Ekvador hukumati mamlakatda tashkilotli jinoyatchilikka qarshi kurashda 'ancha natijalar' e'lon qildi, bu esa AQSh bilan birgalikda amalga oshirilayotgan anti-kartel harbiy hujumining bir qismi hisoblanadi. Prezident Daniel Noboa hukumati e'lon qilishicha, mart oyida ataylab sodir etilgan qotilliklar soni o'tgan yilning shu davriga nisbatan 28 foizga kamaygan. Ichki ishlar vaziri Jon Reymberg esa so'nggi jinoyatchilikka qarshi kurash doirasida mamlakat bo'ylab 4300 kishi hibsga olinganini va 2200 tintuv buyrug'i bajarilganini qo'shimcha qildi.
Reymberg ijtimoiy tarmoqlardagi postida hibsga olishlar uchun Noboa rahbarligi va Milliy politsiya va harbiy xodimlardan tashkil topgan Aralash vazifali guruh - Xavfsizlik blokining ishini maqtadi. U shunday deb yozdi: "Prezident Daniel Noboa tashkilotli jinoyatchilikka qarshi kurashish bo'yicha qat'iy qarorlari - mamlakatning eng muhim zonalarida samarali hududiy nazorat va haqiqiy mavjudlikni namoyish etadigan Xavfsizlik blokining doimiy joylashtirilishi bilan birgalikda - aniq va o'lchanadigan natijalarni beradi". Mudofaa vaziri Jan Karlo Loffredo ham Reymbergning so'zlarini takrorlab, hozirgacha bo'lgan ishni maqtab, "Ular burchakka siqildi - bu aniq bo'lsin - va bu faqat boshlanishi", deb yozdi.
Biroq, bu qat'iy choralar potentsial inson huquqlari buzilishlari haqidagi savollarni keltirib chiqardi, chunki Ekvador, AQSh va boshqa mamlakatlar Lotin Amerikasi bo'ylab kartellarga qarshi yanada tajovuzkor kampaniya olib borishmoqda. Noboa o'tgan yil qayta saylanish uchun kurashda mamlakatda zo'ravon jinoyatchilikka qarshi kurashish va'da bergan edi, bu esa COVID-19 pandemiyasining boshlanishidan keyin keskin oshgan. O'shandan beri Ekvador zaif iqtisodiyoti va Tinch okeanidagi Kolumbiya va Peru kabi yirik kokain ishlab chiqaruvchilari o'rtasidagi strategik pozitsiyasidan foydalanishga intilayotgan jinoyat tarmoqlarining oqimini ko'rdi.
Mamlakatning Janubiy Amerikadagi "tinchlik oroli" obro'si asosan mintaqadagi eng yuqori qotillik darajasi bilan soyalangan. Biroq Noboa bu darajani pasaytirishda qiynalmoqda. O'tgan yil u prezident sifatida birinchi to'liq muddatini boshlaganida, mamlakatda qotilliklar soni 30 foizdan ko'proqqa oshdi, 2025-yilda 9216 ta holat qayd etilgan bo'lsa, 2024-yilda 7063 ta holat qayd etilgan edi. Noboa ilgari 2023-yilda o'z hukumati tarqatib yuborilgan sobiq prezident Gilyermo Lassoni almashtirish uchun saylanganidan keyin qisqartirilgan 18 oylik muddat xizmat qilgan edi. O'sha paytda atigi 35 yoshli Noboa Ekvador tarixidagi eng yosh saylangan prezident edi.
Siyosiy o'ng qanotning yuksalayotgan yulduzi sifatida u asosan Salvadorning Nayib Bukele va yaqin ittifoqchi bo'lgan AQShning Donald Tramp kabi boshqa mintaqaviy rahbarlarining "mano dura" yoki "temir musht" xavfsizlik siyosatini qabul qildi. Noboa yaqinda mart oyi boshida Trampning Florida shtatidagi Mar-a-Lago kurortida o'tkazgan xavfsizlik sammitida Bukele va boshqa o'ng qanot Lotin Amerikasi rahbarlari bilan birga bo'ldi. Va Tramp singari, u harbiy uslubdagi javobni oqlash uchun Ekvadordagi jinoyat zo'ravonligi bilan kurashni urushga qiyosladi.
Kuenka shahridagi El Merkurio gazetasiga bergan intervyusida Noboa bu mavzuni takrorlab, Ekvador chegaralari bo'ylab so'nggi bombardimon kampaniyasi haqida gapirdi. U muxbirlarga shunday dedi: "Bu urush, to'liq mojaro, biz noqonuniy konchilik orqali o'nlab milliardlab dollar harakatlantiruvchi mafiyalarga qarshi kurashayotgan". 3-mart kuni Noboa va Tramp AQSh "terrorchi tashkilotlar deb belgilangan" deb ta'riflagan narsaga qarshi turish uchun Ekvadorda qo'shma harbiy operatsiyani boshladilar. AQSh asosan kampaniyani qo'llab-quvvatlash uchun razvedka va logistika ta'minladi, bu esa Ekvador kuchlari tomonidan amalga oshirildi.
Keyin, 15-martdan boshlab, Noboa o'z hukumati "jinoyat iqtisodiyoti" ga qarshi hujum olib borayotganda, to'rt Ekvador provinsiyasi - El Oro, Guayas, Santo Domingo de los Tsachilas va Los Rios - da ikki haftalik komendant soati joriy qildi. Chorshanba kuni berilgan bayonotlarda Ekvador rasmiylari jinoyatchilikka barham berish uchun komendant soati kabi "barcha zarur choralar" dan foydalanishni davom ettirishlarini ogohlantirdilar.
Biroq qat'iy kampaniya fuqarolarning xavfsizligiga tahdid solgan bo'lishi mumkinligi haqida xabarlar paydo bo'ldi. Masalan, 17-mart kuni Kolumbiya prezidenti Gustavo Petro ijtimoiy tarmoqlarda Ekvador-Kolumbiya chegarasi bo'ylab fuqarolar fermalari yaqiniga bombalar tushganligini da'vo qildi. U shuningdek, noma'lum jasadlar topilganini ta'kidladi. Petro shunday deb yozdi: "27 ta kuydirilgan jasad bor va berilgan izoh ishonchli emas. Bombalar oilalar yaqinida yotadi - ularning ko'plari tinch yo'l bilan koka bargi ekinlarini qonuniy ekinlar bilan almashtirishni tanlagan". Keyin, 24-mart kuni, The New York Times mahalliy ishchilarning so'zlariga ko'ra, Ekvador askarlari chegaraga yaqin sut fermasini yoqib yuborgan, so'ngra bombardimon qilganligi haqida hisobot berdi.
Bu da'volar Noboa kampaniyasining ichki tekshiruviga sabab bo'ldi. Ekvador Milliy Assambleyasining qonun chiqaruvchisi Jahiren Noriega Donoso o'tgan hafta hujumlar haqiqatan ham Noboa maqsadlariga erishayotganmi yoki yo'qmi, deb savol qo'ydi. U ijtimoiy tarmoqlarda shunday deb yozdi: "Shubhasiz, Daniel Noboa boshlagan urush jinoyatchilikka qarshi urush emas. Bu bizning eng kambag'allarimizga qarshi urush".

Правительство Эквадора заявило о «конкретных результатах» в борьбе с организованной преступностью в рамках совместной с США военной антикартельной операции. Администрация президента Даниэля Нобоа объявила, что количество умышленных убийств в марте снизилось на 28% по сравнению с тем же месяцем прошлого года. Министр внутренних дел Джон Реймберг добавил, что в ходе недавней кампании по борьбе с преступностью по всей стране были арестованы 4300 человек и исполнено 2200 ордеров на обыск.
В публикации в социальных сетях Реймберг приписал аресты руководству Нобоа и работе Блока безопасности — смешанной оперативной группы, состоящей из сотрудников национальной полиции и военных. Он написал: «Твёрдые решения президента Даниэля Нобоа по противостоянию организованной преступности — в сочетании с постоянным развёртыванием Блока безопасности, обеспечивающего эффективный территориальный контроль и реальное присутствие в наиболее критических зонах страны — дают ясные и измеримые результаты», пообещав продолжить усилия. Министр обороны Джан Карло Лоффредо повторил замечания Реймберга, одобрив проделанную работу, написав: «Они загнаны в угол — пусть это будет ясно — и это только начало».
Однако жёсткие меры уже вызвали вопросы о потенциальных нарушениях прав человека, поскольку Эквадор, США и другие страны начинают более агрессивную кампанию против картелей по всей Латинской Америке. Нобоа баллотировался на переизбрание в прошлом году, пообещав бороться с насильственной преступностью в стране, которая резко возросла после начала пандемии COVID-19. С тех пор Эквадор столкнулся с наплывом преступных сетей, стремящихся использовать ослабленную экономику и стратегическое положение на Тихом океане между крупными производителями кокаина, такими как Колумбия и Перу.
Репутация страны как «острова мира» в Южной Америке в значительной степени омрачена стремительно растущим уровнем убийств, который теперь является одним из самых высоких в регионе. Однако Нобоа изо всех сил пытается снизить этот показатель. В прошлом году, когда он приступил к своему первому полному сроку в качестве президента, в стране был зафиксирован рост числа убийств более чем на 30%, при этом в 2025 году было зарегистрировано 9216 случаев по сравнению с 7063 в 2024 году. Ранее Нобоа отслужил сокращённый 18-месячный срок после избрания на замену уходящему президенту Гильермо Лассо, который распустил собственное правительство в 2023 году. В то время ему было всего 35 лет, и он стал самым молодым избранным президентом в истории Эквадора.
Как восходящая звезда политических правых, он в основном принял политику безопасности «mano dura» или «железной руки» других региональных лидеров, включая сальвадорского Найиба Букеле и близкого союзника — американского Дональда Трампа. Нобоа недавно присоединился к Букеле и другим правым лидерам Латинской Америки на саммите по безопасности, который Трамп провёл в начале марта в своём курорте Мар-а-Лаго во Флориде, США. И, подобно Трампу, он сравнил борьбу Эквадора с преступным насилием с войной, чтобы оправдать военный стиль ответных мер.
В интервью газете El Mercurio в городе Куэнка Нобоа повторил эту тему, обсуждая недавнюю бомбардировку вдоль границ Эквадора. Он сказал журналистам: «Это война, тотальный конфликт, в котором мы сражаемся против мафий, перемещающих десятки миллиардов долларов через незаконную добычу полезных ископаемых». 3 марта Нобоа и Трамп начали совместную военную операцию в Эквадоре для противостояния тому, что США описали как «террористические организации». США в основном предоставили разведданные и логистику для поддержки кампании, которая проводилась на местах эквадорскими силами.
Затем, начиная с 15 марта, Нобоа ввёл двухнедельный комендантский час в четырёх эквадорских провинциях — Эль-Оро, Гуаяс, Санто-Доминго-де-лос-Тсачилас и Лос-Риос — в то время как его правительство проводило наступление против «преступной экономики». В заявлениях в среду эквадорские официальные лица предупредили, что они продолжат использовать «все необходимые меры», включая комендантский час, для искоренения преступности.
Однако появились сообщения о том, что жёсткая кампания могла угрожать безопасности гражданского населения. Например, 17 марта президент Колумбии Густаво Петро заявил в социальных сетях, что бомбы упали вблизи гражданских ферм вдоль границы Эквадора и Колумбии. Он также отметил, что были обнаружены неопознанные тела. Петро написал: «Есть 27 обугленных тел, и предоставленное объяснение не заслуживает доверия. Бомбы лежат на земле в непосредственной близости от семей — многие из которых мирно решили заменить свои посевы листьев коки на законные культуры». Затем, 24 марта, The New York Times опубликовала отчёт, в котором утверждалось, что эквадорские солдаты подожгли, а затем разбомбили молочную ферму недалеко от границы, согласно местным рабочим.
Эти утверждения вызвали внутреннюю проверку кампании Нобоа. Депутат Национальной ассамблеи Эквадора Хахирэн Нориега Доносо на прошлой неделе задалась вопросом, действительно ли атаки достигают целей Нобоа. Она написала в социальных сетях: «Несомненно, война, которую развязал Даниэль Нобоа, — это не война с преступностью. Это война против беднейших из нас».