Isroil bu hafta Livanga qarshi hujumlarini kuchaytirdi va seshanba kuni Hizbulloh nazoratidan tashqaridagi hududlarni, shu jumladan Bayrutning shimolidagi Masnuriya va poytaxt markazidagi Jnah mahallasini nishonga oldi. Hujumlar ogohlantirishsiz amalga oshirildi, natijada ko'plab odamlar halok bo'ldi va ko'chirishga majbur bo'ldi.
Livon sog'liqni saqlash vazirligi ma'lumotiga ko'ra, janubiy hududlarda sog'liqni saqlash muassasasiga zarba berildi, bir paramedik halok bo'ldi. Hozirgacha urush boshlanganidan beri 53 nafar sog'liq xodimi o'ldirilgan. Bayrut aeroporti yo'lidagi binolar evakuatsiya buyrug'idan keyin vayron qilindi.
Isroil harbiylari Bayrutda Hizbulloh infratuzilmasini nishonga olganini va guruhning yuqori martabali qo'mondoni va boshqa rahbarini o'ldirganini da'vo qildi. Hizbulloh 2-mart kuni AQSh va Isroilning 28-fevralda uning ittifoqchisi Eronni hujum qilganidan keyin mintaqaviy urushga qo'shildi.
Isroil Livon janubidagi keng hududlarni, jumladan Isroil bilan chegaradan 30 km uzoqlikdagi Litani daryosigacha bo'lgan zonani nazorat qilishga qaror qildi. Isroil mudofaa vaziri Isroil Kats bu hududda joriy urush tugagandan keyin ham xavfsizlik nazoratini saqlab qolishini aytdi, bu reja BMT tomonidan tanqid qilindi.
Livon sog'liqni saqlash vazirligining seshanba kungi ma'lumotlariga ko'ra, hujumlar boshlanganidan beri 1268 kishi halok bo'lgan. BMT hisobotiga ko'ra, bir milliondan ortiq odam ko'chirilgan. Ko'plab livonliklar Isroilning janubiy Livondagi strategiyasini G'azo modeliga o'xshatishadi: vayron qilish, aholini ko'chirish va okkupatsiya.

Израиль на этой неделе усилил атаки на Ливан, во вторник нанеся удары по районам вне контроля «Хезболлы», включая христианский жилой район Мансурие к северу от Бейрута и район Джнах в центре столицы. Атаки проводились без предупреждения, что привело к многочисленным жертвам и вынужденному перемещению населения.
По данным ливанского министерства здравоохранения, в результате удара по медицинскому учреждению на юге страны погиб парамедик. Общее число погибших медработников с начала войны достигло 53 человек. В Бейруте здание на дороге к аэропорту было разрушено после приказа об эвакуации.
Военные Израиля заявили, что нанесли удар по инфраструктуре «Хезболлы» в Бейруте и убили старшего командира и другого высокопоставленного представителя этой поддерживаемой Ираном вооружённой группировки. «Хезболла» вступила в региональную войну 2 марта после атак США и Израиля по её союзнику Ирану 28 февраля.
Израиль объявил о решении установить контроль над обширными территориями на юге Ливана, вплоть до реки Литани, примерно в 30 км от границы с Израилем, для создания буферной зоны безопасности. Министр обороны Израиля Исраэль Кац заявил, что Израиль сохранит контроль над этой территорией даже после окончания текущей войны с «Хезболлой», что вызвало критику со стороны ООН.
По данным ливанского министерства здравоохранения, с начала атак погибло 1268 человек. ООН сообщила о более чем одном миллионе перемещённых лиц. Многие в Ливане видят, что стратегия Израиля на юге копирует модель Газы: разрушение, депопуляция и оккупация, что ливанское правительство назвало нарушением суверенитета страны.