️ Isroil parlamenti (Knesset) dushanba kuni o‘tkazilgan ovoz berishda 62 ovoz bilan 48 ovozga qarshi yangi qonunni qabul qildi. Ushbu qonunga ko‘ra, Isroil harbiy sudlarida “terrorchilik harakati” deb topilgan o‘ldirish hujumlari uchun ayblangan falastinliklar uchun o‘lim jazosi standart jazo sifatida belgilandi. Qonun hujumning maqsadi “Isroil davlatining mavjudligini inkor etish” bo‘lgan hollarda yahudiy isroilliklarga ham qo‘llanishi mumkin, ammo amalda bu deyarli imkonsiz deb hisoblanadi.
️ Qonun loyihasini o‘ng qanot siyosatchilari, xususan, Milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben-Gvir faol qo‘llab-quvvatladi. Ovoz berishdan so‘ng Ben-Gvir X ijtimoiy tarmog‘ida: “Biz tarix yaratdik!!! Biz va’da berdik. Biz amalga oshirdik” deb yozdi. Qonunni himoya qiluvchilar, jumladan, Ben-Gvir partiyasidan Limor Son-Xar-Melech, bu qonunning zarurligini ta’kidlab, uning erining qotillari ozod qilinganidan keyin 2023-yil 7-oktyabrdagi hujumlarda qatnashganini misol qilib keltirdi.
️ Biroq, muxolifat yetakchisi Yair Golan qonunni tanqid qilib, u “Ben-Gvirga ko‘proq layklar olish uchun mo‘ljallangan keraksiz qonunchilik” ekanligini va Isroil xavfsizligiga hech qanday hissa qo‘shmasligini aytdi. Qonun qabul qilinishidan oldin Buyuk Britaniya, Fransiya, Germaniya va Italiya “chuqur tashvish” bildirib, loyihaning “Isroilning demokratik tamoyillar bo‘yicha majburiyatlarini zaiflashtirishi” xavfi borligini ta’kidladi.
️ G‘arbiy Sohilni boshqaruvchi Falastin Ma’muriyati qonunni qabul qilishni qoralab, u “qonuniy qoplamada suddan tashqari o‘ldirishlarni qonuniylashtirishga intiladi” deb bayon qildi. G‘azoni nazorat qiluvchi Hamas esa bayonotida qonunning qabul qilinishi Isroil qamoqxonalaridagi falastinlik mahbuslar hayotiga tahdid solayotganini va xalqaro hamjamiyatni “bizning mahbuslarimizni himoya qilish”ga chaqirdi.
️ Isroildagi Fuqarolik huquqlari assotsiatsiyasi allaqachon qonunga qarshi mamlakat Oliy sudiga ariza bergan. Ular bayonotida qonun “konstitutsiyaga zid, dizayn jihatidan kamsituvchi va G‘arbiy Sohil falastinliklari uchun qonuniy vakolatlarisiz qabul qilingan” deb ta’kidladi. Oliy sud endi qonunga qarshi da’voni ko‘rib chiqish yoki chiqmasligini hal qilishi kerak. Isroil tarixida faqat ikkita kishi o‘lim jazosiga hukm qilingan, ulardan biri Xolokostni amalga oshirishda muhim rol o‘ynagan noto‘g‘ri nemis amaldori Adolf Eyhman edi.

️ Парламент Израиля (Кнессет) в понедельник утвердил новый закон, который устанавливает смертную казнь в качестве стандартного наказания для палестинцев, осужденных военными судами Израиля за смертельные нападения, квалифицируемые как «террористические акты». Закон был принят в третьем и окончательном чтении 62 голосами против 48, при этом премьер-министр Биньямин Нетаньяху проголосовал «за». Согласно закону, казнь через повешение должна быть приведена в исполнение в течение 90 дней с возможной отсрочкой до 180 дней. Теоретически закон может применяться и к еврейским израильтянам, если целью нападения было «отрицание существования государства Израиль», но на практике это считается маловероятным.
️ Закон активно продвигался ультраправыми политиками, в частности министром национальной безопасности Итамаром Бен-Гвиром, который после голосования написал в X: «Мы сделали историю!!! Мы обещали. Мы выполнили». Сторонники закона, включая депутата от партии Бен-Гвира Лимор Сон-Хар-Мелех, пережившую нападение палестинских боевиков, в котором погиб её муж, утверждают, что закон необходим, ссылаясь на случаи, когда убийцы освобождались и позже участвовали в атаках 7 октября 2023 года на Израиль.
️ Однако оппозиционный лидер Яир Голан раскритиковал законодательство, заявив, что оно «является ненужным законопроектом, предназначенным для получения Бен-Гвиром больше лайков» и «не вносит ни грамма в безопасность Израиля». Накануне голосования Великобритания, Франция, Германия и Италия выразили «глубокую озабоченность», заявив, что законопроект рискует «подорвать обязательства Израиля в отношении демократических принципов».
️ Палестинская администрация, управляющая Западным берегом, осудила принятие закона, заявив, что он «стремится узаконить внесудебные убийства под законодательным прикрытием». ХАМАС, контролирующий сектор Газа, в заявлении в понедельник вечером предупредил, что утверждение законопроекта «угрожает жизням» палестинских заключенных в израильских тюрьмах, и призвал международное сообщество «обеспечить защиту наших заключенных».
️ Ассоциация в защиту гражданских прав в Израиле уже подала петицию в Верховный суд страны против закона, утверждая, что он «неконституционен, дискриминационен по замыслу и — для палестинцев Западного берега — принят без законных полномочий». Верховному суду теперь предстоит решить, рассматривать ли этот вызов закону. В истории Израиля лишь два человека были казнены, одним из них был печально известный нацистский чиновник Адольф Эйхман, сыгравший важную роль в осуществлении Холокоста.