Vengriyaning Direkt36 tergov platformasi ma'lumotlariga ko'ra, Bosh viktor Viktor Orban hukumati mamlakat razvedka xizmatidan muxolifatdagi Tisza partiyasini kuzatish va saylovda ishtirokini to'sqinlik qilish uchun foydalangan. Bu voqea aprel oyida bo'lib o'tadigan parlament saylovlari oldidan mamlakat siyosiy maydonida katta shov-shuvga sabab bo'ldi.
O'tgan hafta ma'lum bo'lishicha, Vengriyaning Konstitutsiyani himoya qilish idorasi (Alkotmanyvedelmi Hivatal) Tisza partiyasining IT tizimini texnik xizmat ko'rsatuvchi mutaxassislarni yollashga urinib, ular orqali partiyaning ichki ma'lumotlariga kirish va saylovni manipulyatsiya qilishga harakat qilgan. Operatsiya 2025-yil iyul oyida boshlangan, ayni paytda Tisza partiyasi so'rovlarda Orbanning Fidesz partiyasidan oldinda turibdi.
Direkt36 tergovchilari tomonidan 24-mart kuni chop etilgan maqolada bu operatsiya haqida batafsil ma'lumot berilgan. Keyingi kuni esa sobiq politsiya kapitani Bens Shabo bilan 90 daqiqalik intervyu e'lon qilindi. Shabo aytishicha, Konstitutsiyani himoya qilish idorasi uning bo'limiga bolalar pornografiyasi bo'yicha tergov boshlash va shubhali shaxslarning kompyuter uskunalariga musodara qilish uchun bosim o'tkazgan, ammo keyinchalik bu shaxslarning Tisza partiyasining IT tizimi bilan shug'ullanishi ma'lum bo'lgan.
O'tgan kuzda Tisza partiyasining ilovasi orqali 200 mingga yaqin tarafdorlarning shaxsiy ma'lumotlari oshkor qilingan edi. Orban hukumati va Fidesz partiyasi bu hodisani Ukraina zimmasiga yuklagan edi, ammo Shaboning guvohligiga ko'ra, bu ma'lumotlar oshkor qilish amalda Orbanning hokimiyat apparati tomonidan tashkil etilgan.
Hukumat vakillari bu voqeani Ukraina qarshi razvedka choralari deb ta'riflashgan, ammo buning uchun hech qanday dalil keltirmagan. Shu bilan birga, tergov jurnalisti Shabolch Panyi ham "Ukraina josus" deb da'vo qilingan holda josuslik aybi bilan qoralangan. Orban esa bu masalaga bevosita izoh bermagan, lekin saylovoldi tashviqotida "magazinda hali bir nechta o'q qoldi" degan tahdidli bayonot bergan.
Siyosatshunos Miklosh Shukoshd hozirgi vaziyatni 1989-90-yillardagi diktatura tugashi bilan solishtirib, "Fidesz hokimiyatni topshirishga tayyor emas va demokratiya qoidalariga rioya qilmayapti" deb xulosa qilgan. Voqea Vengriyada "Vengriya Uotergeyti" deb nomlanmoqda va mamlakatning demokratik institutlari uchun jiddiy sinovga aylanmoqda.

Расследовательская платформа Direkt36 сообщает, что правительство премьер-министра Виктора Орбана использовало венгерскую спецслужбу для слежки за оппозиционной партией Тиса с целью помешать её участию в выборах. Этот скандал, названный "Венгерским Уотергейтом", вызвал серьёзные вопросы о состоянии демократии в стране накануне парламентских выборов 12 апреля.
Согласно данным расследования, Управление по защите конституции (Alkotmanyvedelmi Hivatal), одна из пяти спецслужб Венгрии, пыталось завербовать технических специалистов, обслуживающих IT-систему партии Тиса, чтобы получить доступ к внутренней информации и использовать её для манипуляций на выборах. Операция якобы началась в июле 2025 года, когда стало ясно, что партия Тиса представляет реальную угрозу для правящей партии Фидес.
Расследование Direkt36, опубликованное 24 марта, подробно описывает предполагаемые действия спецслужб. На следующий день было выпущено 90-минутное интервью с бывшим капитаном полиции Бенце Сабо, который работал в отделе киберпреступлений Национального бюро расследований. Сабо заявил, что Управление по защите конституции оказало давление на его отдел для расследования якобы дела о детской порнографии с целью изъятия компьютерного оборудования у двух подозреваемых, которые на самом деле отвечали за IT-систему партии Тиса.
Осенью 2023 года произошла утечка персональных данных около 200 000 сторонников партии Тиса через её приложение. Правительство Орбана обвинило в этом Украину, но, согласно показаниям Сабо, утечка могла быть организована самим аппаратом власти Орбана. Сабо также сообщил, что его предупреждения о политической мотивации операции игнорировались начальством.
Венгерские власти не отрицали разоблачений, а вместо этого описали действия спецслужб как ответ на предполагаемую попытку шпионажа со стороны Украины, не предоставив конкретных доказательств. Правительство также выдвинуло обвинения в шпионаже против журналиста-расследователя Сабольча Паньи, который публиковал материалы о тайных связях между Россией и венгерским правительством.
Политолог Миклош Шукошд сравнил текущую ситуацию с концом диктатуры в 1989–1990 годах, отметив, что "Фидес не готов передать власть и не соблюдает правила демократии". Виктор Орбан пока не прокомментировал дело напрямую, но на предвыборном мероприятии 29 марта заявил в свойственной ему военной риторике: "У меня ещё осталось несколько патронов в магазине, которые я могу использовать".