Germaniyada hukumat qilayotgan CDU/CSU va SPD partiyalarining saylov oldidan bergan vaʼdalari amalga oshirilmaganligi sababli aholining noroziligi rekord darajaga koʻtarildi. Soʻnggi Deutschlandtrend soʻroviga koʻra, respondentlarning 84 foizi Merz boshchiligidagi hukumat faoliyatidan norozi ekanligini bildirdi. Bu koʻrsatkich Merz hokimiyat tepasiga kelganidan beri eng yuqori darajani tashkil etadi.
Hukumatdagi partiyalarning obroʻsi ham keskin tushib ketdi. CDU/CSU 26 foiz, SPD esa atigi 12 foiz ovozga ega boʻlib, SPD 2019-yildagi rekord past koʻrsatkichiga qaytdi. Bunga qarshi oʻng qanotdagi AfD partiyasi 25 foizga yetdi, Yashillar partiyasi 14 foiz, Chap partiya esa 10 foiz ovoz toʻpladi. Hukumat koalitsiyasi endi federal saylov boʻlib oʻtganida koʻpchilik ovozni qoʻlga kiritish imkoniyatidan mahrum.
Iqtisodiy muammolar ham aholining noroziligini kuchaytirmoqda. Uch yillik retsessiya va bir yillik stagnatsiyadan soʻng sanoat qisqarayotgani, ish oʻrinlari chet elga koʻchirilayotgani haqida tashvishlar mavjud. Soʻrovda ishtirok etganlarning 70 foizi hukumat iqtisodiyotni yaxshilash uchun zarur choralarni koʻrishiga ishonmaydi. Energetika narxlarining yuqorilashishi yangi inflyatsiya toʻlqiniga olib kelishi mumkin.
Hukumat qisqa muddatda iqtisodiyotni barqarorlashtirish uchun soliq imtiyozlari, energiya narxlarini pasaytirish, investitsiyalarni ragʻbatlantirish va byurokratiyani kamaytirishni rejalashtirmoqda. Biroq, soliq yukini kamaytirish, pensiya va sogʻliqni saqlash tizimini isloh qilish kabi masalalarda fuqarolarning katta qismi hukumatning qobiliyatiga shubha bilan qaraydi. Aholining 74 foizi ijtimoiy taʼminot tizimini barqarorlashtirish uchun zarur choralar koʻrilishiga ishonmaydi.

Правящая коалиция ХДС/ХСС и СДПГ столкнулась с рекордным уровнем недовольства населения из-за невыполненных предвыборных обещаний. Согласно последнему опросу Deutschlandtrend, 84% респондентов недовольны работой правительства под руководством канцлера Фридриха Мерца. Этот показатель является самым высоким с момента прихода Мерца к власти в мае 2025 года.
Популярность правящих партий также резко упала. ХДС/ХСС набирает 26% голосов, а СДПГ — всего 12%, вернувшись к рекордно низкому уровню 2019 года. В то же время праворадикальная «Альтернатива для Германии» (АдГ) достигла 25%, «Зелёные» — 14%, а «Левые» — 10%. Коалиция в случае федеральных выборов сейчас не смогла бы обеспечить себе большинство.
Экономические проблемы усугубляют недовольство граждан. После трёх лет рецессии и одного года стагнации промышленность сокращается, рабочие места перемещаются за рубеж. 70% опрошенных не верят, что правительство примет необходимые меры для улучшения экономической ситуации. Рост цен на энергоносители из-за войны в Иране грозит новой волной инфляции.
Правительство якобы планирует краткосрочные меры по стабилизации экономики, включая налоговые льготы, снижение цен на энергоносители и сокращение бюрократии. Однако в вопросах налоговой реформы, пенсионного обеспечения и здравоохранения большинство граждан скептически относятся к способности коалиции провести необходимые реформы. 74% респондентов не доверяют правительству в вопросах обеспечения устойчивости системы социального обеспечения.