Germaniyada 2024-yilda qisman qonunlashtirilgan kanabis haqidagi ikki yillik hisobot nashr etildi. Konservativ CDU va CSU partiyalarining vazirlari bu qonunni "xato" va "mutlaqo muvaffaqiyatsiz" deb baholab, o'zgartirishlar talab qilishdi. Sog'liqni saqlash vaziri Nina Varken bolalar va o'smirlar orasida profilaktika choralarining kamayganini, ichki ishlar vaziri Aleksandr Dobrindt esa qora bozorning rivojlanganligi va jinoyatchilikning oshganini ta'kidladi.
Tübingen universiteti, Düsseldorf va Gamburg-Eppendorf universitet klinikalari tomonidan tayyorlangan hisobot natijalari murakkabroq bo'lib, bir qator muammolarni aniqladi. Hisobotga ko'ra, qonunlashtirishdan keyin foydalanish statistikasi faqat o'rtacha darajada o'sgan, bu esa oldingi tendensiyalarning davomi hisoblanadi: yoshlar orasida asta-sekin kamayayotgan iste'mol, kattalar orasida esa sekin o'sayotgan ko'rsatkichlar.
Tadqiqotchilar yuqori kontsentratsiyali THC (kanabisning asosiy psixoaktiv moddasi) bo'lgan tibbiy kanabisning zarurati ko'proq retsept qilinayotganini tanqid qilib, bu ruhiy salomatlik va boshqa tibbiy xavflarni keltirib chiqarishini aytishdi. Shuningdek, hisobot Germaniyaning taqsimot markaziga aylanishi mumkinligi haqida ogohlantirishlar berdi va "kanabis klublari"ning sekin tasdiqlanishi kuchliroq navlarning ortiqcha retsept qilinishini tushuntirishi mumkinligini taklif qildi.
2024-yil aprelida kiritilgan qonun 18 yoshdan oshgan shaxslarga uyda 50 grammgacha, jamoat joylarida esa 25 grammgacha kanabis saqlash va o'z-o'ziga ikkita o'simlik o'stirish imkoniyatini beradi. Biroq, Gollandiyadagi "kofeshoplarga" o'xshash savdo nuqtalarida oddiy sotuvga ruxsat berilmaydi. O'rniga, iste'molchilar kanabis o'stirish klublariga a'zo bo'lishlari kerak.
CDU/CSU va Sotsial-demokratlar o'rtasidagi koalitsiya kelishuviga ko'ra, qonunning samaradorligini baholash va keyingi qadamlar haqida qaror qabul qilish uchun betaraf baholash amalga oshirilishi kerak. Dastlabki oraliq hisobot o'tgan avgustda taqdim etilgan, yakuniy hisobot esa qonun o'zgarishidan to'rt yil o'tgach, ikki yildan keyin nashr etilishi rejalashtirilgan.

В Германии опубликован двухлетний отчет о частичной легализации каннабиса, введенной в 2024 году. Министры от консервативных партий ХДС и ХСС назвали этот закон "ошибкой" и "полным провалом", потребовав изменений. Министр здравоохранения Нина Варкен отметила сокращение профилактических мер среди детей и подростков, а министр внутренних дел Александр Добриндт заявил о расцвете черного рынка и росте преступности.
Отчет, подготовленный исследователями из Тюбингенского университета, университетской клиники Дюссельдорфа и клиники Гамбург-Эппендорф, показал более сложные результаты, выявив ряд проблем. Согласно отчету, потребление каннабиса после легализации увеличилось лишь умеренно, что является продолжением предыдущих тенденций: постепенное снижение потребления среди молодежи и медленный рост среди взрослых.
Исследователи раскритиковали чрезмерное назначение медицинского каннабиса с высоким содержанием ТГК (основного психоактивного компонента растения), указав на риски для психического здоровья и другие медицинские проблемы. Отчет также предупредил, что Германия может стать центром распределения, и отметил, что медленное утверждение "клубов каннабиса" может объяснять избыточное назначение сильных сортов.
Закон, введенный в апреле 2024 года, разрешает лицам старше 18 лет хранить до 50 граммов каннабиса дома и до 25 граммов в общественных местах, а также выращивать до двух растений. Однако продажа в "кофейнях", подобных нидерландским, не разрешена. Вместо этого потребители должны вступать в клубы по выращиванию каннабиса.
Согласно коалиционному соглашению между ХДС/ХСС и социал-демократами, требуется беспристрастная оценка эффективности новых законов для принятия дальнейших решений. Предварительный отчет был представлен в августе прошлого года, а окончательный отчет планируется опубликовать через два года, через четыре года после вступления закона в силу.