AQShning sobiq prezidenti Donald Trump Britaniyaning "Telegraph" gazetasiga bergan intervyusida NATO harbiy ittifoqidan chiqishni "qayta ko'rib chiqishdan tashqari" deb baholab, yana bir bor tahdid qildi. U, asosan, ittifoqdoshlarining AQSh va Isroil bilan birgalikda Eron qarshi harbiy operatsiyalarda qatnashmasligidan noroziligini bildirdi va "Bu avtomatik bo'lishi kerak" deb ta'kidladi.
Trumpning bu da'volari uning 32 a'zodan iborat NATO ittifoqining ishlash tamoyillarini noto'g'ri tushunishini yana bir bor ko'rsatdi. NATOning 5-moddasi jamoaviy mudofaa majburiyatini belgilaydi, lekin bu tamoyil faqat Yevropa va Shimoliy Amerikadagi inqirozlar uchun amal qiladi va uni qo'llash konsensusni talab qiladi. Ittifoq a'zolari Trump ma'muriyatining noaniq xabarlari tufayli maqsadlari aniq bo'lmagan urushga qo'shilishdan bosh tortmoqda.
Trump NATOga nisbatan o'zining uzoq davom etgan tanqidiy pozitsiyasini davom ettirmoqda, uni "qog'oz yo'lbars", "eskirgan" va AQSh uchun "boylikni isrof qiluvchi" deb atagan. U, shuningdek, Rossiya AQSh NATOning kuchaytiruvchisi bo'lmaganda butun Ukrainani bosib olgan bo'lar edi, deb masxara qildi. 2019-yilda u ittifoqdan deyarli chiqib ketgan edi, sobiq NATO bosh kotibi Yens Stoltenberg o'z xotiralarida Trumpning tahdidini amalga oshirishga tayyorligi haqida yozgan.
Trumpning asosiy tashvishi 2014-yildagi mudofaa xarajatlari bo'yicha kelishuvga qaratilgan bo'lib, unda mamlakatlar YaIMning 2 foizini mudofaaga sarflashlari kerak edi. Uning tahdidlari va Rossiyaning tahdidlari tufayli deyarli barcha NATO a'zolari harbiy xarajatlarni sezilarli darajada oshirdilar. Biroq, AQShning harbiy byudjeti NATOning umumiy mudofaa xarajatlarining 62 foizini tashkil etadi, bu ittifoqdagi muvozanatsizlikni ko'rsatadi.
Trumpning Davlat kotibi Marko Rubio ham ittifoqni qayta ko'rib chiqish kerakligini aytib, Yevropadagi AQSh bazalaridan "Amerika manfaatlarini himoya qilish" uchun foydalanilmasligini "NATO bir tomonlama yo'l" deb ta'rifladi. Britaniya va Italiya kabi mamlakatlar AQSh samolyotlariga ruxsat berishda kechikishlar yoki rad etishlar bilan javob berdi, bu esa Trump va uning mudofaa vaziri tomonidan tanqid qilindi.
Qonuniy jihatdan, AQSh Kongressi 2023-yil oxirida prezidentga Senatning uchdan ikki qismi ko'pchiligi yoki Kongress qonuniisiz NATOdan chiqishni taqiqlovchi qonun qabul qildi. NATOning hozirgi bosh kotibi Mark Rutte kelgusi hafta Vashingtonga tashrif buyurib, Trumpni ittifoqda qolishning uning va AQSh manfaatlariga mos kelishini isbotlashga harakat qiladi, ammo u Eron urushidagi qat'iy qo'llab-quvvatlashi uchun boshqa NATO davlatlari tomonidan tanqid qilinmoqda.

Бывший президент США Дональд Трамп в интервью британской газете "Telegraph" заявил, что выход из военного альянса НАТО является "больше, чем пересмотром", вновь выразив недовольство тем, что партнёры не присоединяются к военным операциям США и Израиля против Ирана. Он подчеркнул: "Я просто думаю, что это должно быть автоматическим", что указывает на его непонимание принципов работы 32-членного альянса.
Угрозы Трампа подчёркивают его ошибочное восприятие функционирования НАТО. Статья 5 альянса предусматривает коллективную оборону, но её применение требует консенсуса и относится только к кризисам в Европе и Северной Америке. Союзники воздерживаются от участия в войне, в цели которой они не были вовлечены из-за противоречивых сообщений администрации Трампа.
Трамп продолжает свою давнюю критику НАТО, называя его "бумажным тигром", "устаревшим" и "дорогостоящим" для США. Он также заявил, что Россия оккупировала бы всю Украину, если бы США не были усилителем НАТО. В 2019 году он почти вышел из альянса, о чём написал бывший генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг в своих мемуарах.
Основная озабоченность Трампа связана с соглашением 2014 года о расходах на оборону в размере 2% ВВП, которое изначально было лишь "руководством". Почти все члены НАТО значительно увеличили военные расходы, частично из-за угроз Трампа, частично из-за растущей угрозы со стороны России. Однако военный бюджет США составляет около 62% общих расходов НАТО, что создаёт дисбаланс.
Государственный секретарь Трампа Марко Рубио также высказался за пересмотр отношений с НАТО, назвав альянс "односторонней улицей" из-за неиспользования баз США в Европе для "защиты интересов Америки". Такие страны, как Великобритания и Италия, отказали или задержали разрешение для американских самолётов, что вызвало критику со стороны Трампа и его министра обороны.
С юридической точки зрения, Конгресс США в конце 2023 года запретил президенту в одностороннем порядке выходить из НАТО без одобрения двумя третями Сената или акта Конгресса. Нынешний генеральный секретарь НАТО Марк Рютте посетит Вашингтон на следующей неделе, чтобы попытаться убедить Трампа в целесообразности сохранения членства, хотя Рютте сам подвергается критике за свою поддержку войны против Ирана.