Avstraliya hukumati Eron fuqarolari uchun sayyohlik vizalariga olti oylik vaqtincha taqiq joriy qildi. Bu qaror Eron ustidan AQSh va Isroil tomonidan amalga oshirilayotgan havo hujumlari fonida qabul qilindi. Taqiqdan tashqarida bo‘lgan mamlakatlarda yashovchi 6800 ga yaqin eronliklar ta‘sirlandi, garchi ba‘zilariga maxsus ko‘rib chiqish asosida kirishga ruxsat berilishi mumkin.
Hedieh Jamshidian ismli 32 yoshli eron-avstraliyalik ayol onasini Tehrondan Sidneyda yashash uchun chipta sotib olgan. Uning 76 yoshli onasi Turkiya orqali Avstraliyaga taqiq kuchga kirishidan bir necha kun oldin yetib keldi. Biroq, uning opasi va kuyovi yangi qonunga ko‘ra sayyohlik vizalari to‘xtatilganligi sababli tashrif buyurishni rejalashtirgan edi. Jamshidian: “Men ularni hech qanday tarzda qo‘llab-quvvatlay olmayapman. Men Eronga qaytishim mumkin emas, ular esa bu erga, hatto qisqa muddatga ham kela olmaydi”, deb ta‘kidlaydi.
Melburnda yashovchi Mahdi ismli boshqa eron-avstraliyalik fuqaro ukasi Husaynni Tehrondan chaqirishga urinib ko‘rgan, ammo urush boshlanishidan oldin berilgan taklif rad etilgan. Mahdi ukasi bilan ikki haftadan beri aloqa qila olmayotganini va uning xavfsizligidan xavotirda ekanini aytdi. U: “Men ularni bu erga ozgina tinchlik topishlari uchun olib kelmoqchiman, chunki men mojaro tufayli sayohat qila olmayapman”, dedi.
Albanese hukumati tomonidan qabul qilingan vaqtincha taqiq eron-avstraliyaliklar jamoasida norozilik va chalkashlikka sabab bo‘ldi. Oldingi mojarolar, masalan, Ukraina va G‘azodagi vaziyatlarda, Avstraliya bilan aloqasi bo‘lgan fuqarolar zo‘ravonlikdan tezda qochish va vaqtincha gumanitar vizalar olish jarayonini boshlash uchun sayyohlik vizalariga ariza berishga rag‘batlantirilgan edi. Mahdi: “Hamma hayratda, ular bu qaror orqasida qanday siyosat borligini bilmaydilar. Nega ular eronliklarni taqiqlash xatosini qilishdi?”, deb so‘radi.
Uy ishlari vaziri Toni Burk parlamentga bergan bayonotida qarorini urushdan oldin eronliklarga berilgan sayyohlik vizalari soni “juda katta” bo‘lganligi sababli qabul qilganini aytdi. U: “Hukumatning aniq qarashi shundaki, Avstraliyada doimiy qolish to‘g‘risidagi qarorlar hukumatning ataylab qabul qilgan qarori bo‘lishi kerak, bu erda dam olishni rejalashtirganlarning tasodifiy natijasi emas”, dedi. Gumanitar faollar va qochqinlar himoyachilari bu qarordan g‘azablangan.

Правительство Австралии ввело временный шестимесячный запрет на туристические визы для граждан Ирана. Это решение было принято на фоне авиаударов США и Израиля по Ирану. Затронуты около 6800 иранцев за пределами Австралии, имеющих действующие визы, хотя некоторым может быть предоставлена возможность въезда по особым соображениям. Законы, вызвавшие возмущение правозащитников и гуманитарных организаций, являются ответом на опасения правительства, что лица, прибывающие в Австралию по временным визам, могут попытаться остаться на постоянной основе из-за войны на Ближнем Востоке.
Хедие Джамшидиан, 32-летняя ирано-австралийка, купила билет для своей 76-летней матери из Тегерана в Сидней. Её мать прибыла в Австралию через Турцию за несколько дней до вступления запрета в силу. Однако её старшая сестра и зять, которые также планировали посетить Сидней в прошлом месяце, получили приостановку туристических виз по новым законам. Джамшидиан заявляет: «Я не могу их никак поддержать. Я не могу вернуться в Иран, а они не могут приехать сюда, даже на очень короткое время».
Махди, другой ирано-австралиец из Мельбурна, пытался пригласить своего брата Хусейна из Тегерана, но его предложение, сделанное незадолго до начала войны, было отклонено. Махди объясняет, что его брат живёт в районе близ правительственных зданий столицы, по которым наносят удары израильские и американские ракеты. Махди не получал вестей от брата более двух недель и выражает озабоченность его безопасностью. Он говорит: «Я просто хочу привезти их сюда, чтобы дать им некоторое облегчение, и увидеть свою семью здесь, потому что я не могу путешествовать из-за конфликта».
Решение правительства Албании о введении временного запрета вызвало разочарование и замешательство в ирано-австралийском сообществе. Во время предыдущих конфликтов, таких как в Украине и Газе, граждан с связями в Австралии поощряли подавать заявления на туристические визы для быстрого бегства от насилия и начала процесса получения временных гуманитарных виз. Махди спрашивает: «Все в шоке, и они говорят, что не знают, какая политика стоит за этим. Почему они совершили эту ошибку, запретив иранцев?»
Министр внутренних дел Тони Бёрк заявил в парламенте, что его решение было принято потому, что количество туристических виз, выданных иранцам до конфликта, было «настолько большим». Он сказал: «Правительство придерживается очень чёткой позиции, что решения о постоянном пребывании в Австралии должны быть преднамеренным решением правительства, а не случайным следствием того, кто планировал забронировать здесь отпуск». Правозащитники критикуют этот шаг как дискриминационный.