки тысяч рейсов были отменены из-за войны, многие из них — на маршрутах в международный аэропорт Дубая, который является самым загруженным в мире по международным пассажиропотокам. Туризм и путешествия внесли около 70 миллиардов долларов в экономику ОАЭ в прошлом году, что составило 13% валового внутреннего продукта (ВВП).
Доцент финансов Американского университета в Дубае Хайтам Аун заявил, что падение станет неприятным развитием событий для властей ОАЭ, стремящихся укрепить статус страны как финансового центра, но его следует рассматривать как «временный шок», а не как свидетельство структурного экономического ущерба. По его словам, это явно краткосрочный удар по настроениям инвесторов и доверию к рынку, но не обязательно фундаментальный вызов долгосрочному экономическому плану ОАЭ.
Хотя фондовые рынки ОАЭ относительно малы по мировым стандартам, страна активно инвестировала в финансовые услуги в рамках усилий по диверсификации экономики и теперь входит в число ведущих рынков капитала на Ближнем Востоке. Стоимость акций, котирующихся в ОАЭ, впервые превысила 1 триллион долларов в 2024 году, уступая в регионе только рынку Саудовской Аравии в 2,5 триллиона долларов. Дубай поднялся на седьмое место по конкурентоспособности в последнем издании Глобального индекса финансовых центров, что является его наивысшим показателем за всю историю.