Hindistonning G‘arbiy Bengaliya shtatida aprel oyining oxirida bo‘lib o‘tadigan saylovlar oldidan muxolifat va hokimiyat o‘rtasida keskinlik kuchaymoqda. Shtat bosh vaziri Mamata Banerjee o‘tgan kuni Bosh saylov komissiyasiga murojaat qilib, Bosh vazir Narendra Modining BJP partiyasi agentlari saylov ro‘yxatlariga shtatdan bo‘lmagan shaxslarni qo‘shish uchun minglab soxta arizalar bilan saylov idoralarini to‘ldirganliklarini da‘vo qildi. Banerjee ijtimoiy tarmoq X‘dagi postida bu harakatni “jiddiy fitna” deb atadi.
BJP partiyasining bu harakati ayniqsa musulmonlar ko‘p yashaydigan Murshidobod tumanida kuzatilmoqda, bu tuman saylov ro‘yxatlarini tozalash bo‘yicha olib borilgan maxsus ishlov berish natijasida eng ko‘p saylovchilar soni kamaygan hududlardan biri hisoblanadi. Trinamool Kongress partiyasining parlament a‘zosi Mahua Moitra bu holatni “hayratlanarli” deb ta‘riflab, BJPni saylovni “bo‘yamoqchi” bo‘lishda aybladi.
Hindistonning eng yirik aviakompaniyasi IndiGo yangi bosh direktor etib Britaniyaning British Airways aviakompaniyasining sobiq rahbari William Walshnni tayinladi. Uning lavozimga tayinlanishi fuqarolik aviatsiyasi vazirligidan xavfsizlik ruxsatnomasini olish sharti bilan amalga oshiriladi. Kompaniya yoqilg‘i narxlarining oshishi va AQSh-Isroil-Iron urushining yoqilg‘i yetkazib berishga ta‘siri tufayli qiyinchiliklarga duch kelmoqda, shuning uchun ichki va xalqaro reyslarga, jumladan, Yaqin Sharq va Yevropaga qo‘shimcha yoqilg‘i to‘lovlari joriy qilindi.
Hindistonning mashhur tennischi Leander Paes Modining BJP partiyasiga qo‘shildi, bu G‘arbiy Bengaliyadagi hukmron Trinamool Kongress partiyasi uchun zarba hisoblanadi. 53 yoshli Paes o‘zining yangi siyosiy faoliyatini “yosh avlod va vatan uchun” deb ta‘rifladi. U ilgari 2021-yilda Trinamool Kongress partiyasiga qo‘shilgan, ammo saylovda qatnashmagan.
Hindiston hukumati 1 apreldan boshlab o‘n yillik aholini ro‘yxatga olish ishlarini boshlaydi, bu dunyodagi eng katta aholi hisobi bo‘ladi. 3 milliondan ortiq rasmiy xodimlar bir yil davomida uydan-uyga borib ma’lumot to‘playdi. Bu hisob-kitobda an‘anaviy ijtimoiy ierarxiya – kasta tizimi haqida ma’lumot ham to‘planadi, bu mavzu Hindistonda keng munozaralarga sabab bo‘lmoqda.
Bihar shtatidagi Sheetala Mata ibodatxonasida ibodat qilayotgan ayollar o‘rtasida bosqinchilik sodir bo‘lib, kamida sakkiz kishi halok bo‘ldi. Hindistonda diniy tadbirlarda bosqinchilik hodisalari tez-tez uchraydi va har yili 100 dan ortiq odamning hayotiga zomin bo‘ladi. Bosh vazir Modi vafot etganlarning oilalariga hamdardlik bildirdi va moddiy kompensatsiya berishni va‘da qildi.
Fransiyaning Eutelsat sun‘iy yo‘ldosh operatori Hindistonning ISRO kosmik agentligi bilan kelajakdagi sun‘iy yo‘ldosh uchirishlari bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda. Bu Parij va Nyu-Dehlining mudofaa va kosmik sohalardagi hamkorligini chuqurlashtirish harakatlarining bir qismidir. Eutelsat rahbari Hindistonning katta bozori uchun bozor kirish imkoniyatlarini muhokama qilganini aytdi.
Dehli politsiyasi tuyalar yordamida noqonuniy spirtli ichimliklar kontrabandasi bilan shug‘ullanayotgan shaxsni qo‘lga oldi. Ikki tuya va 1938 dona spirtli ichimlik qopchalari musodara qilindi. Tuyalar yukni Faridoboddan Dehliga “o‘rmon yo‘llari” orqali olib kirgan, chunki poytaxtda spirtli ichimliklar soliqlari qo‘shni shaharlarga qaraganda ancha yuqori.
Eron AQSh va Isroilni Mashhad aeroportida Hindistonga parvoz qilishi rejalashtirilgan gumanitar yuk tashiyotgan samolyotga hujum qilganlikda “urush jinoyati” sodir etganlikda aybladi. Eron elchixonasining bayonotida bu harakat xalqaro huquqning “ochiq-oydin buzilishi” deb ta‘riflandi. Nyu-Dehli bu masalada hozircha izoh bermadi, garchi u Eronga gumanitar yordam yuborayotgan bo‘lsa ham.

В индийском штате Западная Бенгалия накануне выборов, запланированных на конец апреля, обострилось противостояние между оппозицией и властью. Главный министр штата Мамата Банерджи во вторник обратилась к Главному избирательному комиссару, заявив, что агенты партии премьер-министра Нарендры Моди BJP пытаются добавить в списки избирателей тысячи поддельных заявлений для включения нерезидентов. Банерджи назвала эти действия «серьёзным заговором» в своём посте в социальной сети X.
Особое внимание уделяется округу Муршидабад, где проживает преимущественно мусульманское население и где после специальной проверки избирательных списков было исключено наибольшее число избирателей. Член парламента от партии Trinamool Congress Махуа Мойтра назвала ситуацию «шокирующей» и обвинила BJP в попытке «сфальсифицировать выборы».
Крупнейшая авиакомпания Индии IndiGo назначила нового генерального директора – им стал бывший глава British Airways Уильям Уолш. Его назначение зависит от получения разрешения от Министерства гражданской авиации. Компания сталкивается с трудностями из-за роста цен на топливо и влияния войны США и Израиля с Ираном на поставки топлива, в связи с чем были введены дополнительные сборы на внутренние и международные рейсы.
Известный индийский теннисист Леандер Паес вступил в партию BJP, что рассматривается как удар по правящей в Западной Бенгалии партии Trinamool Congress. 53-летний спортсмен, ранее присоединившийся к Trinamool в 2021 году, но не участвовавший в выборах, заявил, что его новая политическая деятельность посвящена «молодёжи и стране».
Правительство Индии начинает 1 апреля масштабную перепись населения, которая продлится год и станет крупнейшей в мире. Более 3 миллионов чиновников будут собирать данные, включая информацию о кастовой системе – традиционной социальной иерархии, которая остаётся предметом острых дебатов в Индии.
В храме Шитала Мата в штате Бихар произошла давка, в результате которой погибли по меньшей мере восемь женщин. Подобные инциденты нередки на религиозных мероприятиях в Индии, ежегодно унося жизни более 100 человек. Премьер-министр Моди выразил соболезнования семьям погибших и пообещал материальную компенсацию.
Французский спутниковый оператор Eutelsat ведёт переговоры с Индийской организацией космических исследований о будущих запусках спутников. Это часть углубления сотрудничества между Парижем и Нью-Дели в сфере обороны и космоса. Глава Eutelsat подчеркнул стратегическую важность доступа на индийский рынок.
Полиция Дели задержала мужчину, который использовал верблюдов для контрабанды нелегального алкоголя в столицу. Были изъяты два верблюда и 1938 пакетов спиртного. Животных использовали для перевозки товара через «лесные маршруты» из соседнего города Фаридабад, поскольку налоги на алкоголь в Дели значительно выше.
Иран обвинил США и Израиль в «военном преступлении» после сообщений об ударе по иранскому самолёту, который должен был доставить гуманитарную помощь из Индии. В заявлении иранского посольства этот инцидент назван «явным нарушением международного права». Нью-Дели пока не прокомментировал ситуацию, несмотря на свои поставки помощи Ирану.