Bir qancha AQSh ommaviy axborot vositalari Somaliland hukumati Kongress a'zosi Ilhan Omarni ekstraditsiya qilishni talab qilgani haqida noto'g'ri xabarlar tarqatdi. Bu xabarlar X (ilgari Twitter) platformasidagi @RepOfSomaliland nomli akkauntning postiga asoslangan bo'lsa-da, bu akkaunt rasmiy davlat vakili emas. Fox News, New York Post, The Independent va boshqa nashrlar ushbu postni asos qilib olib, Somalilandning Omarni ekstraditsiya qilishni talab qilayotgani haqida materiallar chop etdi.
Somaliland Tashqi ishlar vazirligi o'tgan dekabr oyida bu akkauntning rasmiy davlat kanali emasligini e'lon qilgan edi. Vazirlik o'z bayonotida: "Vazirlik Somaliland hukumati rasmiy kanallari bo'lmagan ijtimoiy tarmoq akkauntlarini aniqlashni boshladi" deb ta'kidlab, ularning nomidan gapirishga vakolatli emasligini aytdi. Dushanba kuni The Guardian gazetasiga bergan bayonotida vazirlik har qanday yangilik yoki bayonotlarni faqat rasmiy va vakolatli kanallardan olishni maslahat berdi.
Fox News keyinchalik xatosini tan olib, o'z materialini tuzatdi. Ommaviy axborot vositasining tuzatilgan sarlavhasida endi "Somalilandni qo'llab-quvvatlovchi akkaunt Ilhan Omarni ekstraditsiya qilishni qo'llab-quvvatlaydi" deb yozilgan. Bu noto'g'ri xabarlar AQSh vitse-prezidenti JD Vensning Omarni immigratsiya firibgarligida ayblagan bayonotlariga javoban tarqaldi. Vens konservativ blogger Benni Jonson bilan suhbatida Omar "AQShga qarshi immigratsiya firibgarligini aniq sodir etgan" deb da'vo qilgan edi.
Ilhan Omarning bosh kotibi Konnor MakNatt Vensning ayblovlarini "beo'rin yolg'on va diqqatni chalg'itishga urinish" deb rad etdi. Bu Omarga qarshi birinchi marta tarqalgan noto'g'ri axborot emas - 2024 yil boshida uning Minneapolisdagi nutqining noto'g'ri tarjimasi onlayn tarqalib, uning o'zini "birinchi navbatda somaliyalik" deb e'lon qilgani haqida da'volar paydo bo'lgan edi.
Bu hodisalar AQSh oq uyining Somaliya va Minnesota somaliy jamoasiga qarshi keskinlashayotgan ritorikasi fonida sodir bo'ldi. Donald Tramp yaqinda Somaliyani "egri, jirkanch mamlakat" deb atadi va keyingi kuni Minnesota "Somaliyadan qaytarib olgani" haqida maqtanib gapirdi. Minnesota Islom-Amerika munosabatlari kengashi (Cair) bu bayonotlarni qoraladi, ularning ijrochi direktori Jaylani Husayn butun xalqni aqliy jihatdan past darajada ko'rsatish "siyosiy ritorika emas - bu insoniyatsizlashtirish" deb ogohlantirdi.

Ряд американских СМИ распространили ложные сообщения о том, что правительство Сомалиленда потребовало экстрадиции конгрессвумен Ильхан Омар. Эти сообщения были основаны на публикации аккаунта @RepOfSomaliland в X (бывший Twitter), который не является официальным государственным представителем. Fox News, New York Post, The Independent и другие издания использовали этот пост как основу для материалов о якобы требовании Сомалиленда экстрадировать Омар.
Министерство иностранных дел Сомалиленда ещё в декабре заявило, что этот аккаунт не является официальным каналом правительства. В своём заявлении министерство отметило: «Министерство начало идентификацию аккаунтов в социальных сетях, которые НЕ являются официальными каналами правительства Сомалиленда», добавив, что они не уполномочены выступать от его имени. В заявлении для The Guardian в понедельник министерство иностранных дел рекомендовало ссылаться исключительно на официальные и авторизованные каналы для обеспечения точности информации.
Fox News позже тихо исправил свою ошибку, признав, что аккаунт не является проверенным правительственным источником. В исправленном заголовке консервативного издания теперь говорится: «Просомалилендский аккаунт поддерживает экстрадицию Ильхан Омар после заявлений Вэнса о мошенничестве». Эти ложные сообщения появились в ответ на заявления вице-президента США Дж.Д. Вэнса, который в интервью консервативному блогеру Бенни Джонсону 28 марта утверждал, что Омар «определённо совершила иммиграционное мошенничество против США».
Глава аппарата Ильхан Омар Коннор МакНатт отверг обвинения Вэнса как «смехотворную ложь и отчаянную попытку отвлечь внимание», напомнив о прошлом признании Вэнса в готовности «создавать истории» для перенаправления внимания СМИ. Это не первый случай, когда Омар оказывается в центре вирусной дезинформации с сомалийским аспектом — в начале 2024 года неправильный перевод её речи в Миннеаполисе быстро распространился в сети с обвинениями в том, что она объявила себя «в первую очередь сомалийкой».
Эти сообщения распространяются на фоне эскалации риторики Белого дома в отношении сомалийского сообщества Миннесоты и Сомали. Незадолго до интервью Вэнса Дональд Трамп назвал Сомали «кривой, отвратительной страной», а на следующий день похвастался, что «вернул Миннесоту от Сомали». Миннесотское отделение Совета по американо-исламским отношениям (CAIR) осудило эти заявления, предупредив, что изображение целого народа интеллектуально неполноценным — это не просто политическая риторика, а дегуманизация.