AQSh Prezidenti Donald Trump o‘zining millatga bergan o‘tkir nutqida Eronni 'tosh davriga qaytarish' bilan tahdid qildi. Trump: "Biz ularni ikki-uch hafta ichida juda qattiq urishni boshlaymiz, ularni o‘z joyi bo‘lgan tosh davriga qaytaramiz", deb e'lon qildi. U, shuningdek, muzokaralar davom etayotganini va mojaro shu muddat ichida tugashi mumkinligini qo‘shimcha qildi.
Trumpning bu bayonotidan bir necha daqiqa o‘tib, uning Mudofaa vaziri Pete Hegseth ham X ijtimoiy tarmog‘ida "Tosh davriga qaytish" deb yozgan qisqa xabar yozdi. Bu ibora odatda keng ko‘lamli bombardimon qilish, ya'ni zamonaviy infratuzilmani butunlay yo‘q qilishni anglatadi. Bu tahdidlar yangi emas, balki Vashingtonning o‘nlab yillar davomida harbiy kampaniyalarida mamlakatlarni keng ko‘lamli bombardimon qilish bilan tahdid qilish an'anasini davom ettirmoqda.
Oksford universitetining global xavfsizlik professori Janina Dill Al Jazeeraga bergan intervyusida, agar Trumpning "tosh davri" tahdidi AQSh zamonaviy jamiyatni tavsiflovchi inshootlar va binolarni yo‘q qilishni nazarda tutsa, "bu qonunga xilof bo‘ladi, chunki bu fuqarolik ob'ektlariga hujum qilishni anglatadi", dedi. U shuni ta'kidladi: "Ular butunlay nishonga olinishi haqidagi e'lon uzoq davom etgan urush qonunlarining tizimli va jiddiy buzilishini e'lon qilish bo‘lardi".
Xalqaro gumanitar huquq urush paytida fuqarolik ob'ektlarini ataylab nishonga olishni taqiqlaydi. Dillning ta'kidlashicha, bu bayonot ayniqsa dahshatli, chunki u AQSh Eron hukumatiga qarshi kurashayotgan da'vosidan voz kechishni anglatadi, balki Eron xalqi va jamiyatiga qarshi urush olib borilayotganini ko‘rsatadi. Eron dunyodagi eng qadimiy insoniyat tsivilizatsiyalaridan biriga ega bo‘lib, uning imperiyalari kanallar, magistral yo‘llar, harbiy tuzilmalar, zamonaviy valyuta tizimlarini qurgan va fan, tibbiyot va falsafada katta yutuqlarga erishgan.
"Tosh davriga qaytarib bombardimon qilish" iborasi keng tarqalgan holda AQSh Harbiy-havo kuchlari zobiti Kertis LeMay bilan bog‘lanadi, u 1965-yilda nashr etilgan "LeMay bilan missiya" kitobida Shimoliy Vyetnamga qarshi AQSh tahdidlari kontekstida bu iborani ishlatgan. LeMay Ikkinchi Jahon urushi paytida Yaponiya shaharlarini keng ko‘lamli bombardimon qilishda markaziy rol o‘ynagan, bu jarayonda 240 000 dan 900 000 gacha odam halok bo‘lgan. Vyetnam urushi paytida u Harbiy-havo kuchlari shtab boshlig‘i lavozimiga ko‘tarilgan.
Amerika rahbarlari LeMayning maslahatiga amal qilganga o‘xshaydi. Vyetnam urushi paytida AQSh Shimoliy Vyetnam, shuningdek, Janubiy Vyetnam, Kambodja va Laosda keng ko‘lamli bombardimonlar o‘tkazdi, bu urushda millionlab vyetnamlik askarlar va tinch aholi halok bo‘ldi yoki yaralandi. 1991-yilda Fors ko‘rfazi urushi paytida sobiq AQSh Davlat kotibi Jeyms Beyker Iroq tashqi ishlar vaziri Tariq Aziz bilan Jenevada uchrashib, agar Iroq Quvaytdan chiqib ketmasa, uni "tosh davriga qaytarib bombardimon qilish" bilan tahdid qilgan.
2001-yil 11-sentabr hujumlaridan so‘ng, AQShning yuqori martabali amaldori Richard Armitage Pokiston prezidenti Pervez Musharrafga, agar u Tolibonga qarshi urushga qo‘shilmasa, mamlakat "tosh davriga qaytarib bombardimon qilinishi" bilan tahdid qilgan. Bu AQShning o‘zining harbiy tahdidlari an'anasini davom ettirishini ko‘rsatadi. Tarixiy jihatdan, AQSh Ikkinchi Jahon urushi paytida Yaponiya shaharlarini, Koreya urushi paytida Shimoliy Koreyani keng ko‘lamli bombardimon qilgan, bu esa infratuzilmani keng miqyosda vayron qilgan.

Президент США Дональд Трамп в своем обращении к нации пригрозил Ирану «отбомбить в каменный век». Трамп заявил: «Мы будем бить их очень сильно в течение следующих двух-трех недель, мы вернем их в каменный век, где им и место». Он также добавил, что «переговоры продолжаются», и конфликт может завершиться в тот же период. Нынешняя война против Ирана началась 28 февраля, когда США и Израиль начали свои атаки, на что Тегеран ответил ударами по Израилю и странам Персидского залива.
Спустя несколько минут после заявления Трампа его министр обороны Пит Хегсет поддержал эту риторику, опубликовав в X короткое сообщение: «Обратно в каменный век». Эта фраза обычно относится к ковровым бомбардировкам, уничтожающим всю современную инфраструктуру, чтобы привести страну в примитивное состояние. Эти угрозы со стороны Трампа и США не новы — они продолжают многолетнюю традицию Вашингтона угрожать ковровыми бомбардировками стран во время своих военных кампаний, часто выполняя эти угрозы.
Профессор глобальной безопасности Оксфордского университета Янина Дилл в интервью Al Jazeera заявила, что если угроза Трампа «каменный век» подразумевает, что США уничтожат структуры и здания, характеризующие современное общество, «то это было бы незаконно, поскольку подразумевает направленные атаки на гражданские объекты». Она отметила: «Заявление о том, что они все равно будут подвергнуты массовому уничтожению, было бы заявлением о систематических и серьезных нарушениях давних законов войны».
Международное гуманитарное право запрещает преднамеренное нацеливание на гражданские объекты во время войны. Дилл подчеркнула, что это заявление особенно ужасающе, поскольку оно отвергает утверждение о том, что США воюют против иранского правительства, подразумевая скорее войну против иранского народа и общества в целом. Иран является домом для одной из древнейших человеческих цивилизаций, чьи империи строили каналы, шоссе, военные структуры, современные валютные системы и добились крупных достижений в науке, медицине и философии.
Фраза «бомбить обратно в каменный век» широко ассоциируется с офицером ВВС США Кертисом ЛеМэем в контексте угроз США против Северного Вьетнама в его книге 1965 года «Миссия с ЛеМэем». ЛеМэй, сыгравший центральную роль в проведении ковровых бомбардировок японских городов во время Второй мировой войны, в результате которых погибли от 240 000 до 900 000 человек, к времени Вьетнамской войны поднялся до начальника штаба ВВС. Американские лидеры, по-видимому, последовали совету ЛеМэя, проводя масштабные бомбардировки во Вьетнаме, Камбодже и Лаосе, где погибли миллионы вьетнамских солдат и гражданских лиц.
В 1991 году во время войны в Персидском заливе бывший госсекретарь США Джеймс Бейкер при встрече с министром иностранных дел Ирака Тариком Азизом в Женеве пригрозил, что США «отбомбят Ирак в каменный век», если он не выведет войска из Кувейта. После терактов 11 сентября 2001 года высокопоставленный американский чиновник Ричард Армитидж предупредил президента Пакистана Первеза Мушаррафа, что страна будет «отбомблена в каменный век», если откажется присоединиться к войне против Талибана. Исторически США проводили ковровые бомбардировки японских городов во время Второй мировой войны и Северной Кореи во время Корейской войны, что привело к массовым разрушениям инфраструктуры.
Эти угрозы подчеркивают критику в адрес американского режима, который продолжает использовать агрессивную риторику и военные действия, несмотря на потенциальные нарушения международного права. Действия Вашингтона вызывают серьезные вопросы о его приверженности гуманитарным нормам и стабильности в регионе, усугубляя напряженность и рискуя эскалацией конфликта.