Avstraliya Bosh Vaziri Entoni Albanese mamlakatga televizion murojaat qilib, Eron bilan urush tufayli yuzaga kelgan iqtisodiy zarba oy davomida davom etishini ogohlantirdi. U bu mojaro tarixdagi eng katta benzin va dizel narxlarining o‘sishiga sabab bo‘lganini va oilalar allaqachon bosimni his qilayotganini ta'kidladi. Albanese: "Avstraliya bu urushda faol ishtirokchi emas, lekin barcha avstraliyaliklar uning tufayli yuqori narxlar to‘layapti", deb qo‘shimcha qildi.
Bunday murojaatlar odatda xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan paytlarda, masalan, Covid pandemiyasi va 2008 yilgi moliyaviy inqiroz davrida qo‘llanilgan. AQSh-Isroilning Eron bilan urushi va Hormuz bo‘g‘ozining samarali yopilishi boshlanganidan beri Avstraliya ko‘plab davlatlar qatorida yoqilg‘i narxlarining keskin oshishini boshdan kechirmoqda. Bu bo‘g‘oz orqali dunyo nefti va tabiiy gazining taxminan 20% o‘tadi, uning deyarli to‘liq blokadasi hukumatlarni yoqilg‘i tejash choralarini amalga oshirishga majbur qilmoqda.
Albanese oldinroq vahima sotib olish va benzin quyish shoxobchalari qurib qolgani haqidagi xabarlardan so‘ng haydovchilarni tinchlantirishga harakat qilgan edi. Murojaatda u "kelgusi oylar oson bo‘lmasligi mumkin" ekanligini tan oldi va hech bir hukumat avstraliyaliklarni global bosimlardan to‘liq himoya qila olmasligini aytdi. Avstraliya hukumati darhol xarajat bosimini yumshatish uchun vaqtinchalik choralarni, jumladan, yoqilg‘i aktsizini yarmiga kamaytirish va og‘ir transport vositalari uchun yo‘l foydalanish to‘lovlarini uch oyga bekor qilishni e'lon qildi.
Rasmiylar, shuningdek, yangi kelishilgan Milliy Yoqilg‘i Xavfsizligi Rejasining bir qismi sifatida ichki ta'minotni mustahkamlash va mintaqaviy hamkorlar orqali yoqilg‘i importini oshirishga intilmoqda. Hukumat harakatlariga qo‘shimcha ravishda, Albanese avstraliyaliklarni zarur bo‘lmagan yoqilg‘i iste'molini cheklashga, jumladan, imkon bo‘lsa jamoat transportiga o‘tish orqali asosiy sanoatlar uchun zaxiralarni saqlashga chaqirdi. U: "Siz o‘z ishingiz va hayotingizni odatdagidek davom eting", dedi.
Murojaat birdamlik notasi bilan yakunlandi va mamlakat "bu global muammolarni avstraliyalikcha hal qiladi" degan fikrni bildirdi. Albanese: "Birgalikda ishlash va bir-birimizga g‘amxo‘rlik qilish. Biz har doim shunday qilganmiz", deb ta'kidladi.

Премьер-министр Австралии Энтони Албанезе выступил с телевизионным обращением к нации, предупредив, что экономический шок от войны с участием Ирана продлится "месяцами". Он заявил, что конфликт вызвал крупнейший в истории скачок цен на бензин и дизельное топливо, и домохозяйства уже ощущают давление. Албанезе добавил: "Австралия не является активным участником этой войны. Но все австралийцы платят более высокие цены из-за нее".
Обращения такого рода использовались в моменты международной важности, последний раз в стране во время пандемии Covid и ранее во время финансового кризиса 2008 года. Австралия входит в число многих государств, которые столкнулись с резким ростом цен на топливо с начала войны США и Израиля с Ираном и фактического закрытия Ормузского пролива. Почти полная блокада международного судоходства в этом жизненно важном водном пути, через который проходит около 20% мировой нефти и природного газа, заставила правительства по всему миру начать внедрение мер по экономии топлива.
Ранее Албанезе пытался успокоить водителей после сообщений о панических покупках и опустевших заправках. В обращении он признал, что "предстоящие месяцы могут быть непростыми", и сказал, что ни одно правительство не может полностью защитить австралийцев от глобальных давлений. Австралийское правительство объявило ряд временных мер, направленных на смягчение немедленного давления на расходы, включая сокращение вдвое акциза на топливо и отмену дорожных сборов для тяжелых транспортных средств на три месяца.
Чиновники также стремятся укрепить внутреннее снабжение и увеличить импорт топлива через региональных партнеров в рамках недавно согласованного Национального плана обеспечения топливной безопасности. Наряду с действиями правительства, Албанезе призвал австралийцев ограничить ненужное использование топлива, включая переход на общественный транспорт, где это возможно, для сохранения запасов для важных отраслей. Он сказал: "Вы должны заниматься своими делами и жизнью, как обычно".
Обращение завершилось нотой единства и заявлением, что страна будет "справляться с этими глобальными вызовами по-австралийски". Албанезе подчеркнул: "Работая вместе и заботясь друг о друге. Как мы всегда делали".