Germaniyada 2024-yil 1-aprelda markaziy-chap hukumat tomonidan qabul qilingan kannabisni shaxsiy foydalanish uchun qonuniylashtirish to‘g‘risidagi qonun ikki yil o‘tgach ham jiddiy bahslarga sabab bo‘lmoqda. Qonun 18 yoshdan oshgan shaxslarga uyda uchta o‘simlik yetishtirish va 50 gramm kannabis saqlash imkonini berdi, ammo tanqidchilar bu qarorning yoshlar orasida giyohvandlikning oshishiga va jinoyatchilik guruhlariga foyda keltirishidan ogohlantirgan.
Chorshanba kuni e’lon qilingan siyosat natijalarini o‘rganish bo‘yicha davom etayotgan tadqiqotning dastlabki natijalari aralash manzarani ko‘rsatdi. Sotsial-demokratik partiyaning deputatlari Karmen Vegge va Kristos Pantazis qisman qonuniylashtirishning to‘g‘ri yo‘l ekanligini ta’kidlab, tanqidchilar kutgan salbiy oqibatlar ro‘y bermaganini, yoshlar orasida iste’mol kamayganini va sud tizimi yukining sezilarli darajada yengillashganini bildirdi. Biroq, konservativ Xristian-demokratik ittifoqining sog‘liqni saqlash vaziri Nina Varken bu siyosatni “xato” deb atadi va yoshlarni giyohvandlikdan saqlash dasturlarining keskin kamayishiga ishora qildi.
Tadqiqot natijalariga ko‘ra, kattalar orasida qonuniy manbalardan kannabis iste’moli asta-sekin o‘sib, qora bozorni “sekin siqib chiqarmoqda”. Tyubingen universiteti kriminologiya professori Yörg Kinzig qora bozorning qisqarganini taxmin qiladi, ammo umumiy iste’molda o‘sish kuzatilmagan. Shunga qaramay, kannabis klublari uchun litsenziya olish murakkabligi tufayli ular hali ham kichik rol o‘ynaydi, bu esa qonuniy ta’minotni cheklaydi.
Bavariya kabi hududlarda kannabis klublarining tashkil etilishini bloklaganligi sababli tashkilotli jinoyatchilik kuchli bo‘lib qolmoqda. Vegge va Pantazis bu klublarni xavfsiz va nazorat qilinadigan ta’minot uchun zarur deb hisoblaydi. Shu bilan birga, politsiya qonuniy tartibga solishlar tufayli noqonuniy savdoni ta’qib qilishda qiyinchiliklarga duch kelmoqda, sudlar esa ish yukining kamayishidan mamnun.
Qonuniy kannabis olishning murakkabligi tufayli ko‘pchilik nemislar rekreatsion maqsadlarda shifokor retsepti orqali onlayn aptekalardan marixuanani olish yo‘lini topmoqda, bu esa hukumat tomonidan yopilishi rejalashtirilgan bo‘shliqdir. Tadqiqot shuni ko‘rsatdiki, Germaniya Yevropadagi eng yirik tibbiy marixuana bozorini yaratgan, import 200 tonnaga yetib, oldingi yilga nisbatan deyarli 200% o‘sgan. Yakuniy hisobot 2028-yil aprelida taqdim etiladi, uning asosida hukumat qonunni bekor qilish masalasini hal qiladi.

Принятый в Германии 1 апреля 2024 года закон о легализации личного рекреационного использования каннабиса, инициированный предыдущим левоцентристским правительством, продолжает вызывать острые дебаты спустя два года. Закон разрешил взрослым старше 18 лет выращивать до трёх растений для личного потребления и хранить 50 граммов дома или 25 граммов в общественных местах, но критики предупреждали, что это приведёт к росту потребления, особенно среди подростков, и усилит организованную преступность.
Предварительные результаты продолжающегося исследования последствий политики, опубликованные в среду, показали неоднозначную картину. Депутаты от Социал-демократической партии (СДПГ) Кармен Вегге и Христос Пантазис заявили, что частичная легализация оказалась правильным подходом, поскольку негативные эффекты, которых опасались критики, не материализовались, потребление среди молодёжи снижается, а нагрузка на полицию и суды значительно уменьшилась. Однако министр здравоохранения от консервативного Христианско-демократического союза (ХДС) Нина Варкен, чьё министерство заказало исследование, назвала политику «ошибкой», указав на резкое сокращение программ раннего вмешательства для предотвращения употребления наркотиков детьми и молодёжью.
Исследование, проведённое экспертами из трёх крупных немецких университетов, выявило, что потребление каннабиса взрослыми из легальных источников постепенно растёт, что «медленно вытесняет» чёрный рынок. Профессор криминологии Тюбингенского университета Йёрг Кинциг предположил, что чёрный рынок сократился, но общего роста потребления, связанного с реформой, не наблюдается. При этом каннабис-клубы, разрешённые при условии лицензирования, пока играют незначительную роль из-за сложности получения разрешений, и лишь 3,5% потребителей получали каннабис через них в прошлом году.
Вегге и Пантазис предупредили, что организованная преступность останется сильной в таких регионах, как Бавария, где блокируется создание каннабис-клубов, которые, по их словам, необходимы для безопасного и контролируемого снабжения. Полиция сообщает о трудностях в преследовании нелегальной торговли из-за плотного регулирования, в то время как судебные ассоциации приветствуют «значительное сокращение» нагрузки. Потребление среди молодёжи, согласно исследованию, неуклонно снижается с 2019 года, возможно, из-за меньшего числа уголовных дел.
Из-за сложностей с получением легального каннабиса многие немцы приобретают марихуану для рекреационного использования по рецептам врачей через онлайн-аптеки — лазейку, которую правительство планирует закрыть. Исследование также показало, что Германия создала крупнейший в Европе легальный коммерческий рынок медицинской марихуаны с импортом в 200 тонн в прошлом году, что почти на 200% больше, чем в предыдущем году. Окончательный отчёт ожидается в апреле 2028 года, на его основе правительство решит вопрос об отмене закона, как того требуют ХДС/ХСС.