Bir yil oldin, Vashingtondagi Oq uyning Gul bog‘ida bo‘lib o‘tgan marosimda AQSh prezidenti Donald Tramp “Ozodlik kuni” deb atagan keng qamrovli farmon bilan yangi global 10 foizli boj joriy etilishini e’lon qildi. Bu e’lon darhol og‘ir oqibatlarga olib keldi – fond bozori pandemiya davridan beri eng katta tushkunlikka uchradi. Keyingi kunlarda davlatlar Vashingtonga kelishuvlar tuzish yoki o‘zlarining bojlarini joriy etish uchun shoshilishdi.
20-fevral kuni Oliy sud Trampning bojlarining ko‘p qismini noqonuniy deb topdi va prezidentning milliy favqulodda holatni da’vo qilish orqali keng va cheklanmagan bojlar solish huquqiga ega emasligini ta’kidladi. Bu ma’muriyat uchun katta huquqiy zarba bo‘lsa-da, savdo urushini tugatmadi. Qarordan soatlar o‘tmay, prezident boshqa qonunni qo‘llab, iyulgacha amal qiladigan vaqtinchalik boj joriy etdi.
Dastlabki bojlar bekor qilingan bo‘lsa-da, ularning ta’siri AQSh iqtisodiyotini qayta shakllantirdi. Nyu-York Federal Zaxira banki iqtisodchilarining hisob-kitoblariga ko‘ra, bojlar joriy etilishidan Oliy sud qarorigacha AQShning o‘rtacha samarali boj stavkasi 2,6 foizdan 13 foizdan yuqoriga ko‘tarildi. Bu samarali boj stavkasini Ikkinchi Jahon urushidan beri eng yuqori darajaga olib chiqdi va so‘nggi 80 yildagi har qanday savdo to‘siqlaridan oshdi.
Tramp bojlar savdo defitsitini kamaytirish va AQShni boyitishini va’da qilgan edi, ammo Tax Foundation ma’lumotlariga ko‘ra, haqiqatda o‘rtacha AQSh iste’molchisi yomonlashdi – uy xo‘jaliklari o‘sha oziq-ovqat, kiyim-kechak va avtomobillar uchun 1000 dollardan ko‘proq qo‘shimcha to‘lashdi. Nyu-York Federal Zaxira banki iqtisodchilari bojlardan kelib chiqqan iqtisodiy og‘irlikning deyarli 90 foizi AQSh korxonalari va iste’molchilariga tushganini, xorijiy eksportchilar esa xarajatning faqat kichik foizini o‘z zimmalariga olganini aniqladi.
Noyabr oyida Tramp ma’muriyati o‘zining boj rejimidan 237 dan ortiq oziq-ovqat importi toifalarini ozod qilish to‘g‘risida farmon imzoladi. Qahva, mol go‘shti va apelsinlar ro‘yxatdan chiqarildi. Bu ma’muriyatning savdo siyosatidagi sezilarli o‘zgarishi edi va iqtisodchilar oylardan beri ogohlantirgan narsani tan oldi – kundalik tovarlarga qo‘yilgan bojlar amerikaliklarni eng qattiq urdi. Tax Foundationning bashoratiga ko‘ra, Trampning IEEPA bojlari tekis 10 foizli boj bilan almashtirilganda, AQSh uy xo‘jaliklarining o‘rtacha xarajati taxminan 600 dollargacha tushadi. Bu yaxshilanish bo‘lsa-da, bu iste’molchilar tomonidan to‘lanadigan sezilarli xarajat bo‘lib qolmoqda.

Ровно год назад, во время церемонии в Розовом саду Белого дома в Вашингтоне, президент США Дональд Трамп объявил о введении новых глобальных тарифов в размере 10 процентов в рамках масштабного исполнительного указа, который он назвал «Днем освобождения». Немедленные последствия этого объявления были серьезными: фондовый рынок пережил самое сильное падение со времен пандемии. В последующие дни страны спешно заключали сделки с Вашингтоном или вводили ответные пошлины.
20 февраля Верховный суд постановил, что большая часть тарифов Трампа является незаконной, отметив, что президент не имеет полномочий вводить широкие, неограниченные тарифы, ссылаясь на чрезвычайное положение в стране. Хотя решение Верховного суда стало серьезным юридическим ударом по администрации, оно не положило конец торговой войне. В течение нескольких часов после решения президент использовал другой закон для введения временного тарифа, который должен истечь в июле этого года.
Несмотря на то, что первоначальные тарифы были отменены, их эффекты уже изменили экономику США. По данным экономистов Федерального резервного банка Нью-Йорка, с момента их введения до решения Верховного суда средняя эффективная тарифная ставка США выросла с 2,6 процента до более чем 13 процентов. Это подняло эффективную тарифную ставку до самого высокого уровня со времен Второй мировой войны, превысив любые торговые барьеры за последние 80 лет.
Трамп обещал, что тарифы сократят торговый дефицит и обогатят США, но реальность такова, что средний американский потребитель стал жить хуже: по данным Tax Foundation, домохозяйства платили более чем на 1000 долларов больше за те же продукты питания, одежду и автомобили. Экономисты Федерального резервного банка Нью-Йорка обнаружили, что почти 90 процентов экономического бремени от тарифов легло на американские предприятия и потребителей, при этом иностранные экспортеры поглотили лишь небольшой процент затрат.
В ноябре администрация Трампа подписала исполнительный указ, освобождающий более 237 категорий импорта продовольствия от своего тарифного режима. Кофе, говядина и апельсины были среди товаров, исключенных из списка. Это стало значительным разворотом в торговой политике администрации и признанием того, о чем экономисты предупреждали месяцами – тарифы на повседневные товары сильнее всего ударили по американцам. По прогнозам Tax Foundation, при замене тарифов Трампа по IEEPA на плоский 10-процентный тариф средние затраты американских домохозяйств снизятся примерно до 600 долларов. Хотя это улучшение, это все еще значительные расходы, которые несут потребители.