Eronning poytaxti Tehron shahrida 11 yoshli Alirezo Jafariyning o‘limi jahon hamjamiyatining e‘tiborini mamlakatda yosh bolalarni xavfli xizmatlarga jalb qilish yangi tashabbusiga qaratdi. 11-mart kuni otasi bilan birga blokpostda bo‘lgan bola Isroilning uchuvchisiz samolyoti hujumi natijasida halok bo‘ldi. Onasi Sadaf Monfaredning aytishicha, o‘g‘li va eri "Basij" ko‘ngilli militsiyasi safida Tehron ko‘chalarini patrul qilishda yordam bergan.
Bu voqea fonida Islom inqilobi gvardiyasi korpusi (KSEIR) "Vatan himoyachilari Eron uchun" nomli yangi dastur doirasida 12 yosh va undan katta yoshdagilarni ko‘ngilli sifatida jalb qilishni e‘lon qildi. Tashkilot vakillari yosh bolalarning patrul xizmatida va nazorat punktlarida ishtirok etishini tasdiqladi. Tehron, Karaj va Resht shaharlarida guvohlar qurollangan o‘smirlarni, ko‘pincha yuzlari niqob bilan yopilgan holda, avtomobillarni tekshirishda ko‘rganliklarini bildirishdi.
Xalqaro inson huquqlari tashkilotlari, jumladan Human Rights Watch, bu kampaniyani bolalar huquqlarining qo‘pol buzilishi va harbiy jinoyat deb atadi. Mutaxassislarning ta‘kidlashicha, bolalarni harbiy maqsadlarda ishlatish kattalar kadrlarining yetishmasligi va hokimiyatning qo‘shimcha jonli kuch uchun voyaga yetmaganlarning hayotini xavf ostiga qo‘yishga tayyorligini ko‘rsatadi. Bundan tashqari, o‘qitilmagan bolalarning qurolli holda blokpostlarda bo‘lishi tasodifiy zo‘ravonlikning kuchayishi va fuqarolik aholisi uchun qo‘shimcha xavf tug‘diradi.
Isroil mudofaa armiyasi (TsAXAL) aniq koordinatalar taqdim etilmasa, 11-martdagi aniq zarbaga aloqadorligini tasdiqlay olmasligini aytdi. Shu bilan birga, Eron ichkarisidagi vaziyat keskinlashmoqda: internet uzilishlariga qaramay, aholi tungi patrullar va yo‘llarda nazorat choralarining kuchayishi haqida xabar berishda davom etmoqda.

Смерть 11-летнего Алирезы Джафари в столице Ирана Тегеране привлекла внимание мирового сообщества к новой инициативе властей по привлечению детей к опасной службе. Мальчик погиб 11 марта в результате удара израильского беспилотника, находясь на блокпосту вместе с отцом. Его мать Садаф Монфаред сообщила, что сын и муж помогали добровольческому ополчению «Басидж» патрулировать улицы Тегерана.
На фоне этого инцидента Корпус стражей исламской революции (КСИР) официально объявил о наборе добровольцев в возрасте от 12 лет и старше в новую программу «Защитники Родины за Иран». Представители организации подтвердили, что несовершеннолетние будут привлекаться к патрулированию и дежурству на контрольно-пропускных пунктах. Очевидцы в Тегеране, Карадже и Реште сообщают, что уже видели вооруженных подростков, чьи лица часто скрыты масками, на проверках автомобилей.
Международные правозащитные организации, включая Human Rights Watch, назвали эту кампанию грубым нарушением прав ребенка и военным преступлением. Эксперты отмечают, что использование детей в военных целях свидетельствует о нехватке взрослых кадров и готовности властей рисковать жизнями несовершеннолетних ради дополнительной живой силы. Кроме того, присутствие необученных детей с оружием на блокпостах создает дополнительные риски случайной эскалации насилия и угрожает гражданскому населению.
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) заявила, что не может подтвердить причастность к конкретному удару 11 марта без предоставления точных координат. Между тем, ситуация внутри Ирана остается напряженной: несмотря на перебои с интернетом, жители продолжают сообщать о ночных патрулях с громкоговорителями и усилении мер контроля на дорогах.