Italiya terma jamoasi 4 karra jahon chempioni bo'lishiga qaramay, uchinchi marta ketma-ket jahon chempionatiga yo'llanma olish imkoniyatini boy berdi. Zenitsa shahrida bo'lib o'tgan o'yinda Bosniya va Gertsegovinaga qarshi penaltilar seriyasida 4:1 hisobida mag'lub bo'lgan Italiya, o'yinning birinchi yarmida o'nta futbolchiga qisqargan edi. O'yindan so'ng murabbiy Rino Gattuso ko'z yoshlarini yashira olmadi va "Biz bunga loyiq emasmiz, bu adolatsiz" deb aytdi.
Italiya futbolining yana bir muvaffaqiyatsizligi mamlakatning siyosiy va ijtimoiy hayotida kuchli reaksiyalarni keltirib chiqardi. Senat prezidenti Ignatsio La Russa "Hamma narsaning chegarasi bor" deb izhor qildi. "Gomorrah" kitobi muallifi Roberto Saviano esa Italiya futbolidagi chuqur tizimiy muammolarni, jumladan, klublarning korruptsiyasi va yoshlar futbolchilarni rivojlantirishga sarmoya kiritmasligini tanqid qildi.
Rim markazidagi yangiliklar kioski yonida turgan 65 yoshli Tommaso Silvestri "Biz haqiqatan ham ishni chalkashtirib yubordik" dedi. "Bizda nishonga ham urishni bilmaydigan futbolchilar bor edi. Italiya futbolining oltin kunlari butunlay o'tib ketdi". 71 yoshli Djovanni Kolli esa "Jahon chempionatiga uch marta ketma-ket chiqa olmaslik - bu qanday sodir bo'ldi? Bu juda katta umidsizlik" deb his-tuyg'ularini bildirdi.
Sport jurnalisti Elisabetta Esposito Italiya futbolining qiyin davrni boshidan kechirayotganini va bu muammolarni hal qilish uchun uzoq muddatli strategiya talab qilinishini ta'kidladi. U "Uchinchi marta ketma-ket muvaffaqiyatsizlik yoshlarning terma jamoadan uzoqlashishini chuqurlashtirish xavfini keltirib chiqaradi" deb qo'shimcha qildi.
2006 yilda jahon chempioni bo'lgan Italiya terma jamoasi so'nggi yillarda xalqaro turnirlarda asosan umidni oqlay olmadi, faqat 2021 yilda Angliyaga qarshi Yevropa chempionligini qo'lga kiritish istisno bo'ldi. Murabbiy Gattuso jamoaning kamchiliklarni tan oldi: "Sizda imkoniyatlar bo'lsa-da, ulardan foydalana olmasangiz, futbol sizni jazolaydi".
Rim markazidagi ko'chada itini sayr qilayotgan 56 yoshli Tereza "Biz jahon chempionatiga bormayapmizmi? Men futbol haqida ko'p bilmayman, lekin bu biroz falokat, shunday emasmi?" deb so'radi. Italiya futboli o'zining boy tarixiga qaramay, hozirda chuqur tizimiy muammolar va mamlakat miqyosidagi umidsizlik bilan kurashmoqda.

Сборная Италии по футболу, четырёхкратный чемпион мира, в третий раз подряд не смогла квалифицироваться на чемпионат мира. В матче против Боснии и Герцеговины в Зенице команда проиграла в серии пенальти со счётом 4:1, оставшись вдесятером после раннего удаления Алессандро Бастони в первом тайме. После матча главный тренер Рино Гаттузо не смог сдержать эмоций, заявив: "Мы не заслуживаем этого, это несправедливо".
Новое поражение итальянской сборной вызвало резкую реакцию в политических и общественных кругах страны. Председатель Сената Игнацио Ла Русса заявил: "Всему есть предел". Писатель Роберто Савиано, автор "Гоморры", указал на системные проблемы итальянского футбола, включая коррупцию в клубах и недостаточные инвестиции в молодых игроков.
65-летний Томмазо Сильвестри, стоявший у газетного киоска в центре Рима, констатировал: "Мы действительно всё испортили. У нас были игроки, которые даже не могли попасть в створ ворот. Золотые дни итальянского футбола окончательно прошли". 71-летний Джованни Коли, потягивая эспрессо в кафе у Пантеона, выразил чувство предательства: "Не попасть на чемпионат мира три раза подряд - как это вообще произошло? Это огромное разочарование".
Спортивная журналистка Элизабетта Эспозито из La Gazzetta dello Sport отметила, что итальянский футбол переживает сложный период, для преодоления которого потребуется долгосрочная стратегия. Она предупредила: "Риск заключается в том, что эта третья подряд неудача углубит отчуждение молодёжи от сборной. Разочарование глубокое, но страна не только разочарована, а почти разочарована. Кажется, новое поколение уже не знает, что значит болеть за свою страну".
Сборная Италии, выигравшая чемпионат мира в 2006 году, в последние годы в основном разочаровывала на международных турнирах, за исключением неожиданной победы на чемпионате Европы 2021 года против Англии. Гаттузо признал недостатки команды: "Когда у тебя есть возможности, но ты их не используешь, футбол наказывает тебя".
56-летняя Тереза, выгуливающая собаку на оживлённой улице в центре Рима, спросила: "О, мы не едем на чемпионат мира? Я мало что понимаю в футболе, но это же катастрофа, не так ли?" Итальянский футбол, несмотря на богатую историю, в настоящее время сталкивается с глубокими системными проблемами и разочарованием в национальном масштабе.