Nyu-Yorkning Bruklin tumanidagi Uilyamsburg mahallasida, kunduzi yorug‘ vaqtda, 7 oylik qiz chaqaloq aravachasida o‘tirgan holda otib o‘ldirildi. Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, otishma shubhali to‘daviy mojaroga bog‘liq bo‘lib, chaqaloq tasodifiy qurbon bo‘lgan.
Nyu-York politsiya komissari Jessika Tish matbuot anjumanida aytganidek, suratga olish materiallarida ikki erkak mototsikl orqali yo‘l harakatiga qarshi yo‘nalishda haydab, orqa o‘rindagi erkak qurol olib “kamida ikki marta” o‘q uzgan. Keyin mototsikl avariyaga uchragan va gumondor otuvchi qo‘lga olingan, ammo haydovchini qidirish uchun “keng ko‘lamli” qidiruv boshlangan.
Nyu-York meri Zohran Mamdani: “Boshidan ozgina boshlangan hayot bir lahzada olib ketildi. Bugun shaharda qurol zo‘ravonligiga qarshi kurashish uchun qancha ish qilish kerakligining dahshatli eslatmasidir.” Hodisa sodir bo‘lganida, bir necha kattalar va bolalar, jumladan ikkitasi aravachada bo‘lgan, ko‘cha burchagida bo‘lgan.
BBCning AQShdagi hamkori CBS xabar berishicha, 7 oylik chaqaloqning ota-onasi yaqinidagi do‘konga boshpana izlab yugurishgan, u yerda bolalarining boshidan qon oqayotganini payqashgan. Guvoh Bernius Maldonado: “Barcha bolalar burchakka yashiringan. Oila do‘konga kirgan va onasi chaqaloqning boshidan qon oqayotganini ko‘rib qichqira boshlagan.”
Favqulodda xizmatlar mahalliy vaqt bilan 13:21 da (17:21 GMT) chaqirilgan. Chaqaloq yaqinidagi Vudxull kasalxonasiga olib ketilib, u yerda vafot etgan deb e’lon qilingan. Politsiya hodisada boshqa hech kim o‘ldirilmagan yoki jarohatlanganligini xabar qilmagan. Tish: “Ona sifatida, men bu oilaning his qilayotgan azobini yoki ular bilan olib yurgan qayg‘ularini tasavvur qila olmayman. Bu so‘z bilan ifodalab bo‘lmaydigan narsa.”
Politsiya ko‘rgan suratga olish materiallarida gumondorlar hodisa joyidan qochganidan keyin tez orada mashinaga urilganligi ko‘rsatilgan. Ikkala gumondor ham mopeddan otilib tushgan – ammo orqa yo‘lovchi shunchalik qattiq qulaganiki, “ikkala poyafzalini ham yo‘qotgan”. Jarohatlangan erkak uchun tez yordam chaqirilgan va Bruklin kasalxonasiga olib ketilgan, u yerda politsiya nazoratiga olingan.
Tergovchilar, u kiygan kiyim va tashqi ko‘rinishiga asoslanib, otuvchining tavsifiga mos kelishiga ishonishadi, lekin u bog‘liq bo‘lmagan tergov doirasida nazoratga olingan. Politsiya uni otishma bilan bog‘lash uchun ish olib bormoqda.

В нью-йоркском районе Бруклин, в районе Вильямсбург, в светлое время суток была застрелена семимесячная девочка, находившаяся в коляске. По данным полиции, стрельба связана с предполагаемой бандитской разборкой, и ребенок стал случайной жертвой.
Комиссар полиции Нью-Йорка Джессика Тиш на пресс-конференции сообщила, что кадры с места происшествия показывают, как двое мужчин ехали на мопеде против потока движения, и пассажир сзади достал пистолет и произвел «как минимум два выстрела». Затем мопед попал в аварию, и подозреваемый стрелок был задержан, но начался «масштабный» розыск водителя.
Мэр Нью-Йорка Зохран Мамдани заявил: «Жизнь, едва начавшаяся, была оборвана в мгновение ока. Сегодняшний день — это разрушительное напоминание о том, сколько еще работы предстоит сделать для борьбы с насилием с применением огнестрельного оружия в этом городе». На момент стрельбы на углу улицы находились несколько взрослых и детей, двое из которых были в колясках.
По информации американского партнера BBC, CBS, родители семимесячной девочки побежали в укрытие в ближайший магазин, где поняли, что их ребенок застрелен. Свидетель Берниус Мальдонадо рассказал CBS: «Все дети начали прятаться в углу. Семья забежала в магазин, и мать начала кричать, когда заметила, что у ребенка идет кровь из головы».
Скорая помощь была вызвана около 13:21 по местному времени (17:21 GMT). Ребенка доставили в ближайшую больницу Вудхалл, где констатировали смерть. Полиция сообщила, что в инциденте никто больше не погиб и не пострадал. Тиш добавила: «Как мать, я не могу представить боль, которую чувствует эта семья, или горе, которое они теперь несут с собой. Это невыразимо».
Кадры, просмотренные полицией, показали, что подозреваемые вскоре после бегства с места происшествия врезались в автомобиль. Оба подозреваемых были выброшены с мопеда — причем задний пассажир упал так сильно, что потерял «обе свои туфли». Для травмированного мужчины была вызвана скорая помощь, и его доставили в больницу Бруклина, где затем взяли под стражу полиции.
Следователи считают, что он соответствует описанию стрелка, основываясь на одежде и внешности, но был взят под стражу в рамках несвязанного расследования. Полиция работает над установлением его связи со стрельбой.