AQShning mustaqil jurnalisti Shelly Kittleson Iroq poytaxti Bag‘dodda o‘g‘irlangan. Iroq va AQSh rasmiylarining ma’lumotlariga ko‘ra, gumon qilinuvchilardan biri Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Kataib Hezbollah militsiyasi bilan bog‘liq. Jurnalistning o‘g‘irlanishi seshanba kuni kechqurun sodir bo‘lgan, deb xabar berdi u maqolalar yozgan Al-Monitor nashri.
Iroq ichki ishlar vazirligi xavfsizlik kuchlari jurnalistni o‘g‘irlagan shaxslarni ta’qib qilganini va ta’qib natijasida o‘g‘irlovchilarning bir mashinasi ag‘darilib, bitta gumon qilinuvchi qo‘lga olinganini ma’lum qildi. Vazirlik bayonotida: "Xavfsizlik kuchlari aniq razvedka ma’lumotlari asosida va intensiv dal operatsiyalari orqali o‘g‘irlovchilarning harakatlarini kuzatib, jinoyatchilarni qo‘lga olish uchun darhol operatsiyani boshladi" deb ta’kidladi.
AQSh Davlat departamenti rasmiysi Iroq hokimiyati tomonidan Eron bilan bog‘langan militsiya guruhi Kataib Hezbollah bilan aloqasi bo‘lgan shaxs hibsga olinganini tasdiqladi. Davlat departamentining global jamoat ishlari bo‘yicha yordamchi kotibi Dilan Jonson Kittleson ismini tilga olmasdan, amerikalik jurnalistning o‘g‘irlanganligini tasdiqladi va X (sobiq Twitter) platformasida: "Davlat departamenti ilgari bu shaxsga qarshi tahdidlar haqida ogohlantirish vazifasini bajardi va biz ularni iloji boricha tezroq ozod qilish uchun FBI bilan muvofiqlashtirishni davom ettiramiz" deb yozdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, AQSh rasmiylari Kittleson bilan bir necha bor bog‘lanib, unga qarshi tahdidlar haqida ogohlantirgan, hatto dushanba kuni kechqurungacha. Uning favqulodda aloqa shaxsi va CNN milliy xavfsizlik tahlilchisi Aleks Plitsas CBS ga bergan intervyusida, Kittlesonga AQSh hukumati tomonidan Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan paramilitar guruhlardan kelib chiqqan aniq tahdid haqida ogohlantirilganligini aytdi. Kataib Hezbollah ayol jurnalistlarni o‘g‘irlash yoki o‘ldirishni rejalashtirgan.
Kittleson Italiyaning Rim shahrida joylashgan bo‘lib, Afg‘oniston, Iroq va Suriyadagi mojarolarni yoritgan. Uning X dagi biografiyasiga ko‘ra, u ko‘plab nashrlar uchun ishlagan. CBS ga tanish manbalarning ma’lumotlariga ko‘ra, FBI, Milliy xavfsizlik kengashi, Davlat departamenti, Delta Force va Iroq terrorizmga qarshi kurash xizmati uning o‘g‘irlanishi haqida aloqada bo‘lgan. Bag‘dod bir vaqtlar o‘g‘irliklar bilan mashhur edi, ammo so‘nggi yillarda Iroqdagi xavfsizlik vaziyati yaxshilanganligi sababli o‘g‘irliklar kamaydi.

Американская независимая журналистка Шелли Киттлсон была похищена в столице Ирака Багдаде. По данным иракских и американских официальных лиц, один из подозреваемых связан с поддерживаемым Ираном ополчением «Катаиб Хезболла». Похищение журналистки произошло вечером во вторник, сообщило издание Al-Monitor, для которого она писала статьи.
Министерство внутренних дел Ирака заявило, что силы безопасности преследовали похитителей журналистки, в результате погони автомобиль похитителей перевернулся, и один подозреваемый был задержан. В заявлении министерства, переведённом с арабского, говорится: «Силы безопасности немедленно начали операцию по задержанию преступников, действуя на основе точной разведки и путём интенсивных полевых операций, отслеживая движения похитителей».
Официальный представитель Госдепартамента США подтвердил, что иракскими властями задержан человек, имеющий связи с проиранской ополченческой группой «Катаиб Хезболла». Помощник госсекретаря по глобальным связям с общественностью Дилан Джонсон подтвердил похищение американской журналистки, не называя имени Киттлсон, и написал в X: «Госдепартамент ранее выполнил наш долг, предупредив этого человека об угрозах против него, и мы продолжим координировать действия с ФБР, чтобы обеспечить его освобождение как можно скорее».
По имеющимся сведениям, американские официальные лица несколько раз связывались с Киттлсон, чтобы предупредить её об угрозах, вплоть до вечера понедельника. Её контактное лицо на случай чрезвычайной ситуации и аналитик CNN по национальной безопасности Алекс Плитсас сообщил CBS, что Киттлсон была предупреждена правительством США о конкретной угрозе со стороны проиранских парамилитарных формирований. Сообщалось, что «Катаиб Хезболла» планировала похищать или убивать женщин-журналистов.
Киттлсон, базирующаяся в Риме, Италия, освещала конфликты в Афганистане, Ираке и Сирии. Согласно её биографии в X, она работала для numerous изданий. По данным источников, знакомых с ситуацией, ФБР, Совет национальной безопасности, Госдепартамент, Delta Force и Служба борьбы с терроризмом Ирака поддерживают контакт по поводу её похищения. Багдад был печально известен похищениями в прошлом, но в последние годы, по мере улучшения ситуации с безопасностью в Ираке, такие случаи стали реже.