Janubiy Afrikalik ikki karra Olimpiya chempioni Caster Semenya Xalqaro Olimpiya Qo‘mitasi (XOQ) tomonidan o‘tkazilgan ayollar toifasi uchun jinsni tekshirish siyosatiga qarshi kurashish niyatida ekanligini bildirdi. Semenya bu siyosat “ayollar huquqlarini buzadi” deb hisoblaydi.
XOQ o‘tgan hafta ushbu siyosatni e’lon qildi va u yillar davomida bahs-munozaralarga sabab bo‘lgan parchalangan qoidalardan so‘ng ayollar sportining yuqori darajasidagi musobaqalar uchun universal qoidaga aylanishi kutilmoqda. Semenya o‘zining Jinsiy Rivojlanishning Farqi (DSD) tufayli sportda qatnashish huquqi bo‘yicha Jahon Atletika Federatsiyasiga qarshi uzoq davom etgan sud jarayoni tufayli ushbu bahslarning markazida bo‘ldi.
35 yoshli sportchi Reuters axborot agentligiga bergan intervyusida: “Biz bu haqda ovozimizni ko‘tarishni davom ettiramiz, eshitilgunimizcha shovqin qilamiz”, dedi. U shuningdek: “Endi bu ayollar o‘zlari uchun turib, ‘Yetar’ deb aytish masalasidir. Bizga nima qilish kerakligi aytilmaydi”, deb qo‘shimcha qildi.
Semenya XOQning ilmiy asoslarini noto‘g‘ri deb hisoblaydi va XY-DSD sportchilarga ustunlik berishi haqida “hech qanday ilmiy dalil yo‘q” deb ta’kidladi. U: “Men u erda bo‘ldim, buni qildim. Bunday narsa yo‘q”, dedi va yaxshi sportchi bo‘lish faqat qattiq mehnat orqali erishilishini aytdi.
Ayollar toifasida qatnashmoqchi bo‘lgan barcha sportchilarga qo‘llaniladigan test yonoqdan yoki tupukdan olingan namunalar orqali amalga oshiriladi. SRY geni uchun ijobiy natija ko‘rsatgan sportchilar uchun qo‘shimcha tekshiruvlar o‘tkaziladi, bu gen Y xromosomasida joylashgan va sutemizuvchilarda erkak xususiyatlarini rivojlantiradi.
Semenya XOQ Prezidenti Kirsti Koventrini, bu lavozimni egallagan birinchi ayol va birinchi afrikalik, siyosat haqida unga yoki DSD bilan yashovchi boshqa sportchilar bilan to‘g‘ri maslahatlashmaganlikda aybladi. U: “Ular yangi siyosatni nashr etish kunida bizga xat yubordilar”, dedi va maslahatlashuvning faqat rasmiy talabni bajarish uchun amalga oshirilganligini tanqid qildi.

Двукратная олимпийская чемпионка из Южной Африки Кастер Семеня заявила о намерении бороться против политики гендерного тестирования для женской категории на Олимпийских играх, введенной Международным олимпийским комитетом (МОК). Семеня настаивает, что эта политика «подрывает права женщин».
МОК представил эту политику на прошлой неделе, и ожидается, что она станет универсальным правилом для участниц элитных женских видов спорта после лет фрагментированного регулирования, которое приводило к спорам. Семеня оказалась в центре одного из таких споров из-за своего длительного судебного дела против World Athletics по поводу права выступать на треке, несмотря на наличие Различия в половом развитии (DSD).
35-летняя спортсменка в интервью агентству Reuters в понедельник заявила: «Мы будем громко говорить об этом, мы будем шуметь, пока нас не услышат». Она добавила: «Теперь дело в том, чтобы женщины встали и сказали: „Хватит“. Нам не будут указывать, как что-то делать».
Семеня считает, что МОК ошибся в научных обоснованиях, утверждая, что «нет никакой науки», доказывающей, что XY-DSD дает спортсменке преимущество. Она сказала: «Я была там, я это делала. Такого просто не существует», подчеркнув, что стать великим спортсменом можно только через тяжелый труд.
Тест, который будет применяться ко всем спортсменкам, желающим соревноваться в женском классе, будет проводиться с помощью мазка из щеки или анализа слюны. Для спортсменок с положительным результатом на ген SRY, расположенный на Y-хромосоме и запускающий развитие мужских характеристик у млекопитающих, будут проведены дополнительные расследования.
Семеня также раскритиковала президента МОК Кирсти Ковентри, первую женщину и первую африканку на этом посту, за недостаточные консультации с ней или другими спортсменами с DSD при разработке политики. Она отметила: «Они отправили нам письмо в день публикации новой политики», назвав консультации формальными и неискренними.