AQShning sobiq prezidenti Donald Trump o‘tgan yili 20-fevralda Oq uyda o‘tkazilgan marosimda “Ozodlik kuni” deb nomlagan keng qamrovli farmonni e’lon qildi, unga ko‘ra global savdoga 10 foiz tarif joriy etildi. Bu qaror darhol bozorlarga salbiy ta’sir ko‘rsatdi, aksiyalar narxi pandemiya davridan keyin eng katta tushkunlikni boshdan kechirdi. Ko‘plab mamlakatlar Vashington bilan kelishuvlar tuzishga yoki o‘z tariflarini joriy etishga shoshildi.
20-fevral kuni Oliy sud Trumpning tariflarining katta qismini noqonuniy deb topdi, prezidentning milliy favqulodda holatni bahona qilib keng qamrovli tariflar joriy etish huquqiga ega emasligini ta’kidladi. Bu qaror ma’muriyat uchun katta huquqiy zarba bo‘ldi, ammo savdo urushini tugatmadi. Qarordan soatlar o‘tgach, prezident boshqa qonunni qo‘llab, iyulgacha amal qiladigan vaqtincha tarif joriy etdi.
Dastlabki tariflar bekor qilingan bo‘lsa-da, ularning ta’siri AQSh iqtisodiyotini o‘zgartirdi. Nyu-York Federal zaxira banki iqtisodchilarining hisob-kitoblariga ko‘ra, tariflar joriy etilganidan Oliy sud qarorigacha AQShning o‘rtacha samarali tarif stavkasi 2,6 foizdan 13 foizdan oshdi. Bu ikkinchi jahon urushidan keyingi eng yuqori ko‘rsatkich bo‘lib, so‘nggi 80 yildagi barcha savdo to‘siqlaridan oshdi.
Trump tariflar savdo defitsitini kamaytirib, AQShni boyitishini va’da qilgan edi, ammo Tax Foundation ma’lumotlariga ko‘ra, haqiqatda o‘rtacha AQSh iste’molchilari yomon ahvolda qoldi – uy xo‘jaliklari oziq-ovqat, kiyim-kechak va avtomobillar uchun 1000 dollardan ortiq qo‘shimcha to‘lashdi. Nyu-York Federal zaxira banki iqtisodchilari tariflardan kelib chiqqan iqtisodiy yukning deyarli 90 foizi AQSh kompaniyalari va iste’molchilariga tushganini, xorijiy eksportchilar esa faqat kichik foizni o‘z zimmasiga olganini aniqladi.
Noyabr oyida Trump ma’muriyati o‘z tarif rejimidan 237 dan ortiq oziq-ovqat importi toifalarini chiqarib tashlash to‘g‘risida farmon imzoladi. Qahva, mol go‘shti va apelsinlar ro‘yxatdan olib tashlandi. Bu ma’muriyatning savdo siyosatidagi muhim o‘zgarish bo‘lib, iqtisodchilar oy davomida ogohlantirganidek, kundalik tovarlarga qo‘yilgan tariflar amerikaliklarni eng qattiq urishini tan oldi. Tax Foundationning prognozlariga ko‘ra, yangi 10 foizlik tarif bilan uy xo‘jaliklarining o‘rtacha xarajatlari 600 dollargacha tushadi, bu yaxshilanish bo‘lsa-da, iste’molchilar uchun sezilarli yuk bo‘lib qolmoqda.

Ровно год назад, 20 февраля, бывший президент США Дональд Трамп объявил в Белом доме о введении глобального 10-процентного тарифа в рамках масштабного исполнительного указа, который он назвал «Днем освобождения». Немедленные последствия этого решения были тяжелыми: фондовый рынок пережил худшее падение со времен пандемии. В последующие дни страны спешно заключали сделки с Вашингтоном или вводили ответные пошлины.
20 февраля Верховный суд постановил, что большая часть тарифов Трампа является незаконной, отметив, что президент не имеет полномочий вводить широкие, открытые тарифы, ссылаясь на чрезвычайное положение. Это решение стало серьезным юридическим ударом по администрации, но не положило конец торговой войне. В течение нескольких часов после вердикта президент использовал другой закон для введения временного тарифа, срок действия которого истекает в июле.
Хотя первоначальные тарифы были отменены, их эффект уже изменил экономику США. По данным экономистов Федерального резервного банка Нью-Йорка, с момента введения тарифов до решения Верховного суда средняя эффективная тарифная ставка США выросла с 2,6% до более чем 13%. Это самый высокий уровень со времен Второй мировой войны, превышающий любые торговые барьеры за последние 80 лет.
Трамп обещал, что тарифы сократят торговый дефицит и обогатят США, но реальность такова, что средний американский потребитель оказался в худшем положении: по данным Tax Foundation, домохозяйства платили более чем на 1000 долларов больше за те же продукты питания, одежду и автомобили. Экономисты Федерального резервного банка Нью-Йорка обнаружили, что почти 90% экономического бремени от тарифов легло на американские компании и потребителей, в то время как иностранные экспортеры поглотили лишь небольшую часть затрат.
В ноябре администрация Трампа подписала исполнительный указ об исключении более 237 категорий продовольственного импорта из своего тарифного режима. Кофе, говядина и апельсины были среди товаров, удаленных из списка. Это стало значительным разворотом в торговой политике администрации и признанием того, о чем экономисты предупреждали месяцами: тарифы на повседневные товары сильнее всего бьют по американцам. По прогнозам Tax Foundation, с заменой тарифов Трампа на единый 10-процентный тариф средние затраты домохозяйств США снизятся примерно до 600 долларов, что является улучшением, но все равно остается существенным бременем для потребителей.