Lyuisning oilasi chiqargan bayonotda: "Stiven oxirgi sakkiz yilini saratonga qarshi kurash bilan o'tkazdi, bu kurashda u o'zining umrboqiy ishi uchun sarflagan o'zgarmas energiyasini namoyish etdi: har bir inson hayoti uchun adolat va qadr-qimmat kurashi. Dunyo tengsiz notiqlik va halollik ovozi yo'qoldi" deb ta'kidladi. Kanada bosh vaziri Mark Karni Lyuisni "Kanada demokratiyasining mehribon rahbarlik ustuni va inson huquqlari hamda ko'p tomonlama munosabatlar bo'yicha taniqli global chempion" deb atadi.
Lyuis 1970-1978 yillarda Ontario Yangi Demokratik partiyasini boshqargan, 1975-1977 yillarda rasmiy oppozitsiya rahbari bo'lgan. Siyosatni tark etgach, u BMTdagi Kanada elchisi etib tayinlandi, keyinchalik BMT Bosh kotibining Afrika ishlari bo'yicha maxsus maslahatchisi, UNICEF bosh direktori o'rinbosari va Afrikadagi OITS bo'yicha BMT maxsus elchisi lavozimlarida ishladi.
Uning eng keskin tanqidlari boy davlatlar va global muassasalarga qaratilgan edi. 2011 yilda Yel universitetida bergan nutqida u: "Bu shunchaki odamlar o'lishi haqida emas; bu qaror qabul qilganlar odamlar o'lishini bilishlari haqida. Buni qanday oqlash mumkin? Rivojlanish vazirliklari va vazirlar mahkamasining ichki xonalarida bu qanday hal qilinadi? Xudoning nomi bilan, ular bir-birlariga nima deyishadi?" deb so'radi.
Lyuis 2002 yilda Stiven Lyuis Jamg'armasini qizi Ilana Landsberg-Lyuis bilan birga tuzdi, pandemiyadan a'zo bo'lgan Afrika mamlakatlariga tez-tez tashrif buyurdi. COVID-19 pandemiyasi davrida u Kanada kabi davlatlarni vaksina tengligi zaruratini tan olishga chaqirdi va hukumatni xalqaro vaksina almashish jamg'armasidan dozalarni olishi uchun tanqid qildi. Torontoda uning nomi bilan atalgan ikkita maktab mavjud, Lyuis 42 faxriy darajaga ega bo'lib, 2002 yilda Kanada ordeni bilan taqdirlangan.

Канадский дипломат, политик и правозащитник Стивен Льюис скончался от рака в возрасте 88 лет. Льюис был известен как посол Канады в ООН, лидер Новой демократической партии Онтарио и ведущая фигура в глобальной борьбе с эпидемией ВИЧ/СПИДа.
В заявлении семьи говорится: «Стивен провёл последние восемь лет жизни, борясь с раком с той же неукротимой энергией, которую он привносил в свою пожизненную работу: бесконечную борьбу за справедливость и достоинство каждой человеческой жизни. Мир потерял голос непревзойдённого красноречия и честности». Премьер-министр Канады Марк Карни отдал дань уважения Льюису, назвав его «столпом сострадательного лидерства в канадской демократии и известным мировым защитником прав человека и многосторонности».
Льюис возглавлял НДП Онтарио с 1970 по 1978 год, занимая пост лидера официальной оппозиции с 1975 по 1977 год. После ухода из политики он был назначен послом Канады в ООН, затем специальным советником Генерального секретаря ООН по африканским делам, а позже стал заместителем директора ЮНИСЕФ и специальным посланником ООН по ВИЧ/СПИДу в Африке.
Его самые резкие критические замечания были направлены на богатые страны и глобальные институты, способные положить конец большей части страданий. В своей речи в Йельском университете в 2011 году он заявил: «Дело не только в том, что люди умрут; дело в том, что те, кто принял это решение, знают, что люди умрут. Как это можно оправдать? Как это обсуждается в святая святых министерств развития и на заседаниях кабинета? Ради Бога, что они говорят друг другу?»
Льюис основал Фонд Стивена Льюиса вместе со своей дочерью Иланой Ландсберг-Льюис в 2002 году, часто посещая страны Африки, наиболее пострадавшие от пандемий. Во время пандемии COVID-19 он призвал такие страны, как Канада, признать необходимость справедливого распределения вакцин и раскритиковал правительство за получение доз из международного пула вакцин. В Торонто есть две школы, названные в его честь, Льюис имел 42 почётные степени и был награждён Орденом Канады в 2002 году.