Kosmik tadqiqotlar kompaniyasi SpaceX birinchi marta omma uchun aktsiyalarini sotishga tayyorlanmoqda, bu zamonaviy tarixdagi eng yirik dastlabki omma takliflaridan (IPO) biri boʻlishi mumkin. Yangiliklar shuni koʻrsatadiki, bu harakat asoschisi Elon Muskni dunyodagi birinchi trillioner boʻlish yoʻliga qoʻyishi mumkin. Kompaniya sokin ravishda IPO uchun ariza topshirgan, bu iyun yoki iyul oylarida sodir boʻlishi kutilmoqda va bozor roʻyxatidan 75 milliard dollargacha daromad keltirishi mumkin.
Renaissance Capital kompaniyasining maʼlumotlar va indeks boʻyicha hamkori Angelo Bochanis Reutersga bergan intervyusida aytganidek, investorlar SpaceX bahosini tahlil qilishlari mumkin, lekin Teslada boʻlgani kabi, bu baho jamoatchilik Muskning koʻrinishiga qanchalik ishonishiga qarab keskin oʻzgarishi mumkin. Hozircha investorlar SpaceXga har qanday kirish imkoniyatini izlashmoqda, chunki kompaniyaning kosmik va sunʼiy yoʻldosh biznesi yillar davomida investorlarning eʼtiborini tortgan.
Hozirda SpaceX dunyodagi eng qimmat xususiy kompaniya hisoblanadi, ayniqsa fevral oyida boshqa Musk loyihasi – sunʼiy intellekt firmasi xAI bilan birlashgandan keyin. Musk kompaniyaning kelajagi haqida ambitsiyali bayonotlar berdi, Oyga bazani qurish va hatto odamlarni Marsga yuborish maqsadlarini qoʻydi, ammo baʼzi haddan tashqari maqsadlar oldingi eʼlon qilingan jadvalga muvofiq davom etishi aniq emas.
Musk oʻtgan yili 2026-yil oxirigacha Marsga ekipajsiz missiya yuborish maqsadini takrorladi, garchi muvaffaqiyat ehtimoli 50-50 ekanligini tan oldi. Shunga qaramay, uning kompaniyasi sunʼiy yoʻldosh aloqalari kabi sohalarda sezilarli muvaffaqiyatlarga erishdi – SpaceXga tegishli Starlink dunyodagi eng yirik sunʼiy yoʻldosh aloqa kompaniyasiga aylandi.
Muskning oʻzi soʻnggi yillarda, ayniqsa AQSh prezidenti Donald Trump kabi oʻng qanot harakatlari va shaxslar bilan yaqin aloqalari tufayli bahs-munozaralarni keltirib chiqardi. Biroq mutaxassislar, Muskning aloqalariga qaramay, SpaceX omma taklifi sezilarli ishtiyoq uygʻotishi mumkinligini aytishmoqda. IPOX moliya firmasining vitse-prezidenti Kat Liu Reutersga bergan intervyusida taʼkidlaganidek, investorlar Muskning bir nechta muhim korxonalarni boshqarishidan xavotirda boʻlishi tushunarli, lekin SpaceX operatsion jihatdan yetuk, bir nechta asosiy sohalarda texnologik jihatdan oldinda va foydali, bu mustahkam asos yaratadi.
Tadqiqot firmasi Pitchbook hisob-kitoblariga koʻra, bu taklif SpaceX bahosini deyarli 1,5 trillion dollargacha koʻtarishi mumkin, bu dekabr oyidagi bahosidan deyarli ikki baravar yuqori. Taxminiy 75 milliard dollarlik IPO 2019-yilda 25,6 milliard dollar toʻplagan neft giganti Saudi Aramco rekordini osongina ortda qoldiradi, bu tarixdagi eng yirik IPO hisoblanadi.

Компания по исследованию космоса SpaceX предпринимает шаги для первого публичного размещения акций, что может стать одним из крупнейших первичных публичных предложений (IPO) в современной истории. Новость также может поставить основателя Илона Маска на путь к тому, чтобы стать первым в мире триллионером. Сообщается, что компания тихо подала заявку на IPO, которое может состояться уже в июне или июле, и ожидается, что листинг на фондовом рынке принесет до 75 миллиардов долларов.
Как заявил Reuters сотрудник по данным и индексам компании Renaissance Capital Анджело Бочанис, инвесторы могут использовать анализ по частям, но, как и в случае с Tesla, оценка SpaceX может сильно колебаться в зависимости от того, насколько публика верит в видение Маска. Пока инвесторы, похоже, стремятся получить любой доступ к SpaceX, поскольку космический и спутниковый бизнес компании годами привлекал внимание.
В настоящее время SpaceX считается самой ценной частной компанией в мире, особенно после слияния в феврале с другим проектом Маска – компанией искусственного интеллекта xAI. Маск также делал амбициозные заявления о будущем компании, с целями создания базы на Луне и даже отправки людей на Марс, хотя неясно, будут ли некоторые из этих экстравагантных целей реализованы в соответствии с ранее объявленными сроками.
Например, в прошлом году Маск подтвердил свою цель отправить беспилотную миссию на Марс к концу 2026 года, хотя признал, что шансы на успех составляют 50-50. Тем не менее, его компания добилась значительных успехов в таких областях, как спутниковая связь – принадлежащая SpaceX компания Starlink стала крупнейшей в мире компанией спутниковой связи.
Сам Маск в последние годы вызывал споры, особенно из-за своих тесных связей с правыми движениями и фигурами, такими как президент США Дональд Трамп. Однако эксперты говорят, что публичное предложение SpaceX, вероятно, вызовет значительный энтузиазм, несмотря на связи Маска. Как заявила Reuters вице-президент финансовой фирмы IPOX Кэт Лю, понятно, что инвесторы могут беспокоиться о том, что Маск курирует несколько значительных предприятий, особенно учитывая его поляризующий публичный имидж, но SpaceX выглядит несколько обособленно – бизнес операционно зрелый, технологически опережает в нескольких ключевых областях и прибыльный, что обеспечивает прочную основу.
Исследовательская фирма Pitchbook оценила, что размещение может поднять оценку SpaceX почти до 1,5 триллиона долларов, что почти вдвое больше, чем в декабре. Предполагаемое IPO в 75 миллиардов долларов легко превзойдет рекорд нефтяного гиганта Saudi Aramco в 25,6 миллиарда долларов в 2019 году, который является крупнейшим IPO в истории.