Germaniyada 2024-yilda qisman ruxsat etilgan kannabis qonuni boʻyicha ikki yillik hisobot nashr etildi. Hisobotda qonunning ijrosi davomida bir qator muammolar aniqlandi, garchi foydalanish statistikasida sezilarli oʻsish kuzatilmagan boʻlsa ham.
Konservativ CDU va CSU partiyalarining vazirlari, jumladan Sogʻliqni saqlash vaziri Nina Varken, qonunni "xato" deb atadi. U bolalar va yoshlar orasida profilaktika choralarining kamayishidan shikoyat qildi va rekreasion kannabis bilan tibbiy kannabis oʻrtasidagi noaniq chegara haqida gapirdi. Ichki ishlar vaziri Aleksandr Dobrindt esa qonunni "mutlaqo muvaffaqiyatsiz" deb baholab, qora bozor va jinoyatchilikning koʻpayayotganini taʼkidladi.
Hisobot, Tyubingen universiteti, Dyusseldorf va Gamburg-Eppendorf universitet klinikalari tadqiqotchilari tomonidan tayyorlangan, muammolarni tan oladi, lekin foydalanishning oʻrtacha koʻtarilishi asosan oldingi tendentsiyalarning davomi ekanligini koʻrsatadi. Tadqiqotchilar yuqori THC konsentratsiyasiga ega tibbiy kannabisning keragidan ortiq retseptlanishi va qonuniy yetishtirish tashkilotlarining sekin ruxsat olishi kabi muammolarni qayd etdi.
Qonun 18 yoshdan oshganlarga uyda 50 gramm, jamoat joylarida 25 gramm kannabis saqlash va ikki oʻsimlik yetishtirish imkoniyatini beradi, ammo Gollandiyadagi kabi "kofeshoplarda" sotish taqiqlangan. Oʻrniga, aʼzolik toʻlovi toʻlaydigan kannabis yetishtirish klublari orqali olish mumkin. Hisobot qora bozorni kamaytirish uchun yetishtirish tashkilotlarini kuchaytirishni tavsiya qiladi.
CDU/CSU va Sotsial-demokratlar oʻrtasidagi kelishmovchilik tufayli qonunning kelajagi noaniq boʻlib qoldi. Ular qonun samaradorligini baholash va keyingi qadamlar haqida qaror qabul qilish uchun ikki yildan keyin yakuniy hisobotni nashr etishni rejalashtirmoqda.

В Германии опубликован двухлетний отчёт о частичной легализации каннабиса, введённой в 2024 году. Отчёт выявил ряд проблем в реализации закона, хотя значительного роста потребления не зафиксировано, что частично объясняется сохранением прежних тенденций: снижением употребления среди молодёжи и медленным ростом среди взрослых.
Консервативные министры из партий ХДС и ХСС, включая министра здравоохранения Нину Варкен, назвали закон "ошибкой". Варкен пожаловалась на сокращение профилактических мер среди детей и молодёжи, а также на размытые границы между рекреационным и медицинским каннабисом. Министр внутренних дел Александр Добриндт охарактеризовал закон как "полный провал", утверждая о росте чёрного рынка и преступности.
Отчёт, подготовленный исследователями из Тюбингенского университета, университетской клиники Дюссельдорфа и клиники Гамбург-Эппендорф, признаёт проблемы, но указывает, что умеренный рост потребления связан с ранее существовавшими тенденциями. Исследователи критикуют чрезмерное назначение медицинского каннабиса с высоким содержанием ТГК, что несёт риски для психического здоровья, и отмечают медленное одобрение "клубов каннабиса" для рекреационного использования.
Закон разрешает лицам старше 18 лет хранить до 50 граммов каннабиса дома и до 25 граммов в общественных местах, а также выращивать до двух растений. Однако продажа в "кофейнях", как в Нидерландах, запрещена; вместо этого потребители должны вступать в клубы выращивания с членскими взносами. Отчёт рекомендует ускорить сокращение чёрного рынка путём укрепления таких организаций.
Разногласия между ХДС/ХСС и социал-демократами, совместно внедрившими легализацию, оставили будущее закона неопределённым. Стороны договорились провести беспристрастную оценку и принять решение после публикации заключительного отчёта через два года, через четыре года после вступления закона в силу.