Eron hukumati xabar berishicha, Isroil va AQShning birgalikdagi hujumlari mamlakatning eng yirik farmatsevtika kompaniyalaridan biri boʻlgan Tehron shahridagi Tofigh Daru Tadqiqot va Muhandislik Kompaniyasiga zarar yetkazgan. Kompaniya saraton va ogʻriq qoldiruvchi dorilar ishlab chiqarish bilan shugʻullanadi, bu esa sogʻliqni saqlash tizimiga jiddiy taʼsir koʻrsatishi mumkin.
Alohida hujumlar Eronning shimoli-gʻarbiy qismidagi Zanjan shahrida joylashgan shia diniy majmuasiga ham qaratilgan, natijada ikki kishi qoldiq ostidan qutqarilgan. Kermanshah viloyatida esa fuqarolik shartnoma kompaniyasi ishchilariga hujum qilingan, bitta kishi halok boʻlgan va sakkiz kishi yaralangan.
Isfahon viloyatida, mamlakatning mudofaa sanoati va yadroviy obʼyektlari joylashgan hududda ogʻir bombardimonlar qayd etilgan. Viloyat rasmiysi Akbar Salehi hujumlarning baʼzi harbiy obʼyektlarga qaratilganini aytgan, ammo zarar va qurbonlar haqida aniq maʼlumot hali yoʻq.
Eronliklar hujumlarni qoralash va davlatni qoʻllab-quvvatlash uchun koʻchalarga chiqdi. Al Jazeera muxbiri Tohid Asadi Eron tomonidan diplomatik yechim izlashga urinishlar muvaffaqiyatsiz tugaganini taʼkidladi, chunki AQSh prezidenti Donald Trumpning taklifi “oʻta maksimalistik va nooʻrin” deb baholangan.
Eronning Islom Inqilobi gvardiyasi (IRGC) Fors koʻrfazida Isroil konteyner kemasiga ballistik raketa bilan hujum qilganini daʼvo qildi, shuningdek, Birlashgan Arab Amirliklari qirgʻogʻidagi harbiy bazadan tashqarida AQSh dengiz piyodalari guruhiga dronlar bilan hujum qilingan. AQSh Davlat kotibi Marko Rubio muzokaralar davom etayotganini va urush maqsadlariga “oylar emas, haftalar ichida” erishilishini aytdi.

Иранские власти заявили, что совместные удары Израиля и США повредили одну из крупнейших фармацевтических компаний страны — Tofigh Daru Research and Engineering Company в Тегеране, которая производит противораковые и обезболивающие препараты. Это может серьёзно ударить по системе здравоохранения Ирана.
Отдельные атаки были зафиксированы в шиитском религиозном комплексе в городе Зенджан на северо-западе Ирана, где спасательные операции извлекли двух человек из-под завалов. В провинции Керманшах удары по гражданской подрядной компании привели к гибели одного человека и ранению восьми.
В провинции Исфахан, где расположены ключевые объекты оборонной промышленности и ядерные объекты, включая Натанз, сообщалось о тяжёлых бомбардировках. Представитель провинциальной администрации Акбар Салехи заявил, что первоначальное расследование указывает на удары по некоторым военным объектам, но точные данные о повреждениях и жертвах пока неясны.
Иранцы вышли на улицы в поддержку государства, выражая гнев из-за продолжения атак. Корреспондент Al Jazeera Тохид Асади отметил, что дипломатические усилия Ирана по разрешению конфликта зашли в тупик после того, как президент США Дональд Трамп представил план, который Тегеран назвал “крайне максималистским и необоснованным”.
Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана заявил о ракетном ударе по израильскому контейнеровозу в Персидском заливе, а также о атаке дронов на группу морских пехотинцев США у побережья ОАЭ. Госсекретарь США Марко Рубио в интервью Al Jazeera сообщил, что переговоры продолжаются через посредников, а цели войны будут достигнуты “за недели, а не месяцы”.