Sudanning janubiy Darfur viloyatida, 18 yoshli Hanaan (haqiqiy ismi emas) va uning do‘sti tezkor qo‘llab-quvvatlash kuchlari (RSF) a’zolari tomonidan zo‘rlangan. Ular ko‘chirilganlar lageriga borayotganda, to‘rt nafar mototsikldagi erkaklar to‘xtatib, ularni zo‘rlagan. Hanaan MSFga bergan guvohligida: "Men o‘z tanamda noqulay, og‘ir his qilyapman. Orqamda og‘riq bor – chunki ular meni, qurollari bilan urishdi", dedi.
Bu guvohlik MSF tomonidan seshanba kuni e’lon qilingan hisobotning bir qismi bo‘lib, unda Sudan davom etayotgan qahramon urushida jinsiy zo‘ravonlikning keng tarqalgan qurol sifatida ishlatilishi batafsil bayon etilgan. Tashkilotning ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yil yanvaridan 2025-yil noyabrigacha Shimoliy va Janubiy Darfurdagi MSF qo‘llab-quvvatlagan sog‘liqni saqlash muassasalarida jinsiy zo‘ravonlikdan jabrlangan 3,396 kishi davolanish uchun murojaat qilgan.
Hisobotda, "Bu urush ayollar va qizlarning orqa va tanalarida olib borilmoqda", deb ta’kidlangan. MSF favqulodda sog‘liqni saqlash menejeri Rut Kauffmanning aytishicha, jinsiy zo‘ravonlik bu mojaroning belgilovchi xususiyati bo‘lib, faqat jang chizig‘ida emas, balki jamiyatlar bo‘ylab keng tarqalgan. Ko‘chirish, ijtimoiy tizimlarning qulashi, sog‘liqni saqlash xizmatlariga kirish imkoniyatining yo‘qligi va chuqur jinsiy tengsizliklar bu zo‘ravonliklarning davom etishiga imkon berayotgan.
2025-yil 26-oktabrda RSF Shimoliy Darfur poytaxti el-Fasherni egallab olgandan so‘ng, MSF Tavilaga qochgan 140 dan ortiq jabrlanuvchilarni davolagan. Ularning 94 foizi qurolli erkaklar tomonidan hujumga uchragan, ko‘plari qochish yo‘llarida hujumlar haqida xabar berishgan. Hisobotda hujumlar "qasddan arablar bo‘lmagan jamoalarni xo‘rlash va vahima vositasi sifatida nishonga olingan", deb ta’kidlangan, bu RSFning oldingi vahshiyliklarini, masalan, 2025-yil aprelida Zamzam lagerini parchalashini eslatadi.
Jabrlanuvchilar nafaqat jang paytida, balki dalalar, bozorlar va ko‘chirilganlar lagerlari kabi kundalik vaziyatlarda ham hujumlar haqida gapirishgan. Bolalar ham jabrlanuvchilar qatorida: Janubiy Darfurda har beshinchi jabrlanuvchi 18 yoshdan kichik bo‘lib, ulardan 41 nafasi besh yoshdan kichik. MSF Birlashgan Millatlar Tashkiloti, donorlar va gumanitar faollarni Darfur va butun Sudanda sog‘liqni saqlash va himoya xizmatlarini shoshilinch ravishda kengaytirishga, hamda mojaro tomonlarini jinsiy zo‘ravonlikni to‘xtatish, oldini olish va aybdorlarni javobgarlikka tortishga chaqirdi.

В Южном Дарфуре, Судан, 18-летняя Ханаан (не настоящее имя) и ее подруга были изнасилованы членами Сил быстрой поддержки (RSF). Когда они шли в лагерь для перемещенных лиц, четверо мужчин на мотоциклах остановили их и совершили насилие. В своем свидетельстве для MSF Ханаан заявила: "Я чувствую себя некомфортно в своем теле, тяжело. У меня болит спина – потому что они били меня, били своими оружиями по спине".
Это свидетельство является частью отчета, опубликованного MSF во вторник, в котором подробно описывается широкое использование сексуального насилия в качестве оружия в продолжающейся жестокой гражданской войне в Судане. По данным организации, с января 2024 по ноябрь 2025 года в медицинских учреждениях, поддерживаемых MSF в Северном и Южном Дарфуре, лечение получили 3 396 переживших сексуальное насилие.
В отчете подчеркивается, что "эта война ведется на спинах и телах женщин и девочек". Руководитель экстренной медицинской помощи MSF Рут Кауффман заявила, что сексуальное насилие является определяющей чертой этого конфликта – не ограничиваясь линией фронта, а распространяясь по всем сообществам. Перемещение, крах систем поддержки сообществ, отсутствие доступа к здравоохранению и глубоко укоренившееся гендерное неравенство позволяют этим злоупотреблениям продолжаться по всему Судану.
После захвата RSF столицы Северного Дарфура эль-Фашера 26 октября 2025 года MSF оказала помощь более чем 140 пережившим, бежавшим в Тавилу. Среди них 94% подверглись нападению со стороны вооруженных мужчин, многие сообщали о нападениях на путях бегства. В отчете указано, что нападения "преднамеренно нацелены на неарабские сообщества как средство унижения и террора, повторяя предыдущие зверства RSF, такие как разгром лагеря Замзам" в апреле 2025 года.
Пережившие описывают нападения не только во время боев, но и в повседневных условиях, таких как поля, рынки и лагеря для перемещенных лиц. Дети также находятся среди пострадавших: в Южном Дарфуре каждый пятый переживший был младше 18 лет, включая 41 ребенка младше пяти лет. MSF призвала ООН, доноров и гуманитарных деятелей срочно расширить услуги здравоохранения и защиты в Дарфуре и по всему Судану, а также все стороны конфликта – прекратить и предотвращать сексуальное насилие и привлекать виновных к ответственности.