Shvetsiya Bosh vaziri Ulf Kristersson, o‘zining markaziy-o‘ng koalitsiyasi keyingi umumiy saylovda g‘alaba qozonsa, birinchi marta o‘ng qanotdagi Shvetsiya Demokratlari (SD) partiyasini hukumatga kiritish va uning a'zolariga immigratsiya va integratsiya kabi muhim vazirlik lavozimlarini berishni e'lon qildi. Kristersson, hozirgi ozchilik hukumatida faqat qo‘llab-quvvatlovchi rol o‘ynayotgan SD bilan birgalikda bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida, agar saylovchilar ishonchini qozonsa, “kuchli ko‘pchilik hukumatini tuzish” uchun kelishuvga erishganliklarini aytdi.
Bu e'lon Shvetsiya siyosati uchun muhim burilish nuqtasi hisoblanadi, chunki SD, neo-natsist ildizlarga ega bo‘lgan partiya sifatida, hozirgacha asosan siyosiy chetlashtirilgan holda qaralgan. Chap qanot partiyasi rahbari Nooshi Dadgostar bu kelishuvni “jirkanch” deb baholab, siyosiy rahbarlarni “qayta o‘ylashga” chaqirdi va “o‘ng qanot ekstremist vazirlar” xavfini ta'kidladi.
SD rahbari Jimmie Åkesson, partiyasi 2005-yilda Shvetsiya siyosatining chekkasida kichik partiya bo‘lgan vaqtidan beri uni boshqarib kelmoqda, keyingi saylovdan so‘ng partiyasining o‘lchamiga mutanosib ta'sirga ega bo‘lishini kutayotganini aytdi. SD siyosati, Shvetsiyaning “yaqin hududi”dan tashqaridagi mamlakatlardan kelgan odamlarga boshpana berishni to‘xtatish va “Shvetsiyada bo‘lish huquqiga ega bo‘lmaganlarning ko‘proq qismi ketishini ta'minlash” kabi choralarni o‘z ichiga oladi, bu esa inson huquqlari qonunlariga zid kelishi mumkin.
Kristerssonning to‘rt yillik hukmronligidan keyin so‘rovlar uning foydasiga emas, va SD allaqachon immigratsiya siyosatiga sezilarli ta'sir ko‘rsatmoqda. So‘nggi oyda Liberallar partiyasining zaiflashgan rahbari Simona Mohamsson ham o‘z pozitsiyasini o‘zgartirib, ilgari irqchilikda ayblagan SD bilan hukumatda ishlashni qabul qilishini e'lon qilgan, bu esa partiyasini hayratda qoldirgan. So‘nggi o‘ngga og‘ish tendentsiyasi Shvetsiyaning an'anaviy siyosiy landshaftini o‘zgartirib, kelajakdagi hukumat barqarorligi va ijro etish qobiliyatiga qo‘shimcha shubhalar tug‘diradi.

Премьер-министр Швеции Ульф Кристерссон заявил, что если его правоцентристская коалиция победит на следующих всеобщих выборах, то впервые включит правую партию «Шведские демократы» (SD) в правительство и предоставит её членам ключевые министерские посты, такие как иммиграция и интеграция. Кристерссон, чьи опросы после четырёх лет правления выглядят неблагоприятно, на совместной пресс-конференции с лидером SD Йимми Окессоном заявил, что они договорились «запустить следующий срок и сформировать сильное правительство большинства», если получат доверие избирателей.
Это объявление стало поворотным моментом для шведской политики, поскольку SD, партия с неонацистскими корнями, до сих пор в значительной степени рассматривалась как изгой. Лидер левой партии Нуши Дадгостар назвала эту перспективу «отвратительной» и призвала политических лидеров «пересмотреть своё решение», предупредив о риске появления «правых экстремистских министров» в правительстве.
Лидер SD Йимми Окессон, который возглавляет партию с 2005 года, когда она была небольшой партией на окраинах шведской политики, заявил, что после следующих выборов ожидает влияния, пропорционального размеру его партии. Политика SD включает прекращение предоставления убежища в Швеции лицам из стран за пределами «непосредственной области» Швеции, что может противоречить законам о правах человека, и обеспечение того, чтобы «больше тех, кто не имеет права находиться в Швеции, уезжали, чем приезжали».
Несмотря на то, что SD в настоящее время играет лишь поддерживающую роль в правительстве меньшинства, партия уже оказала значительное влияние на иммиграционную политику. Недавний сдвиг вправо был усилен, когда лидер ослабевших либералов Симона Мохамссон шокировала свою партию, внезапно изменив позицию по SD и объявив о готовности работать в правительстве с правой силой, которую ранее осуждала как расистскую. Этот шаг поднимает дополнительные вопросы о стабильности и исполнительной способности будущего правительства, особенно с учётом критики со стороны бывшего премьер-министра Магдалены Андерссон, которая предсказала «исторически слабого премьер-министра» в такой конфигурации.