Britaniya Tibbiyot Assotsiatsiyasi (BMA) rahbarlari, Bosh vazir Kier Starmerning sog‘liqni saqlash tizimidagi 1000 ta yangi mutaxassislik o‘quv o‘rni bekor qilinishi bilan tahdid qilishi, shifokorlar bilan ish haqi va ish o‘rinlari bo‘yicha kelishuv imkoniyatini buzganini da‘vo qildi. Bu da‘vo, hukumatning yakuniy taklifini qabul qilish uchun BMAga berilgan payshanba kunidagi muddatdan bir kun oldin keltirildi.
Agar BMA o‘z qarorini o‘zgartirmasa, Angliyadagi rezident-shifokorlar seshanba kuni ertalab soat 7:00 dan boshlab olti kunlik ish tashlashni boshlaydi. Assotsiatsiyaning rezident-shifokorlar qo‘mitasi o‘tgan haftada hukumatning uzoq davom etgan nizoni hal qilish bo‘yicha batafsil rejasini rad etdi. Bu rejada keyingi uch yil ichida mutaxassislik tibbiy ta‘limi uchun 4500 ga yaqin qo‘shimcha o‘rin yaratish va‘dasi ham bor edi, ulardan 1000 tasi bu yilning avgust oyidan boshlab ishga kirishi kerak edi.
Biroq, Sog‘liqni Saqlash vaziri Ues Striting BMAga, agar kelishuv qabul qilinmasa, ushbu 1000 ta qo‘shimcha mutaxassislik o‘quv o‘rni bekor qilinishini aytdi. BMA rezident-shifokorlar qo‘mitasi raisi doktor Jek Fletcher vazirga yozgan maktubida: "Siyosiy ritorika – ta‘lim o‘rinlarini olib tashlash bilan tahdid qilish – va hukumatning taklifni yetkazish usuli, nizoni asossiz ravishda kuchaytirdi va kelishuv imkoniyatini uzoqlashtirdi. Yakuniy taklifdan keyin uning qismlarini olib tashlash bilan tahdid qilish, bu nizoni hal qilish usuli emas" deb yozdi.
Starmer o‘zining Times gazetasidagi maqolasida BMAning hukumatning "tarixiy kelishuvi"ni qabul qilmasligi beparvolik bo‘lishini aytdi. Rad etish, shuningdek, rezident-shifokorlarning inflyatsiyadan yuqori bo‘lgan ish haqi oshirish imkoniyatidan mahrum bo‘lishiga olib keladi. Hukumat vakillari, BMAning kelgusi haftadagi ish tashlashni davom ettirish qarori juda xafa qilganini aytishdi, chunki bu Pasxa maktab ta‘tillari davriga to‘g‘ri keladi va NHS xizmatlariga jiddiy ta‘sir ko‘rsatishi mumkin.
BMA bu haftada hukumatga qarshi yangi front ochdi, boshqa turdagi shifokorlar, jumladan konsultantlar, "yetarli emas" ish haqi uchun ish tashlash bo‘yicha ovoz berishni va birgalikdagi ish tashlashlarni rejalashtirishni qaror qildi. Sog‘liqni Saqlash va Ijtimoiy G‘amxo‘rlik Departamenti (DHSC) vakili: "BMAning kelgusi haftadagi ish tashlashni davom ettirish qaroti juda xafa qiladi, chunki biz so‘nggi kunlarda NHSni ish tashlashlardan himoya qilish uchun suhbatlar olib bordik. Hukumat rezident-shifokorlarga ularning ish haqi, martaba taraqqiyoti va ish hayotini yaxshilash uchun saxiy taklif qildi, bu ularni to‘rt yil avvalgiga qaraganda o‘rtacha 35,2% yaxshiroq holatga olib keladi" dedi.

Лидеры Британской медицинской ассоциации (BMA) обвинили премьер-министра Кира Стармера в том, что его угроза отменить 1000 новых мест для специализированной подготовки в системе здравоохранения подорвала перспективы сделки по урегулированию спора о зарплате и рабочих местах врачей. Это заявление прозвучало за день до крайнего срока в четверг, данного правительством BMA для принятия окончательного предложения.
Если BMA не изменит своего решения, врачи-ординаторы в Англии начнут шестидневную забастовку во вторник с 7:00 утра. Комитет ординаторов ассоциации на прошлой неделе отклонил детальный план правительства по прекращению затяжного спора. План включал обязательство увеличить количество мест в специализированной медицинской подготовке до 4500 в течение следующих трех лет, чтобы помочь больше врачам на раннем этапе карьеры начать обучение по выбранной специальности. Около 1000 врачей должны были занять эти места с августа этого года.
Однако министр здравоохранения Уэс Стритинг сообщил BMA, что эти 1000 дополнительных мест в специализированной подготовке будут отменены, если ассоциация не примет сделку. Переговоры продолжатся в четверг с целью предотвратить забастовку на следующей неделе, но с обеих сторон мало оптимизма относительно её отмены. Руководители NHS опасаются, что это серьёзно нарушит услуги, особенно поскольку забастовка выпадает на пасхальные школьные каникулы, когда многие сотрудники будут в отпуске.
Председатель комитета ординаторов BMA доктор Джек Флетчер написал в письме министру здравоохранения в среду: «Политическая риторика – угроза отменить места для подготовки – в сочетании с тем, как правительство сообщило о предложении, без необходимости и избежания обострила спор, в конечном итоге отодвинув шанс на сделку. Окончательное предложение, за которым следуют угрозы отменить его части, – не способ закончить этот спор». Он добавил, что угроза отменить 1000 из 4500 рабочих мест усилила опасения ординаторов, что они не смогут перейти к специализированной подготовке в этом году.
Стармер написал во вторник в газете The Times, что BMA будет безрассудной, если не примет «историческую сделку» правительства. Отказ также означает, что ординаторы упустят повышение зарплаты выше уровня инфляции в этом году. Министерство здравоохранения и социального обеспечения (DHSC) не сразу ответило на письмо Флетчера, в котором изложены вопросы, по которым BMA и правительство остаются далеки друг от друга, включая выплаты в размере 700 млн фунтов стерлингов и требования BMA о зарплатных соглашениях до 2029 года.
BMA открыла новый фронт против правительства на этой неделе, решив провести голосование среди других типов больничных врачей, включая консультантов, о забастовке из-за «неадекватной» зарплаты и угрожая координировать забастовки. Представитель DHSC заявил: «Разочаровывает, что BMA решила продолжить забастовки на следующей неделе, несмотря на переговоры, которые мы вели в последние дни в попытке защитить NHS от забастовок. Это правительство предложило ординаторам щедрую сделку для улучшения их зарплаты, карьерного роста и рабочих условий, которая сделала бы ординаторов в среднем на 35,2% лучше, чем четыре года назад».