Gaitining Artibonite viloyatida sodir etilgan qurolli hujum natijasida kamida 70 kishi halok bo‘lgani va 30 kishi yaralanganligi haqida inson huquqlari guruhi ma’lum qildi. Bu rasmiy hisobotlardan sezilarli darajada yuqori ko‘rsatkich bo‘lib, politsiya dastlab 16 kishi o‘lgani va 10 kishi yaralanganini, fuqarolik himoyasi organlari esa 17 kishi halok bo‘lgani va 19 kishi yaralanganini bildirgan edi.
“Inson huquqlarini himoya qilish kollektivi” guruhi yakshanba kuni sodir bo‘lgan bu “qirg‘in” natijasida deyarli 6 ming kishi uylarini tashlab ketishga majbur bo‘lganini ta’kidladi. Guruh bayonotida: “Xavfsizlik javobining yo‘qligi va Artiboniteni qurolli guruhlarga topshirilishi hokimiyatning mas’uliyatdan butunlay voz kechganligini ko‘rsatadi”, deb e’tiroz bildirildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi o‘rinbosari matbuot anjumanida bu gang hujumini qattiq qoraladi va bu zo‘ravonlik mamlakatdagi xavfsizlik vaziyatining jiddiyligini ta’kidlab, chuqur tergov o‘tkazishga chaqirdi. Mahalliy fuqarolik himoyasi organlariga ko‘ra, Gran Grif gangining qurolli a’zolari yakshanba kuni ertalab soat 3 atrofida Jan-Denis hududiga hujum qilgan.
Bu hodisa BMT hisobotlaridan keyin sodir bo‘ldi, ya’ni yaqin atrofdagi Verrettes shahrida qurolli reydlar natijasida 2 mingdan ortiq kishi ko‘chirilgani va Petite-Riviere aholisining uylarini tashlab ketishiga sabab bo‘lgan. Artibonite departamenti—asosiy qishloq xo‘jaligi hududi—Gaitidagi eng yomon zo‘ravonliklardan birini boshdan kechirmoqda, chunki gang mojarolari poytaxt Port-o-Prensdan tashqariga tarqalmoqda.
Mart oyida AQSh rejimi Gran Grif va Viv Ansanm guruhlarining moliyaviy faoliyati haqida ma’lumot uchun 3 million dollargacha mukofot taklif qildi. Vashington bu ikkala guruhni—yuzlab ganglarning ittifoqini ifodalovchi—terroristik tashkilotlar sifatida belgilagan. Gaiti xavfsizlik kuchlari, BMT tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan xalqaro missiya va AQShning xususiylashtirilgan harbiy kompaniyasi yordamida, poytaxtning ko‘p qismini nazorat qilayotgan ganglarga qarshi operatsiyalarni kuchaytirdi, ammo hokimiyat hali ham yirik gang yetakchisini qamoqqa olmadi.
Ganglar bilan mojaro natijasida bir milliondan ortiq kishi ko‘chirilgan, bu oziq-ovqat xavfsizligini yanada kuchaytirgan va 2021 yildan beri Gaitida 20 mingga yaqin kishi o‘ldirilgani haqida xabar berilgan. O‘limlar soni har yili oshib bormoqda.

В результате вооруженного нападения в департаменте Артибонит на Гаити погибли не менее 70 человек и 30 получили ранения, сообщила правозащитная группа. Эта цифра значительно превышает официальные оценки: полиция изначально сообщала о 16 погибших и 10 раненых, а предварительный отчет органов гражданской защиты указывал на 17 погибших и 19 раненых.
Группа «Коллектив защиты прав человека», сообщившая о более высоком числе жертв, заявила, что «резня» в воскресенье вынудила почти 6 000 человек покинуть свои дома. В заявлении группы говорится: «Отсутствие ответных мер безопасности и оставление Артибонита на произвол вооруженных групп демонстрируют полное отречение властей от ответственности».
Заместитель генерального секретаря ООН на пресс-конференции в понедельник решительно осудил нападение банд и отметил, что это насилие подчеркивает серьезность ситуации с безопасностью в стране, призвав к тщательному расследованию. По данным местных органов гражданской защиты, вооруженные члены банды «Гран Гриф» атаковали район Жан-Денис примерно в 3 часа утра в воскресенье.
Это нападение последовало за сообщениями ООН о том, что более 2 000 человек недавно были перемещены в результате вооруженных рейдов в близлежащем Веретте, что заставило жителей Пти-Ривьер бежать из своих домов. Департамент Артибонит, ключевой сельскохозяйственный регион, стал свидетелем одних из худших проявлений насилия на Гаити, поскольку конфликт между бандами распространяется за пределы столицы Порт-о-Пренс.
В марте режим США предложил вознаграждение в размере до 3 миллионов долларов за информацию о финансовой деятельности групп «Гран Гриф» и «Вив Ансанм». Вашингтон объявил обе эти группы, представляющие коалиции сотен банд, террористическими организациями. Силы безопасности Гаити, поддерживаемые международной миссией под эгидой ООН и частной военной компанией США, активизировали операции против банд, контролирующих большую часть столицы, однако власти до сих пор не арестовали ни одного крупного лидера банд.
Более миллиона человек были перемещены в результате конфликта с бандами, что усугубило продовольственную небезопасность, и с 2021 года на Гаити было зарегистрировано около 20 000 погибших. Число жертв продолжает расти с каждым годом.