Mojtaba Hameneiyning Eronning yangi oliy rahbari etib tayinlanishi ko‘pchilik tomonidan Tehrondagi yangi qattiq chiziq tartibining tasdigi sifatida qabul qilindi. Keyinchalik uning jamoat ko‘rinishidan g‘oyib bo‘lishi bilan bog‘liq jarohat yoki hatto o‘lim haqidagi mish-mishlar, Eron rejimining kelajagi haqida taxminlarni kuchaytirdi.
Biroq, ko‘plab tahlillar Eron davrida sodir bo‘layotgan kuchlarni birlashtirish jarayoni shaxsiy emas, balki tuzilma ekanligini hisobga olmaydi. Urush mustahkamlagan narsa – bu har qanday vorisning mantiqidan tashqarida bo‘lgan, kengroq xavfsizlashtirilgan boshqaruv tartibidir. Bu jarayon Mojtaba Hameneiy boshchiligida bo‘lsa ham, bo‘lmasa ham davom etadi.
Eronning davom etayotgan o‘zgarishini tushunish uchun vorislik intrigasidan tashqariga chiqib, siyosiy iqtisodga qaytish kerak. 1989-yilda Iroq bilan urush tugagandan so‘ng, Eron “bozor yo‘nalishidagi qayta qurish”ning uzoq davrli bosqichidan o‘tdi. Xususiylashtirish va iqtisodiy rivojlanish shiorlari ostida davlat oddiygina chekinmadi; u qayta tashkil etildi.
Davlat aktivlari yarim davlat konglomeratlari, parastatal fondlar va siyosiy aloqador institutlar qo‘liga o‘tkazildi. Paydo bo‘lgan narsa kamroq davlat emas, balki davlat hokimiyatining boshqa konfiguratsiyasi edi: kamroq hisobdor va yuqoriga qayta taqsimlash mexanizmlari bilan chuqurroq bog‘langan.
Aynan shu asosda “harbiy-bonyad kompleksi” shakllandi. 1979-yilgi Konstitutsiyaning 44-moddasi o‘zgartirilgandan so‘ng, “davlat va nodavlat tashkilotlar”ga yirik davlat sanoat korxonalarining 80 foizgacha ulushlarini sotib olish huquqi berildi. 2006-yildan keyingi yillarda davlat vazirliklaridan Islom Inqilobi Qo‘riqchilar Korpusi (IRGC) va diniy-inqilobiy fondlar (bonyadlar), jumladan, Mostazafan Fondi, Setad, Astan Quds Razavi Fondi va Shahidlar Fondi bilan bog‘liq kompaniyalarga aktivlarning keng ko‘lamli o‘tkazilishi kuzatildi.
Xavfsizlik bilan bog‘liq konglomeratlar shu sababli bozor yo‘lamidagi qayta qurishning asosiy foydalanuvchilaridan bo‘ldi. 2000-yillarning oxiriga kelib, bu jarayon majburiy institutlarni parastatal kapital bilan bog‘laydigan zich blokni yaratdi: bu aloqa iqtisodning asosiy tarmoqlariga hukmronlik qilish bilan birga, davlatning saylanmagan yadrosi bo‘ylab o‘z ta’sirini kengaytirdi.
2006-yildan 2010-yilgacha Birlashgan Millatlar Tashkiloti Xavfsizlik Kengashining to‘rt tur sanksiyalaridan so‘ng, Amerika Qo‘shma Shtatlari Eronning neft eksporti, moliyaviy tizimi va xalqaro bank ishlariga kirishini nishonga olgan keng qamrovli unilateral va ekstraterritorial choralarni joriy etish strategiyasiga o‘tdi. Sanksiyalar yana AQSh prezidenti Donald Trump ma’muriyati 2018-yilda Eron bilan yadro kelishuvidan chiqqanidan keyin kengaytirildi.
Bu sanksiyalar davlatdagi o‘zgarishni ortga qaytarmadi; ular uni chuqurlashtirdi. Sanksiyalarni avtoritar davlatlarni tashqaridan zaiflashtirish vositasi sifatida ko‘rishning keng tarqalgan qarashiga qaramay, ularning Eron ta’siri ancha notekis va aksincha bo‘ldi. Ular kengroq iqtisodga juda katta zarar etkazdi, shu bilan birga shaffoflik, majburlash va sanksiyalardan qochish orqali ishlash uchun eng yaxshi o‘rinda bo‘lgan aynan shu aktyorlarni tanlab kuchaytirdi.
Natijada oddiy zaifroq davlat emas, balki yanada xavfsizlashtirilgan davlat paydo bo‘ldi. Ushbu tartibning xarajatlari ijtimoiy jihatdan pastga yo‘naltirildi, oddiy eronliklar tomonidan inflyatsiya, ishsizlik, noaniq mehnat, subsidiyalarni qisqartirish, tengsizlikning oshishi va siyosiy chetlashtirishning chuqurlashuvi orqali ko‘tarildi.
Urush o‘zgarishi narsa – bu repressiya faktini emas, balki uning siyosiy mantiqi va legitimatsiya tilini o‘zgartirdi. Tashqi mojaro rejimga ichki norozilik jinoyatlashirilishi, harbiylashtirilishi va oldindan bostirilishi mumkin bo‘lgan yangi ramka berdi. Chet el dushmani va ichki raqib o‘rtasidagi farq ataylab yo‘q qilinmoqda.
Mojtaba Hameneiyning oliy rahbar etib saylanishining ahamiyati yangilikda emas, balki allaqachon o‘rnatilgan tendensiyalarning davom etishidadir. Agar uning o‘limi haqidagi mish-mishlar haqiqat bo‘lsa, bu yo‘nalish hech qanday asosiy tarzda o‘zgarishi dargumon emas. Uning otasi Ali Hameneiy hukmronligi davrida Oliy Rahbar Idorasi nisbatan kamroq ruhoniylik kotibiyatidan rejimning markaziy institutsional qo‘mondonlik punktiga aylantirildi, xavfsizlik, moliya, aloqa, seminariyalar va kengroq saylanmagan davlat bo‘ylab ta’sirga ega bo‘ldi.
Natijada, idora endi uni egallagan shaxsdan ko‘ra muhimroqdir. Agar Mojtaba yo‘qolsa, uning o‘rnini bosuvchi ko‘pchilik hollarda bir xil ruhoniylik-xavfsizlik yulduz turkumidan keladi va Islom Respublikasining majburiy va iqtisodiy yadrosiga hukmronlik qilayotgan harbiy-bonyad kompleksi bilan yaqin hamkorlikda qoladi.
Urushdan keyingi Eron ehtimol oliy rahbarlikdan tashqariga chiqadigan tizimni emas, balki yanada qattiqroq xavfsizlashtirilgan Islom Respublikasini yaratadi. Amalda, bu avvalgidan qattiqroq, torroq va yanada harbiylashtirilgan siyosiy tartibni anglatadi. Urush o‘zgarish yo‘lini ochish o‘rniga, allaqachon davom etayotgan tendensiyalarni chuqurlashtirish ehtimoli yuqori: siyosiy maydonning qisqarishi, majburlashga katta tayanish va yanada shaffof bo‘lmagan boshqaruv tizimi.

Назначение Моджтабы Хаменеи новым верховным лидером Ирана многие наблюдатели восприняли в основном как подтверждение нового жесткого курса в Тегеране. Последующие слухи о его травме или даже смерти, вызванные его исчезновением из публичного пространства, подогрели спекуляции о том, что это может означать для иранского режима.
Однако многие анализы упускают из виду, что консолидация власти, происходящая в Иране, носит структурный, а не личный характер. То, что укрепила война, — это более широкий режим секьюритизированного правления, логика которого выходит за рамки любого преемника. Этот процесс будет продолжаться как с Моджтабой Хаменеи у руля, так и без него.
Чтобы понять происходящие в Иране преобразования, необходимо выйти за рамки интриг преемственности и вернуться к политической экономии. После окончания войны с Ираком в 1989 году Иран пережил затяжную фазу «рыночно-ориентированной реструктуризации». Под лозунгами приватизации и экономического развития государство не просто отступило; оно было реорганизовано.
Государственные активы были переданы в руки квазигосударственных конгломератов, парагосударственных фондов и политически связанных институтов. Возникла не меньшая этатизация, а иная конфигурация государственной власти: менее подотчетная и более глубоко переплетенная с механизмами перераспределения ресурсов вверх.
Именно на этой почве сформировался так называемый «военно-боньядный комплекс». После внесения поправок в статью 44 Конституции 1979 года, разрешившей «государственным и негосударственным организациям» приобретать до 80% акций крупных государственных предприятий, в годы после 2006 года произошла масштабная передача активов от государственных министерств компаниям, связанным с Корпусом стражей исламской революции (КСИР) и религиозно-революционными фондами (боньядами), включая Фонд Мостазафан, Сетад, Фонд Астан Кудс Разави и Фонд мучеников.
Таким образом, конгломераты, связанные с силовыми структурами, стали одними из главных бенефициаров рыночно-ориентированной реструктуризации. К концу 2000-х годов этот процесс создал плотный блок, связывающий принудительные институты с парагосударственным капиталом: связь, которая стала доминировать в ключевых секторах экономики, одновременно расширяя свое влияние на невыборное ядро государства.
После четырех раундов санкций Совета Безопасности ООН с 2006 по 2010 год Соединенные Штаты изменили стратегию, введя всеобъемлющие односторонние и экстерриториальные меры, направленные на иранский экспорт нефти, финансовую систему и доступ к международной банковской деятельности. Санкции вновь расширились после выхода администрации президента США Дональда Трампа из ядерной сделки с Ираном в 2018 году.
Эти санкции не обратили вспять трансформацию государства; они углубили ее. Вопреки распространенному мнению о санкциях как об инструментах ослабления авторитарных государств извне, их эффект в Иране оказался гораздо более неравномерным и извращенным. Они нанесли огромный ущерб экономике в целом, одновременно выборочно усилив именно тех акторов, которые лучше всего positioned для работы через непрозрачность, принуждение и уклонение от санкций.
В результате возникло не просто более слабое государство, а более секьюритизированное. Издержки этого порядка были социализированы вниз, легли на плечи обычных иранцев через инфляцию, безработицу, нестабильную занятость, сокращение субсидий, растущее неравенство и углубляющееся политическое отчуждение.
Война изменила не факт репрессий, а их политическую логику и легитимирующий язык. Внешний конфликт предоставил режиму новую основу, через которую внутреннее инакомыслие может быть криминализировано, милитаризировано и пресечено превентивно. Различие между иностранным врагом и внутренним оппонентом намеренно стирается.
Значение избрания Моджтабы Хаменеи верховным лидером заключается не в новизне, а в продолжении уже установившихся тенденций. Если слухи о его смерти окажутся правдой, эта траектория вряд ли изменится каким-либо фундаментальным образом. За время правления его отца Али Хаменеи Офис верховного лидера превратился из относительно скромного клерикального секретариата в центральный институциональный командный пункт режима, с влиянием в сферах безопасности, финансов, коммуникаций, семинарий и более широкого невыборного государства.
В результате офис теперь важнее, чем личность, которая его занимает. Если Моджтабы не станет, его преемник, скорее всего, будет из той же клерикально-силовой констелляции и останется тесно связанным с военно-боньядным комплексом, который теперь доминирует в принудительном и экономическом ядре Исламской Республики.
Послевоенный Иран, вероятно, произведет не систему, выходящую за рамки верховного руководства, а более плотно секьюритизированную Исламскую Республику. На практике это означает политический порядок, который будет жестче, уже и более милитаризованным, чем прежде. Война, скорее всего, углубит уже идущие тенденции: сужение политического поля, большая зависимость от принуждения и еще более непрозрачная система правления.