Utah shtatidagi rasmiylar, serial qotil Ted Bundyning qurboni bo‘lgan o‘smir qizning o‘ldirilishi haqidagi 51 yillik “sovuq ish”ni yangi DNA texnologiyasidan foydalanib rasman yopdilar. 17 yoshli Laura Ann Aime 1974-yil Halloween kechasida partiyadan chiqib ketganidan keyin g‘oyib bo‘lgan edi. Uning jasadi bir oy o‘tgach, American Fork kanonida piyoda sayr qiluvchilar tomonidan topilgan.
Utah okrugi sherif idorasi chorshanba kuni e’lon qildiki, yangi testlar “Lauraning jasodan olingan DNA dalillari Bundyga tegishli DNA mavjudligini shubhasiz tasdiqladi”. Bundy 1974-yil fevralidan 1978-yil fevraligacha kamida 30 ayolni o‘ldirgan va butun mamlakat bo‘ylab ko‘plab qotilliklar bilan bog‘langan.
1989-yilda Floridada qatl etilishidan oldin, Bundy Lauraning o‘ldirilishini tan olgan, ammo u o‘zining haqiqiy ishtiroki haqida batafsil ma’lumot bermagani uchun, “Sherif departamenti bu ishni tergovchilar uning qotilligini hech qanday shubhasiz isbotlamaguncha ochiq saqlashga qaror qilgan”, dedi sherif bayonotida. Utah okrugi sherifi Mayk Smit matbuot anjumanida: “Bu ish endi rasman yopildi”, deb e’lon qildi.
Sherif shuningdek, agar Bundy hali tirik bo‘lsa, prokurorlar unga o‘lim jazosini qo‘llagan bo‘lar edi, deb qo‘shdi. Bundy AQShning eng mashhur serial qotillaridan biri bo‘lib, o‘z qotilliklarini Tinch okeani shimoli-g‘arbiy qismida boshlagan, keyin Kolorado, Utah va Floridada qurbonlarni o‘ldirgan. Lauraning o‘limi paytida u Solt-Leyk-Sitida yashagan va Yuta universitetida huquqshunoslik o‘qigan.
Sherifning bayonotiga ko‘ra, Laura “ochiq va erkin ruhli, ochiq havoda faoliyatni yoqtiruvchi, ot minish, ov qilish va bir nechta ukalariga g‘amxo‘rlik qilishga ishtiyoqli” qiz sifatida eslanadi. Bundy odatda jamoat joylarida ayollarga yaqinlashib, o‘z jozibasi yoki soxta jarohati bilan ularning ishonchini qozonib, keyin ularni yolg‘iz joylarga olib borib o‘ldirishi bilan mashhur edi. U 1975-yilda bir ayolni o‘g‘irlash uchun birinchi marta hibsga olingan va 15 yil qamoq jazosiga hukm qilingan, lekin 1977-yilda qamoqxona kutubxonasining derazasidan sakrab qochib ketgan va 1978-yilda yakuniy qo‘lga olinishigacha qotillikni davom ettirgan.

Власти штата Юта официально закрыли 51-летнее «холодное дело» об убийстве подростка, используя новую ДНК-технологию для идентификации жертвы серийного убийцы Теда Банди. 17-летняя Лора Энн Эйм исчезла после вечеринки в Хэллоуин 1974 года. Её тело было обнаружено примерно через месяц туристами в каньоне Американ-Форк.
В среду офис шерифа округа Юта объявил, что новые тесты «неопровержимо подтвердили, что ДНК-доказательства, извлечённые из тела Лауры, верифицировали наличие ДНК, принадлежащей Банди». Банди убил по меньшей мере 30 женщин с февраля 1974 по февраль 1978 года и был связан со многими другими убийствами по всей стране.
Перед казнью во Флориде в 1989 году Банди признался в убийстве Лауры, но поскольку он не стал уточнять детали своего фактического участия в её смерти, «департамент шерифа решил оставить это дело открытым до тех пор, пока следователи не докажут без тени сомнения», что он был её убийцей, заявил шериф в своём обращении. Шериф округа Юта Майк Смит на пресс-конференции объявил: «Это дело теперь официально закрыто».
Шериф добавил, что если бы Банди был ещё жив, прокуроры добивались бы для него смертной казни. Банди является одним из самых печально известных серийных убийц в США, начав свою серию убийств с нападений на жертв на Тихоокеанском Северо-Западе, а позже убивая в Колорадо, Юте и Флориде. На момент смерти Лауры он жил в Солт-Лейк-Сити и изучал право в Университете Юты.
В заявлении шерифа говорится, что Лауру помнят как «общительную свободную духом, которая наслаждалась активным отдыхом на природе и разделяла страсть к верховой езде, охоте и заботе о своих нескольких братьях и сёстрах». Банди был известен тем, что часто подходил к женщинам в общественных местах, завоёвывал их доверие своим обаянием или симулированной травмой, а затем заманивал в уединённые места и убивал. Впервые он был арестован в 1975 году за похищение женщины и приговорён к 15 годам тюрьмы, но в 1977 году сбежал, выпрыгнув из окна тюремной библиотеки, был повторно задержан на восемь дней, снова сбежал и продолжал убивать, пока окончательно не был пойман в 1978 году.