Gretsiyada 2023-yil fevral oyida sodir bo‘lgan eng dahshatli temir yo‘l halokati – “Tempi jinoyati” deb nomlanuvchi hodisa bo‘yicha sud jarayoni boshlangan. 57 kishi halok bo‘lgan, ularning aksariyati Afinadan Salonikiga ketayotgan talabalar edi. Halokat sodir bo‘lganidan uch yil o‘tgan bo‘lsa-da, jabr ko‘rganlar qarindoshlari hali ham adolat kutmoqda. Bu haqda BBC xabar berdi.
Sud jarayoni o‘tgan hafta tartibsizlik tufayli kechiktirilgan edi. Bu hafta qayta boshlangan sud majlisida ham ko‘plab qarindoshlar sud zaliga kira olmadi, chunki politsiya faqat rasmiy ishtirokchilarni ichkariga qo‘ygan. Ayrim qarindoshlar politsiyachilar ikki qator o‘rinni egallaganini, boshqalari esa jarayonni aniq ko‘ra olmasliklaridan shikoyat qilishdi. Himoyachi advokat Zoe Konstantopulu oilalar uchun kirish cheklanganligi sababli jarayonni videoga yozishni talab qildi.
Halokat Gretsiyada keng norozilik va noroziliklarni keltirib chiqardi. Temir yo‘l tarmog‘i xavfsizlikni yaxshilash uchun mo‘ljallangan Yevropa Ittifoqi mablag‘laridan foydalanmagan. Yevropa Bosh prokurori Laura Kovesining so‘zlariga ko‘ra, agar pul signalizatsiya tizimini modernizatsiya qilishga o‘z vaqtida sarflanganida, to‘qnashuvning oldini olish mumkin edi. Halokat joyi bir necha kun ichida buldozerlar yordamida tekislangan, bu esa muhim dalillarni yo‘q qilgan, bu esa yashirish haqidagi da’volarni kuchaytirdi.
36 kishi sudlanmoqda, ular orasida ikki poyezd bir xil yo‘lda 10 daqiqa davomida bir-biriga qarab harakatlanganini payqamagan stansiya boshlig‘i ham bor. 33 sudlangan umrbod qamoq jazosiga tortilishi mumkin. Biroq, ko‘plab faollar norozilik bildirishmoqda, chunki sudlanuvchilar orasida hech bir siyosatchi yo‘q. Bosh vazir Kyriakos Mitsotakis halokatdan keyin qayta saylangan va parlamentdagi ikki ishonchsizlik ovozidan omon qolgan, u jabr ko‘rganlar oilalaridan kechirim so‘ragan va adolat jarayoniga sabr-toqat bilan kutishni so‘ragan.
Sud jarayoni yuz minglab evroga qayta ta’mirlangan konferensiya zalida o‘tkazilmoqda, ammo o‘tgan hafta sud zalining haddan tashqari to‘lib ketishi tufayli tartibsizlik yuzaga kelgan. Halokatdan omon qolganlar va vafot etganlarning qarindoshlari sudlanuvchilar o‘rinlarida o‘tirishga majbur bo‘lishgan, ko‘pchilik sudlanuvchilar esa yo‘q edi. Advokatlar sog‘liqni saqlash va xavfsizlik qoidalari buzilayotganini ta’kidladilar. 19 yoshli qizini yo‘qotgan Mariya Karystianu qarindoshlar “sardina baliqlari kabi tiqilib qolgan” va bu manzara “mutlaqo uyat” ekanligini aytdi.

В Греции начался судебный процесс по делу о худшей железнодорожной катастрофе в истории страны, произошедшей в феврале 2023 года и известной как «преступление в Темпи». Погибли 57 человек, большинство из которых были студентами, ехавшими из Афин в Салоники. Спустя три года после трагедии родственники жертв собрались в зале суда в городе Лариса, требуя правосудия, сообщает BBC.
Судебное заседание уже было отложено на прошлой неделе из-за хаотичного начала. В среду ситуация мало изменилась: многие родственники не смогли попасть в зал, так как полиция пропускала только официальных участников. Некоторые жаловались, что два ряда мест заняли полицейские, другие отмечали плохую видимость процесса. Адвокат защиты Зои Константопулу потребовала видеосъёмки заседаний, поскольку доступ для семей был ограничен.
Катастрофа вызвала широкое возмущение и протесты в Греции, многие считают её символом халатности и коррупции в государственных структурах. Железнодорожная сеть не использовала финансирование Европейского союза, предназначенное для улучшения безопасности. Глава Европейской прокуратуры Лаура Ковеши заявила, что столкновения можно было избежать, если бы средства были вовремя потрачены на модернизацию системы сигнализации. Место катастрофы было быстро расчищено бульдозерами, что, по мнению экспертов, уничтожило ключевые доказательства, усиливая подозрения в сокрытии.
На скамье подсудимых находятся 36 человек, включая дежурного по станции, который не заметил, что два поезда двигались по одному пути навстречу друг другу в течение 10 минут. 33 обвиняемым грозит пожизненное заключение. Однако активисты выражают разочарование, поскольку среди подсудимых нет политиков. Премьер-министр Кириакос Мицотакис, извинившийся перед семьями жертв после катастрофы, был переизбран вскоре после трагедии и пережил два вотума недоверия в парламенте.
Процесс проходит в переоборудованном конференц-зале, стоимость ремонта которого составила сотни тысяч евро. На прошлой неделе заседание погрузилось в хаос из-за переполненности зала: выжившие и родственники погибших были вынуждены сидеть на местах обвиняемых, большинство из которых отсутствовали. Адвокаты заявили о нарушении правил безопасности. Мария Каристян, потерявшая 19-летнюю дочь Марти, назвала происходящее «позором», отметив, что родственников «упаковали, как сардин».