UEFA Raisi Aleksander Cheferin Italiyaning futbol stadionlari holatini "Yevropadagi eng yomonlaridan biri" deb baholab, mamlakat 2032-yilgi Yevropa chempionatini Turkiya bilan birgalikda o‘tkazish huquqini yo‘qotishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Cheferin La Gazzetta dello Sport gazetasiga bergan intervyusida, "2032-yilgi Yevropa chempionati rejalashtirilgan va o‘tkaziladi, bunga shubha yo‘q. Men faqat Italiyadagi infratuzilma tayyor bo‘lishiga umid qilaman. Agar bu amalga oshmasa, turnir Italiyada o‘tkazilmaydi", dedi.
UEFA rahbari Italiya siyosatchilariga futbol infratuzilmasining nima sababdan Yevropada eng past darajada ekanligini o‘ylab ko‘rishni taklif qildi. U, shuningdek, Italiya futbolidagi asosiy muammo "futbol hokimiyati va siyosat o‘rtasidagi munosabatlar" ekanligini ta'kidladi. Italiya oktyabr oyida 2032-yilgi turnir uchun beshta stadionni nomlashga majbur, hozirda Rim, Florensiya, Boloniya, Milan, Genuya, Bari, Neapol, Turin, Kalyari va Palermo kabi 11 shahar nomzod sifatida ko‘rilmoqda.
Italiya yangi stadionlar yoki qayta qurilishi kerak bo‘lgan ob'ektlarni taqdim etishi mumkin, ammo ishlar 2027-yil martigacha boshlanishi shart. Hozirda faqat Turindagi Yuventusning "Allianz Stadioni" xalqaro yozgi turnir uchun to‘liq tayyor. Milanning "Inter" va "Milan" klublari yaqinda San-Siro stadionini shahardan sotib olib, 2031-yilgacha joriy stadion o‘rnida 71,500 tomoshabinga mo‘ljallangan yangi arena qurishni rejalashtirmoqda, biroq bu yer sotuvi Italiyaning iqtisodiy poytaxtida prokuratura tomonidan tender manipulyatsiyasi da'volari ostida tekshirilmoqda.
Rimda "Roma" klubi shahar sharqida yangi stadion qurish uchun mahalliy hokimiyatdan ruxsat oldi, Florensiyaning "Artemio Franchi" stadioni esa qayta qurilmoqda. O‘tgan oy Neapol shahri "Napoli" klubining uy arenasi bo‘lgan "Diego Armando Maradona" stadionini ta'mirlash loyihasini taqdim etdi, bu loyiha 200 million yevro byudjetga ega va maydon atrofidagi yugurish yo‘lagini olib tashlashni o‘z ichiga oladi. Neapol meri Gaitano Manfredi bu ish "2032-yilga qaramay" amalga oshirilishi kerakligini aytdi.
Bu ogohlantirish Italiyaning ketma-ket uchinchi marta Jahon chempionatiga chiqa olmaganligidan atigi ikki kun o‘tgach keladi, bu sobiq chempionlar orasida birinchi norozilik rekordidir. Jannaro Gattusoning jamoasi 2026-yilgi turnirga yo‘llanma uchun UEFA pley-off finalida Bosniya va Gersegovinaga penaltilar seriyasida 4:1 hisobida mag‘lub bo‘ldi.

Президент УЕФА Александр Чеферин раскритиковал состояние футбольных стадионов в Италии, назвав их "одними из худших в Европе", и предупредил, что страна может лишиться права на совместное с Турцией проведение чемпионата Европы 2032 года. В интервью газете La Gazzetta dello Sport Чеферин заявил: "Евро-2032 запланирован и состоится, в этом нет сомнений. Я просто надеюсь, что инфраструктура [в Италии] будет готова. Если это не так, турнир не пройдёт в Италии".
Глава УЕФА призвал итальянских политиков задуматься о причинах, по которым футбольная инфраструктура находится на одном из самых низких уровней в Европе. Он также отметил, что главная проблема итальянского футбола — "отношения между футбольными властями и политикой". Италия должна до октября назвать пять стадионов для проведения матчей Евро-2032, в настоящее время кандидатами являются 11 городов: Рим, Флоренция, Болонья, Милан, Генуя, Бари, Неаполь, Турин, Кальяри и Палермо.
Италия может представить новые стадионы или требующие реконструкции, при условии начала работ до марта 2027 года. На данный момент полностью готов к проведению летнего международного турнира только стадион "Альянц" в Турине, домашняя арена "Ювентуса". Клубы "Интер" и "Милан" недавно выкупили "Сан-Сиро" у города и планируют построить новую арену на 71 500 мест на месте текущего стадиона к 2031 году, однако продажа земли расследуется прокуратурой Милана по подозрению в сговоре на торгах.
В Риме клуб "Рома" получил разрешение местных властей на строительство нового стадиона в восточной части города, а стадион "Артемио Франки" во Флоренции реконструируется. В прошлом месяце город Неаполь представил проект реконструкции стадиона "Диего Армандо Марадона", домашней арены чемпиона Серии А "Наполи". Проект включает удаление беговой дорожки вокруг поля, имеет бюджет 200 миллионов евро и, по словам мэра Гаэтано Манфреди, необходим "независимо от 2032 года".
Это предупреждение прозвучало всего через два дня после того, как Италия в третий раз подряд не смогла квалифицироваться на чемпионат мира, став первым бывшим победителем с таким негативным рекордом. Сборная под руководством Дженаро Гаттузо проиграла в серии пенальти со счётом 4:1 Боснии и Герцеговине в финале плей-офф УЕФА за место на турнире 2026 года.