Global harbiy rejalashtirish yig‘ilishi kelgusi hafta Hormuz bo‘g‘ozidagi dengiz minalarini tozalash va ushlangan kemalarni qutqarish rejalarini muhokama qilishni rejalashtirmoqda. Bu choradan oldin, Buyuk Britaniya tashqi ishlar vaziri Yvette Cooper tomonidan o‘tkazilgan 40 dan ortiq mamlakatlar ishtirokidagi virtual sammitda muhokama qilindi. Cooper sammitda Eronning “dengiz kemalariga qarshi 25 dan ortiq hujumlari” va “2000 ga yaqin ushlangan kemalarda 20,000 dengizchining qolgani” haqida gapirdi.
Buyuk Britaniya tashqi ishlar vaziri Eronni “global iqtisodiy xavfsizlikni buzgani” uchun qoraladi va u bo‘g‘ozni qayta ochishga qaratilgan muzokaralarni olib bordi. Ushbu muhokamalar AQSh ishtirokisiz, Buyuk Britaniya, Fransiya, Germaniya, Avstraliya va ba‘zi Fors ko‘rfazi davlatlari tomonidan olib borilmoqda. AQSh prezidenti Donald Trump bo‘g‘ozga tayanadigan mamlakatlarga “jasorat to‘plab, uni egallab olishni” taklif qildi, ammo Buyuk Britaniya rahbari Keir Starmer bu yo‘lni ochish “oson bo‘lmasligini” aytdi.
Cooper bo‘g‘ozning ahamiyatini ta‘kidlab, Jahon Bankining bashoratlariga ko‘ra, blokadaning davom etishi 9 million odamni oziq-ovqat xavfsizligi muammosiga duchor qilishi mumkinligini va neft va oziq-ovqat narxlarining oshishi butun dunyo bo‘ylab uy xo‘jaliklari va korxonalarga zarar yetkazayotganini qayd etdi. Kelgusi seshanba kuni harbiy rejalashtiruvchilar “kollektiv mudofaa harbiy imkoniyatlarini” qanday birlashtirishni, shu jumladan Tehron tomonidan qo‘yilgan minalarni tozalash masalalarini ko‘rib chiqishadi.
Konservativ partiya rahbari Kemi Badenoch Trumpni “o‘zi yaratgan tartibsizlikni” tark etmasligi kerakligini aytdi, chunki u urushni boshlagan. U “agar siz uni buzgan bo‘lsangiz, uni o‘zingiz egallaysiz” degan so‘zlarni takrorladi. Reform UK rahbari Nigel Farage esa Trumpga nisbatan “g‘azablanmaganini”, lekin prezidentning motivatsiyasini tushunish qiyinligini aytdi. Liberal Demokratlar rahbari Ed Davey Starmerga bo‘g‘ozni ochish rejalarini “kuchaytirishni” taklif qildi.

Глобальная встреча военных планировщиков на следующей неделе обсудит планы по разминированию морских мин и спасению заблокированных судов в Ормузском проливе. Это следует за виртуальным саммитом более чем 40 стран, проведённым в четверг под руководством министра иностранных дел Великобритании Иветт Купер. На саммите Купер осудила «иранскую безответственность» за «удар по глобальной экономической безопасности» и отметила более 25 атак Ирана на суда в проливе, а также около 20 000 моряков на 2000 заблокированных судах.
Министр иностранных дел Великобритании возглавила переговоры, направленные на reopening жизненно важного судоходного пути, без участия США, которые начали войну с Ираном. В обсуждениях участвуют Великобритания, Франция, Германия, Австралия и некоторые страны Персидского залива. Президент США Дональд Трамп, якобы, предложил странам, зависящим от пролива, «набраться смелости и просто захватить его», в то время как лидер Великобритании Кейр Стармер заявил, что разблокировка пути, по которому проходит 10-25% мировых поставок нефти и газа, «будет нелегкой».
Купер подчеркнула важность пролива, указав на прогнозы Всемирного банка о том, что продолжение блокады может привести к продовольственной небезопасности 9 миллионов человек во всем мире, наряду с ростом цен на нефть и продукты питания. На встрече в следующий вторник военные планировщики рассмотрят, как «мобилизовать коллективные оборонные военные возможности», включая вопросы разминирования мин, возможно, заложенных Тегераном для затопления судов.
Лидер консерваторов Кеми Баденок заявила, что Трамп не должен бросать «беспорядок, который он создал» на Ближнем Востоке, оставляя другим странам reopening пролива. Лидер Reform UK Найджел Фарадж сказал, что не «злится» на союзника Трампа за вступление в войну, но отметил сложности в понимании мотивации президента. Лидер либеральных демократов Эд Дэйви призвал Стармера «активизировать» планы по reopening нефтегазового маршрута, перекрытого Ираном.