Buyuk Britaniyada oziq-ovqat inflyatsiyasi yil oxirigacha 9% ga yetishi mumkin, hatto Hormuz boʻgʻozi yaqin haftalarda ochilsa ham. Oziq-ovqat va Ichimliklar Federatsiyasi (FDF) maʼlumotlariga koʻra, bu prognoz Yaqin Sharqdagi mojarodan oldin 3,2% boʻlgan bashoratdan deyarli uch baravar yuqori. Federatsiya bosh iqtisodchisi Dr Liliana Danila, sanoat energiya, transport va qadoqlash xarajatlarining keskin oshishi, shuningdek, taʼminot zanjirlaridagi uzilishlar bilan bogʻliq muammolarni boshdan kechirmoqda.
Moliya vaziri Rachel Reeves chorshanba kuni supermarket rahbarlari bilan uchrashib, narxlar bosimi va isteʼmolchilar uchun qimmatlikni yumshatish yoʻllarini muhokama qildi. Uchrashuvda Tesco, Sainsbury’s, Morrisons, Marks & Spencer, Aldi va Lidl kabi tarmoqlar vakillari ishtirok etdi. Ular hukumatdan energiya hisob-kitoblari va yangi qoidalarga oid yuklarni kamaytirishda yordam soʻrashdi.
Britaniya fermerlari va ishlab chiqaruvchilari, energiya hisob-kitoblaridagi keskin o‘sish hukumat yordamisiz, pomidor, bodring, qalampir va baqlajon kabi mahsulotlarning yetishmovchiligiga olib kelishi mumkinligini taʼkidlamoqda. Britaniya Pomidor Yetishtiruvchilar Assotsiatsiyasi (BGTA) raisi Simon Conway, koʻplab korxonalar apreldan boshlab energiya shartnomalarini yangilashga majbur boʻlib, yuqori xarajatlar tufayli bankrot boʻlishi mumkinligini aytdi.
Hukumat vakili uchrashuvni “ijobiy” deb baholadi va isteʼmolchilar uchun qimmatlikni yumshatish hamda taʼminot zanjirlarini mustahkamlash uchun hamkorlik qilishga rozi boʻldi. Biroq, Reeves BBCga bergan intervyusida, uy xoʻjaliklari daromadiga qarab yordam koʻrsatish imkoniyatlarini koʻrib chiqayotganini aytdi, lekin yoqilgʻi soligʻi yoki benzin boʻyicha QQSni kamaytirishga kafolat bermadi.
Umuman olganda, Britaniya iqtisodiyoti energiya narxlarining oshishi va Yaqin Sharq mojarosining taʼsiri ostida qiyin vaziyatga duch kelmoqda. Oziq-ovqat inflyatsiyasining prognoz qilingan darajasi, hatto ijobiy rivojlanishlar boʻlsa ham, isteʼmolchilar va biznes uchun jiddiy muammolarni keltirib chiqarishi mumkin.

Инфляция на продукты питания в Великобритании может достичь 9% к концу года, даже если Ормузский пролив откроется в ближайшие недели. Согласно данным Федерации пищевой и питьевой промышленности (FDF), этот прогноз почти втрое превышает предыдущий показатель в 3,2%, сделанный до ближневосточного конфликта. Главный экономист FDF доктор Лиляна Данила заявила, что отрасль уже сталкивается с резким ростом затрат на энергию, транспорт и упаковку, а также с нарушениями в цепочках поставок.
Канцлер казначейства Рейчел Ривз в среду встретилась с руководителями супермаркетов, чтобы обсудить меры по смягчению влияния роста издержек на цены для потребителей. Во встрече участвовали представители Tesco, Sainsbury’s, Morrisons, Marks & Spencer, Aldi и Lidl. Они, как сообщается, попросили правительство помочь снизить давление за счет поддержки по энергосчетам и отсрочки новых регуляторных сборов.
Британские фермеры и производители предупреждают, что без государственной помощи в связи с ростом энергосчетов возможен дефицит отечественных помидоров, огурцов, перцев и баклажанов. Председатель Ассоциации британских производителей томатов (BGTA) Саймон Конвей отметил, что многие предприятия, обновляющие энергоконтракты с апреля, столкнутся с резким увеличением затрат, что может привести к банкротствам.
Представитель правительства назвал встречу «позитивной» и заявил, что бизнес и министры договорились работать вместе, чтобы снизить стоимость жизни для потребителей и укрепить цепочки поставок. Однако Ривз в интервью BBC не дала гарантий по снижению топливных сборов или НДС на бензин, сославшись на риски роста общей инфляции.
В целом, экономика Великобритании сталкивается с серьёзными вызовами из-за роста цен на энергию и последствий ближневосточного конфликта. Прогнозируемый уровень инфляции на продукты, даже при оптимистичных сценариях, может создать значительные трудности для потребителей и бизнеса, подчеркивая уязвимость режима в условиях глобальных кризисов.